Atlikėjas Egidijus Dragūnas-Selas, praėjusį šeštadienį dalyvavęs Helovino renginyje Panevėžyje „Cido“ arenoje, vienu metu iš nuostabos buvo priverstas nutilti. Šalia scenos kumščiais iš visų jėgų darbavosi būrelis panevėžiečių. Pamatytas vaizdas sukrėtė net atlikėją, kuris pastaraisiais metais nuolat įsivelia į įvairius konfliktus.
„Tokius vaizdus koncertuojant teko matyti galbūt prieš dešimt metų. Matyt, kai kas padaugino alkoholio.
Prasidėjus muštynėms pamaniau, kodėl taip ilgai neįsikiša apsauga. Bandžiau juokauti ir sakyti, kad žmonės atėjo pažiūrėti į mane, o ne į besimušančiuosius. Pats buvau patekęs į panašias situacijas ir žinau, kad tokiais atvejais geriausia atsukti nugarą ir pasukti į skirtingas puses“, – įvykį komentavo Selas.
Ne ką mažiau nemaloniai nustebinti liko ir koncertą stebėję panevėžiečiai. Juos labiausiai šokiravo ne pats konfliktas ir veidus vieni kitiems talžantys jaunuoliai, o tvarką prižiūrėję „Argus“ apsaugos darbuotojai.
„Vaikinai bandė prasigrūsti į priekį ir užkliudė merginas, vėliau prasidėjo muštynės. Renginį stebėję žmonės išsiskyrė. Labiausiai stebino tai, kad apsaugos darbuotojai kuo ramiausiai stovėjo prie scenos, žiūrėjo ir nebandė išskirti besimušančiųjų. Maniau, pažiūrėsiu gerą renginį, o pamačiau panevėžietiškas grožybes“, – įvykiais „Cido“ arenoje stebėjosi 21 metų Nerijus.
Panevėžio jaunimo elgesys į Vilnių prieš keletą metų studijuoti išvykusiam jaunuoliui apkartino vakarą ir paliko slogų įspūdį. Vaikinas tikino, kad kitą kartą prieš eidamas į panašų renginį gerai pagalvotų, ar tai verta daryti.
„Vilniuje ar kitame didesniame mieste toks apsaugos darbuotojų elgesys būtų nesuprantamas, mušeikos kaipmat būtų sutramdyti. Dar kartą įsitikinau, kad Panevėžys nesikeičia“, – nusivylimo neslėpė Nerijus.
Renginių gali nelikti
Įvykį komentavęs „Cido“ arenos renginių skyriaus vadovas Tomas Inčikas per koncertą kilusių konfliktų neskubėjo vertinti kaip muštynių.
„Nepavadinčiau to, kas vyko, muštynėmis, tai incidentai ir mes juos tiriame. Nelabai noriu komentuoti. Su „Argus“ bendrove peržiūrime medžiagą ir aiškinamės, kodėl incidentai įvyko ir kiek jie buvo rimti. Ištyrę apie tai pranešime“, – teigė T.Inčikas.
Atviresnis buvo „Cido“ arenos direktorius Dainius Visackas, kuris pripažino, kad įsismarkavusių jaunuolių apsaugos darbuotojams nepavyko sutramdyti.
„Masinių muštynių nebuvo, bet buvo keletas incidentų. Kadangi „Cido“ arenos teritorija didelė, sunku viską pamatyti. Esam pasibaisėję kai kuriais Panevėžio jaunuoliais, nors didžioji dalis į renginį atėjo pozityviai nusiteikę. Iš tūkstančio į renginį atėjusių panevėžiečių incidentus kėlė tik grupelė jaunuolių“, – teigė D.Visackas
Arenos direktorius apgailestavo dėl įvykusių incidentų ir teigė, kad ateityje panašių renginių, skirtų jaunimui, mieste gali nelikti.
„Pasiėmėm į renginį tiek apsaugos darbuotojų, kiek jų būdavo kituose panašiuose renginiuose. Nesitikėjom didesnių incidentų, nes anksčiau nėra buvę jokių muštynių. Pasimokėm iš šio renginio, reikia stiprinti apsaugos pajėgas ir ateityje apsaugos darbuotojų bus kelis kartus daugiau, o galbūt panašių renginių ateityje nebebus būtent dėl tokių įvykių“, – teigė D.Visackas.
Arenos direktorius tikino, kad įvykus incidentams apsaugos darbuotojams sunku išsiaiškinti, kuri pusė yra nukentėjusioji, o kuri konfliktuojanti, todėl tiems renginio dalyviams, kurie jaučiasi nukentėję, patarė kreiptis į policiją.
Nukenčia verslas
Lietuvos apsaugos darbuotojų asociacijos prezidento Olego Sit-nikovo incidentas „Cido“ arenoje nenustebino. Apsaugos darbuotojų nūdieną gerai žinantis vyras teigė, kad apsaugininkai Lietuvoje nėra tinkamai parengti. Daugelis nesugeba tinkamai reaguoti net paprastose situacijose.
„Nesvarbu, ar panevėžiečiai yra aršūs, ar ne, žmonės visur panašūs, o apsaugos darbuotojų pareiga yra palaikyti tvarką. Jei apsaugininkai nesikiša į konfliktą, tai jau yra blogai.
Daugelio apsaugos darbuotojų kvalifikacija yra žema. Norint baigti apsaugos darbuotojų rengimo kursus užtenka išeiti 52 valandų kursą ir tampama plataus spektro specialistu. Tačiau realiai per tiek laiko neįmanoma parengti gero apsaugos darbuotojo“, – apsaugos darbuotojų parengimą kritikavo O.Sitnikovas.
Apsaugos darbuotojų nesikišimą į konfliktus O.Sitnikovas vadina mažesnių miestų problema. Naktiniuose klubuose ar kitose pasilinksminimo įstaigose tvarką palaikantys apsaugos darbuotojai neretai pažįsta konfliktuojančias puses, todėl kilus muštynėms nenori jų nutraukti arba bijo tai padaryti. Tokia situacija nenaudinga verslininkams, nes jie praranda klientus ir gerą vardą.
„Dėl tokios situacijos nukenčia ir verslininkai, kurie praranda klientus, ir žmonės, kurie apie naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo įstaigas susidaro neigiamą nuomonę ir nustoja jas lankę“, – teigė O.Sitnikovas.
Pasak Apsaugos darbuotojų asociacijos prezidento, apsaugininkų kvalifikacija mažesniuose miestuose neretai būna žemesnė nei dirbančiųjų didmiesčiuose.
Mantas TOMKŪNAS