Dešimtmetį Londone pragyvenęs palangiškis prabilo, kas lietuvius sulaiko nuo grįžimo

Parskrendančių į Lietuvą ir tik besiruošiančių iškeliauti emigrantų skaičiai nepalyginami, bet norinčių grįžti netrūksta. Vis dėlto grįžti kartais yra sunkiau, nei atrodo – buvusiems emigrantams iškyla sunkumų ieškant darbo, kuriant verslą. Dešimtmetį Londone praleidęs palangiškis atvirai pasakoja, kas labiausiai stabdo norinčius grįžti tautiečius.

2015 m. į Lietuvą grįžo per 18 tūkst. emigrantų, 2016 m. – kiek daugiau nei 14 tūkst. Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, kas antras emigrantas nori grįžti.

Susikrovė daiktus ir grįžo

Galimybė iš naujo pradėti gyvenimą Lietuvoje paviliojo ir palangiškį Dovydą Petrošių, dešimt metų praleidusį Londone. Grįžęs į Lietuvą vyras įkūrė statybų verslą, tačiau iki įgyvendinant savo svajonę jam teko susidurti su begale kliūčių.

Kaip pasakojo D. Petrošius, konkrečių priežasčių grįžti kaip ir nebuvo, vieną dieną jis tiesiog sugalvojo susikrauti lagaminus ir parvažiuoti į gimtąją Palangą.

„Tas sprendimas pas mane buvo nuo pat atvažiavimo. Prabuvus tam tikrą laiką, prisiriši prie tam tikrų dalykų – ar tai darbas, ar tam tikros situacijos, kurios kaip ir pradeda laikyti [emigracijoje]. Man būnant užsienyje, tos smulkios situacijos, galvojau, išspręsiu, padarysiu, bet tas laikas labai greitai praėjo, o aš žiūriu, kad jau 10 metų, kaip nesu Lietuvoje. Vieną dieną man šovė į galvą, kad pakuojuosi lagaminus ir važiuoju namo. Tai nebuvo kažkokių veiksnių, kad praradau darbą ar kažką, tiesiog aš taip sugalvojau“, - tv3.lt kalbėjo D. Petrošius.

Buvusius emigrantus vienijančią „Facebook“ grupę įkūręs palangiškis tikina, kad taip manančių ir pasiruošusių parskristi į gimtinę yra ir daugiau.

„Aš, kaip grupės įkūrėjas ir puoselėtojas, darau tokius tyrimus asmeninius, stebiu tendencijas. Paskutinis mano atliktas tyrimas – prieš savaitę laiko klausimas buvo užduotas, ar planuojate grįžti į Lietuvą, ar neplanuojate, ar esate jau grįžęs. Iš 1400 pasisakiusių narių 200 pasakė, kad neplanuoja grįžti, 700 pasakė, kad planuoja grįžti ir 500 jau yra grįžusių“, - pasakojo pašnekovas.

REKLAMA

Koją pakišo biurokratija

Gyvendamas emigracijoje ir socialiniame tinkle burdamas buvusius emigrantus, D. Petrošius pastebi bendras norinčių į Lietuvą grįžti emigrantų poreikių tendencijas. Anot jo, svarbiausia – ar grįžus bus kur dirbti, ar atlyginimas bus pakankamai geras, ar pavyks integruoti vaikus.

„Grįžusiems labai aktualu, sudėtinga, nuo ko pradėti parvažiavus. Pats susidūriau su tokia problema, turėjau eiti nuo durų iki durų, buvau tarp žemės ir dangaus. Mano manymu, būtų patogu, jei būtų vienas asmuo ar skyrius, kur grįžęs ar norintis grįžti žmogus gautų visą informaciją. Kol kas savivaldybėse yra tendencijos, kad darbo vietos tik neišsilavinusiems žmonėms. Kai grįžau, man dar nebuvo 30 m. neradau jokios informacijos, kaip kuriantis darbo vietą galima gauti paramą“, - prisiminė D. Petrošius.

Kalbėdamas apie vieno langelio principą, D. Petrošius pastebėjo, kad užsienyje tai įprasta praktika, todėl emigrantai dabar kiek išlepę ir išsigąsta sudėtingos sistemos Lietuvoje. Jis taip pat neslėpė, jog emigrantų su dabartiniais atlyginimais Lietuva nepriviliotų.

„Su minimaliais atlyginimai tikrai nesusigrąžins. Vidutiniai atlyginimai – galbūt kažką, pas ką yra šiek tiek patriotizmo, didesni atlyginimai – kas be ko“, - tvirtino pašnekovas.

Nenorėdamas tenkintis lietuviška alga, D. Petrošius sumanė įkurti savo verslą, tačiau ir čia kilo problemų – ką tik grįžusiam emigrantui buvo sunku rasti informacijos, kaip pradėti.

„Gruodžio mėnesį įkūriau verslą savo, prieš įkurdamas jį bandžiau susirasti informacijos, bet tai labai sunku. Vienintelė vieta, kuri man padėjo – „Versli Lietuva“, jie man paaiškino, ką aš galiu gauti, kas man gali padėti, atsiuntė nuorodas apie paramas.


Rašyti komentarą...
,
,
2018-01-11 15:32:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Joks protaujantis negrįš. Kam? Kaip i srutų duobe. Zmones pikti, kvaili, amžinai persuktais snukiais. Irodymas-"zemiau pakomentave. Protingu Lietuvoje sistemingai mažėja. O kur dar įstatymų naujoves, kad tik zmogui butu sunkiau. Tevynes groziu sotus nebusi. Pinigais švaistosi tokie kaip foto. Normalus atostogaut vaziuoja, kur silta ir svaru.
Atsakyti
0

T
To...
2018-01-11 15:52:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaip keista, kad cia buve 'tinginiai', uzsieny dirba ir uždirba. Mastyk, jei turi kuo.
Atsakyti
0

L
Lolui
2018-01-11 15:54:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Negrisim, nezliumbk.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų