Užsienio kalbų mokykloms ne vieną šimtinę už svetimos kalbos pamokas kloja emigrantai, turistai, verslininkai, moksleiviai, studentai, bet ne – valstybės tarnautojai. Anglų kalbos vadovėlį į rankas paėmusiam Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui Rimantui Bobinui ir dar vienuolikai šalies komisariato vadovų svetimos kalbos pamokas apmokės mokesčių mokėtojai.
Mokykloje neišmoko
Dvylika šalies pareigūnų Trakuose įsikūrusioje Lietuvos policijos mokykloje anglų kalbos pagrindų mokysis keturias savaites.
„Mokytis verčia gyvenimas. Anais laikais mokykloje dominavo rusų kalba, o anglų kalbos žinių nepakanka“, – pripažino porą metų Panevėžio apskrities VPK vadovaujantis, anksčiau viršininko pavaduotoju dirbęs R.Bobinas.
Viršininkas tvirtina nesinaudojantis savo pareigomis, kad išmoktų užsienio kalbos: atvyko į kursus, organizuotus būtent vadovams.
„Reikia mokėti susikalbėti su iš kitų valstybių atvykusiais kolegomis, patys vykstame į komandiruotes. Pareigūnas užsienio kalbą privalo mokėti ir dėl to, kad netektų raudonuoti, jei Panevėžyje nukentėtų svetimšalis. Komisariatui tokie mokymai nekainuoja, viską Policijos mokykla apmoka“, – teigė R.Bobinas.
Saugo darbo vietas
Paimti užsienio kalbos vadovėlius į rankas komisariatų viršininkus verčia ne tik gėda dėl nemokėjimo, bet ir baimė netekti aukštų postų. Nuo spalio 1-osios į vadovų pareigybės aprašymus bus įtrauktas ir reikalavimas mokėti bent vieną užsienio kalbą kiek geriau nei pradiniu lygiu. Šiuo metu tik pageidaujama, kad komisariatų vadovai sugebėtų susikalbėti su svetimšaliais.
Panevėžio apskrities VPK Personalo skyriaus viršininkės Elonos Kėlerienės teigimu, užsienio kalbą kremta ne tik komisariato vadovas.
Prieš porą metų anglų kalbos kursai už Policijos departamento skirtas lėšas buvo organizuoti netgi pačiame komisariate.
„Samdėme mokytojus ir masiškai visi mokėmės anglų kalbos. Ir pernai į Policijos mokyklą Trakuose mokytis važiavo viešosios ir kriminalinės policijos pareigūnai. Elementariausiais klausimais mūsų pareigūnai jau susikalba su svetimšaliais, vertėjo juk komisariatas neturi“, – teigė E.Kėlerienė.
Panevėžio policijos darbuotojų profesinės sąjungos lyderė Laimutė Narkienė juokauja, kad eiliniai darbuotojai su užsieniečiais susišneka lengviau nei komisariatų vadovai.
„Visi seno kirpimo pareigūnai angliškai sunkiai susikalba, mes išmokyti rusų kalbos. Iš savo kišenės pareigūnai pajėgūs tik pavalgyti, ir tai ne prabangiai. Patys užsienio kalbų kursų neįpirktume“, – teigė L.Narkienė.
Mokslus apmokės valstybė
Laikinai Policijos mokyklos viršininko pareigas einančio Valdo Sarapino teigimu, į Trakus mokytis suvažiavusiems pareigūnams bus apmokėtos kelionės išlaidos ir dienpinigiai – po 19,5 Lt per dieną, kaip numatyta Vyriausybės nustatytoje tvarkoje.
„Kursus organizuoja mokykla, o mes esame biudžetinė įstaiga, vadinasi, pinigai šiems kursams apmokėti – valstybės“, – aiškino V.Sarapinas.
Anot jo, preliminariai anglų kalbos pradinio lygio mokymo kursai dvylikai žmonių kainuos apie 4500 Lt. Kiek konkrečiai mokesčių mokėtojams atsieis pareigūnų mokslai, paaiškės, kai policijos komisariatai mokyklai pateiks sąskaitas.
„Kokius pareigūnus siųsti į kursus, sprendžia patys komisariatai. Pasibaigus mokymams komisariatai mums ir pateikia, kiek įstaigai kainavo pareigūnų komandiruotės – kiek išleido kelionei, kiek išmokėjo dienpinigių“, – teigė V.Sarapinas.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ