Trys idėjos pažaboti Lietuvą išsekinusią emigraciją

Dėl didelio emigracijos masto ir mažo gyventojų prieaugio sparčiai tuštėjant Lietuvos regionams, valdžiai ramybės neduoda iššūkis išsaugoti mažesnes Lietuvos gyvenvietes. Kadangi su regionų tuštėjimu susiduria dauguma šalių, verta mokytis iš teigiamos jų patirties, į pagalbą pasitelkiant verslą.

2001 m. surašymo duomenimis, Lietuvoje buvo 3,4 tūkst. gyvenviečių, kur nesurašyta nuolatinių gyventojų. Per 2011 m. surašymą užfiksuota per 4,2 tūkst. tokių vietų.

Teigiamas gyventojų prieaugis per 1989-2017 m. pastebimas tik trijuose miestuose – Gargžduose, Neringoje ir Šalčininkuose, rodo Statistikos departamento duomenys.

Šiuo metu Lietuvoje gyvenamąją vietą įregistravę kiek daugiau nei 2,8 mln. žmonių, arba beveik 100 tūkst. mažiau nei 2014 m. gruodį.

Neišnaudotas regionų potencialas

Verslus Norvegijoje ir Lietuvoje įkūręs Aleksandras Paulauskas teigia, kad Norvegija taip pat išgyvena sodybų tuštėjimo metą, tačiau jau 50 metų taiko efektyvią politiką, siekdama pritraukti gyventojų į mažesnius miestus. A. Paulauskas siūlo išnaudoti teigiamus Lietuvos regionų aspektus.

Regionai turi neblogą infrastruktūrą, mokyklas, darželius, nebrangaus nekilnojamo turto pasiūlą, švaresnę gamtą, jokių automobilių spūsčių. Atrodytų, tai neblogos sąlygos gyventi. Tačiau, kadangi nepakanka gerai apmokamų darbo vietų, darbo rinka verslui maža, žmonėms lengvai pasiekiamas užsienis, regionus sparčiai palieka gyventojai“, - forume „Global Lithuanian Leaders“ kalbėjo A. Paulauskas.

 

 

Taip pat verslininkas atkreipia dėmesį, kad didelis mažų miestų trūkumas – biurokratija, korupcija ir nepotizmas savivaldybėse. Tai, anot A. Paulausko, dalykai, su kuriais gyventojai susiduria neretai, „bet apie konkrečius atvejus kalbėti nenori, nes ypač mažuose miesteliuose yra persipynę socialiniais ryšiais“.

„Per paskutinius 20 m. regionuose vidutiniškai apie 30 proc. sumažėjo gyventojų. Pastaraisiais metais tas mažėjimas įgavo itin didelį pagreitį. Pateiksiu savo gimtojo miesto Šilutės pavyzdį. 2001 m. Šilutėje gyveno apie 21,5 tūkst. gyventojų, 2016 m. liko apie 17 tūkst. gyventojų, o tarp 2016-2017 m. sumažėjo dar maždaug tūkstančiu ir dabar gyvena mažiau nei 16 tūkst. gyventojų“, - sakė A. Paulauskas.

REKLAMA

3 idėjos suvaldyti emigraciją

Verslininkas teigia, kad be plačios regioninės politikos, kuri žvelgtų dešimtmečius į priekį, be nacionalinio susitarimo emigracijos sustabdymas atrodo abejotinas.

„Plačiai tokią regioninę politiką jau daugiau kaip 50 metų vykdo Norvegija. Svarbūs jos elementai yra regionų indeksavimas (pagal demografinius, darbo rinkos, geografinius ypatumus, pragyvenimo lygį), migracijos valdymas, mokesčiai (skirtingiems regionams skirtingi mokesčiai), verslumo ir inovacijų skatinimas (kiekvienas regionas turi savo fondus), regionų specializacija skirtinguose lygiuose (smulkaus verslo, švietime, investicijų pritraukime), į tikslus orientuotos savivaldos, jų tarpusavio konkurencija. Tai nėra tik lėšų skirstymas savivaldoms“, - patirtimi dalinosi A. Paulauskas.

Čia pat verslininkas pateikia tris idėjas, kurios gali paskatinti verslumą ir inovacijas regionuose, bei padėti suvaldyti didelius emigracijos srautus.

Geresnė reprezentacija. A. Paulauskas atkreipia dėmesį, kad didžioji dalis Lietuvos miestelių internete apie save praktiškai neturi angliškos informacijos arba neišnaudoja jos potencialo. Jo teigimu, kiekvienas miestelis turi daug ką įdomaus apie save papasakoti potencialiems investuotojams.

A. Paulauskas skatina mokytis iš už Vilniaus pristatymą atsakingos įmonės „Go Vilnius“, kurią laiko teigiamu komunikacijos ir reprezentacijos pavyzdžiu. Verslininkas siūlo miesteliams arba pasisemti gerosios patirties, arba „Go Vilnius“ paversti skėtine įmone, kuri galėtų rūpintis ir mažųjų Lietuvos gyvenviečių įvaizdžiu.


Rašyti komentarą...
t
tiek
2017-12-30 23:18:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
patarimas verslininkui : patarimus ir konsultacijas pasilik kaip atlygį sau,o pinigus iš biznio sąžiningai išmokėk darbuotojams. Ir LT suklestės .
Atsakyti
-1

J
Jonas
2017-12-31 15:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su tokiu paramos siūlymu tiesiog juokas pro ašaras. Nes pas mus juk švogeriu kraštas...Rems savus ir tuom viskas baigsis. Taip kad prieš siūlant gerai pagalvoti reikėtų, o po to šnekėti...
Atsakyti
-1

A
Ale va
2017-12-31 12:46:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Juokas ima kaip verslininkas ,o ne valdantieji politikai panaikins emigraciją... Pasaka.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų