Europos Komisija trečiadienį tikriausiai paskelbs Lietuvos fiskalinio deficito perviršio procedūrą, pranešė savo veiklą Europos Komisijoje laikinai sustabdžiusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
"Šiandieną turbūt sulauksime tokios nerimastingos žinios iš Europos Komisijos - darbotvarkėje yra klausimas apie Lietuvos deficito perviršį - tai yra pernai minus 3,2 proc. (2008 metrų šalies fiskalinis deficitas - 3,2 proc. BVP - BNS) ir atrodo, kad bus paskelbta perviršio procedūra prieš Lietuvą", - prezidento rinkimais skirtoje Lietuvos radijo laidoje sakė Lietuvos prezidento rinkimuose dalyvaujanti D.Grybauskaitė.
Anot jos, procedūra reikštų, kad Lietuvos reitingai kristų toliau, skolinimasis brangtų, nukentėtų šalies reputacija, o vėliau, jei Vyriausybė nesiimtų atitinkamų priemonių, būtų imtasi sankcijų, bet tai būtų ilgesnis procesas.
"Taigi, čia užuomina tiems, kurie vis mėgina aiškinti, kad Lietuva turi ir gali skolintis vis daugiau ir daugiau ir kištis į šią sergančią ekonomiką, kuri susirgo būtent dėl to, kad buvo įstumta į skolinę duobę. Skolomis grįstas burbulas buvo vystomas būtent neatsakingos finansų politikos praėjusių vyriausybių", - kalbėjo eurokomisarė.
Jos teigimu, yra tik kelios galimybės, ką dabar reikėtų daryti "tokioms prasiskolinusioms ekonomikoms".
"Pasiskolinusi iš Europos investicijų banko beveik 4 mlrd. litų, padėti verslui, taip pat spartesnis ES struktūrinių fondų įsisavinimas - galima net iki 5 mlrd. litų gauti iš ES šiemet. Taip pat verslo aplinkos gerinimas - biurokratinių įvairių barjerų suvaržymas, o svarbiausia - mokestinių lengvatų atsiradimas, arba vadinamųjų mokestinių atostogų smulkiam ir vidutiniam verslui, ką siūlo Vyriausybė trejų metų laikotarpiui", - kalbėjo D.Grybauskaitė.
Ji pabrėžė, kad visos šios priemonės efektą duos tik po 6-8 mėnesių, taigi, jos žodžiais, iki šių metų pabaigos Lietuvos ekonomikos nuosmukis tik gilės.