REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
19
Eugenijus Kačerginskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Bepilotės skraidyklės arba dronai šiuolaikiniame pasaulyje naudojami praktiškai visuose konfliktuose ir paprastai atlieka keletą pagrindinių funkcijų – arba renka žvalgybinę informaciją, arba padeda koreguoti artilerijos ugnį, arba atakuoja objektą patys susinaikindami. Kalnų Karabache koviniai dronai pirmą kartą nulėmė pergalę – Azerbaidžanas dronais-savižudžiais iš oro sėkmingai naikino Armėnijos gynybinius pajėgumus.

19

Bepilotės skraidyklės arba dronai šiuolaikiniame pasaulyje naudojami praktiškai visuose konfliktuose ir paprastai atlieka keletą pagrindinių funkcijų – arba renka žvalgybinę informaciją, arba padeda koreguoti artilerijos ugnį, arba atakuoja objektą patys susinaikindami. Kalnų Karabache koviniai dronai pirmą kartą nulėmė pergalę – Azerbaidžanas dronais-savižudžiais iš oro sėkmingai naikino Armėnijos gynybinius pajėgumus.

REKLAMA

Dronai būna įvairių rūšių ir pajėgumų, tačiau beprecedentis jų populiarumas, dažnas jų naudojimas nulėmė ir prieš dronus veikiančių sistemų tobulėjimą.

Šiais laikais nebūtina paleisti ugnies į droną, kad jį sunaikintum, pavyzdžiui, Lietuvos įmonė „NT Service“ sukūrė ir gamina specialias ryšio blokavimo sistemas, kurios net iš 5 kilometrų nuotolio gali blokuoti bepilotės skraidyklės valdymą, navigaciją ir vaizdo perdavimą. Gavęs tokį „bloką“ dronas praranda orientaciją ir leidžiasi žemyn. Tai reiškia, kad dronas gali būti perimamas, o jo informacija panaudojama.

„NT Service“ atstovas Eugenijus Kačerginskis portalui tv3.lt pasakojo, kad įmonė iš pradžių išimtinai užsiėmė ryšių plėtra ir tobulinimu, tačiau vieno projekto metu gavę klausimą, ką būtų galima padaryti neutralizuojant dronus, ėmėsi priešingos veiklos – ryšių trikdymo. Taip gimė specialios dronų ryšių blokavimo sistemos, kurias šiuo metu naudoja Lietuvos pasieniečiai, kitos saugumo ir gynybos institucijos, taip pat su separatistais Rytuose kovojančios Ukrainos karinės pajėgos.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip tai veikia? Pavyzdžiui, kažkokioje lokacijoje aptikus droną ar nustačius, kuria kryptimi gali būti dronas, nereikia laukti, kol jis atskris, tiesiog galima nusitaikyti į tą pusę ir „šauti“. Tokiu būdui bepilotei skraidyklei net neleidžiama priskristi, pamatyti, kas vyksta tavo teritorijoje, galima užkardyti droną per atstumą“, – pasakoja E. Kačerginskis.

REKLAMA

Jeigu siekiama bepilotę skraidyklę perimti, tuomet paprastai laukiama, kol dronas pateks į reikiamą teritoriją.

„Naudojimasis paprastas: neutralizatorius nukreipiamas į droną, mygtukas laikomas nuspaustas tol, kol dronas perimamas fiziškai. Užblokavus skraidyklės ryšius, ji ima leistis ir tuomet gali būti perimama. Jeigu neutralizatorius atleidžiamas anksčiau, bepilotė skraidyklė gali išskristi. Viskas priklauso nuo situacijos. Jeigu dronas skrenda pavėjui, galima jį sekti, nes neutralizatorius veikia 5 kilometrų atstumu, dronas nepabėgs“, – teigia E. Kačerginskis.  

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, jei įtariama, kad tai dronas–savižudis, tuomet perimti drono nereikia, jį geriau blokuoti iš toliau. Tokie dronai–kamikadzės labai naudojami Sirijoje bei lėmė Azerbaidžano pergalę prieš Armėniją Kalnų Karabache.

Pasak pašnekovo, Ukrainoje separatistai prieš Kijevo pajėgas masiškai naudoja dronus artilerijos ugnies koregavimui, todėl bepiločių skraidyklių blokatoriai tokio pobūdžio konflikte itin pasitarnauja.

„NT Service“ atstovas pasakoja, kad įmonė bendradarbiauja su Ukrainai padedančia nevyriausybine Jono Ohmano vadovaujama organizacija „Mėlyna ir geltona“, per kurią suteikė ukrainiečiams nedidelį kiekį dronų neutralizatorių. Dalį tokių įrenginių Ukraina yra įsigijusi už suaukotas lėšas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artilerijos ugnies koregavimu vadinamas nuokrypių nuo taikinio nustatymas, šaudymo tikslinimas. Šiais laikais norint įsitikinti, kaip tiksliai atakuojamas taikinys, dažniausiai naudojamos bepilotės skraidyklės, kurios yra atakuojančiojo „akys“ danguje.

„Tu turi žinoti, kur pataikai. Kai turi „akis“ danguje, tau nereikia žvalgybos priekyje, kuri galėtų pasakyti, ar tu pataikei, ir kur taikyti toliau. Dronai plačiai naudojami, nes tai labai paprasta: matai iš aukštai priešo pozicijas, gali pakankamai efektyviai bombarduoti. Neturėdamas „akių“ tu prarandi savo pranašumas. Tokiose vietose, kur yra perimetro apsauga, kur užminuoti laukai ar panašiai, vienintelė priemonė pamatyti, kas vyksta, yra dronas“, – sako E. Kačerginskis.

REKLAMA

Jis priduria, kad Ukrainos pajėgos, naudodamos dronų neutralizatorius, kaip tik ir siekia sumažinti separatistų galimybes pataikyti į taikinius ir taip gelbėja karių bei civilių gyvybes.

Rankomis valdomas įrankis, anot pašnekovo, sveria apie 5,5 kilogramo ir gali būti naudojamas ne tik prieš pavienę bepilotę skraidyklę, bet ir prieš dronų spiečių, jeigu jie skrenda viena kryptimi, bet objektų apsaugai nuo dronų ar prieš skirtingomis kryptimis skrendančius dronus formuojamas vadinamasis kupolas.

„Sistemų gali būti įvairių. Ši versija, kurią parodžiau, yra labai populiari, tuo įrankiu lengva naudotis, nereikia net jokių apmokymų, pamatei arba aptikai droną, paspaudei mygtuką ir jis neutralizuotas. Kitos sistemos gali būti fiksuotos, gali būti stacionarios, gali būti skirtos judančių ir nejudančių objektų apsaugai“, – teigia pašnekovas.

REKLAMA

Panašaus pobūdžio fiksuotos prieš dronus nukreiptos sistemos sumontuojamos automobiliuose saugant svarbius asmenis valstybinių vizitų metu. O per popiežiaus Pranciškaus vizitą Lietuvoje 2018 metais nuo bepiločių orlaivių buvo saugomasi ne tik fiksuotomis sistemomis, bet ir rankiniais dronų neutralizatoriais, kurie šiek tiek panašūs į šautuvus. Tik tąkart dronų neutralizatoriai buvo supakuoti į specialias stačiakampes kuprines – taip įrangos nesimato.

Bepiločių skraidyklių neutralizatoriai patys dronų neaptinka, kartu su jais naudojami į komplektą įeinantys radijo detektoriai arba „NT Service“ partnerių danų bei žydų gaminamos aukštesnio lygio monitoringo sistemos, leidžiančios aptikti bepiločius orlaivius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Kačerginskis sako, kad gaminant dronų neutralizatorius labiausiai orientuojamasi į komercinio tipo dronus, nes jie labai populiarūs, gana pigūs ir todėl masiškai naudojami. Tačiau prireikus neutralizatoriai gali būti naudojami ir prieš kovinius bepiločius orlaivius.

Patys bepiločiais orlaiviai taip pat nuolat tobulinami, todėl kaskart koja kojon turi žengti ir juos neutralizuojanti įranga: „Tai yra nuolatinės lenktynės. Pradėjome nuo daug paprastesnių sprendimų, paskui perėjome prie pažangesnių, nes dronai nuolat tobulinami tiek ryšių, tiek galimybių prasme“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų