REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
7
Išmanieji mygtukai Klaipėdoje (nuotrauka UAB „Gatvių apšvietimas“) (nuotr. tv3.lt)

Pandemijai neatleidžiant gniaužtų, ieškoma įvairių apsaugos nuo koronaviruso būdų. Štai Klaipėdoje šiuo metu yra išbandomi bekontakčiai pėsčiųjų perėjų šviesoforų mygtukai. Savivaldybė sako svarstysianti, ar mygtukų nereikėtų įsigyti daugiau, tačiau epidemiologai įrenginio prasmės nesupranta.

7

Pandemijai neatleidžiant gniaužtų, ieškoma įvairių apsaugos nuo koronaviruso būdų. Štai Klaipėdoje šiuo metu yra išbandomi bekontakčiai pėsčiųjų perėjų šviesoforų mygtukai. Savivaldybė sako svarstysianti, ar mygtukų nereikėtų įsigyti daugiau, tačiau epidemiologai įrenginio prasmės nesupranta.

REKLAMA

Klaipėdoje vienoje pėsčiųjų perėjoje pastatyti keturi išmanūs šviesoforų jungikliai. Nors kol kas už jungiklius savivaldybė nieko nemokėjo, jungikliai buvo padovanoti, savivaldybė svarstys, ar tokių jungiklių reikėtų įsigyti daugiau.

Įrengti išmanūs šviesoforo jungikliai 

Kaip sako jungiklius vienoje Klaipėdos perėjoje įrengusi įmonė, mygtukai yra išmanūs. Jais naudotis galima be jokio kontakto, o patys mygtukai dar ir geba automatiškai prisiderinti prie eismo sąlygų.

Kaip pasakoja už šviesoforus ir kitą gatvių apšvietimą Klaipėdoje atsakingos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ darbuotojai, mygtukai veikia kelių centimetrų atstumu. Kad įjungtumėte žalią pėsčiųjų perėjos šviesoforo spalvą, užtenka 3–5 cm atstumu nuo jungtuko prikišti ranką.

REKLAMA
REKLAMA

„Toks 3–5 cm atstumas yra todėl, kad šviesoforas savaime nesuveikinėtų, nes būna ir lietus, ir kiti žmonės prieina. Kad jis savaime nesuveikinėtų, užtenka pro jį ranka brūkštelti ir šviesoforas gauna signalą, kad žmogus yra ir įjungia žalią šviesą“, – tv3.lt komentuoja bendrovės „Gatvių apšvietimas“ atstovai.

REKLAMA

Mygtukai išsiskiria ir tuo, kad automatiškai reaguoja į eismo sąlygas ir geba reguliuoti garsą.

„Jeigu važiuoja transportas, gatvėje yra triukšmas, tai tada jis padidina mygtuko garsą, kad geriau girdėtųsi. O jei, tarkime, yra vakaras, triukšmo nėra, tai truputį primažina garsą“, – rašoma komentare.

Įmonės teigimu, kol kas „Swarco“ dovanoti mygtukai yra pastatyti vienoje sankryžoje Klaipėdoje, tačiau išbandžius prietaisus bus svarstoma, ar jų savivaldybei vertėtų įsigyti pačiai. Vieno mygtuko kaina, „Gatvių apšvietimas“ teigimu, yra apie 360 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Meras idėją palaikytų

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas sako dar nežinantis, ar tokius prietaisus savivaldybė tikrai įsigys. Kol kas, anot mero, vyksta eksperimentas, o po jo bus sprendžiama dėl mygtukų ateities Klaipėdoje. Pats meras idėją palaikytų.

„Tai yra šiuolaikiškas, efektyvus, patogus būdas, kuris, mano manymu, tik laiko klausimas, kada taps įprastu kasdieniu dalyku. Būčiau linkęs manyti, kad, ko gero, panašiai įvertins ir klaipėdiečiai, pėstieji šios įrangos įrengimą ir tada savivaldybė priims atitinkamus sprendimus“, – tv3.lt komentuoja V. Grubliauskas.

Paklaustas, ar jau gavo epidemiologų vertinimus mygtukų klausimu, meras sako su epidemiologais nesikonsultavęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Epidemiologas kiekvienas pasakys, kad yra gera tai, kur nėra jokio kontakto, sąlyčio, lietimosi paviršių. Tai čia jų konsultacijos kaip ir nereikia, nuomonė ir saugumo aspektas aišku ir be konsultacijos“, – komentuoja Klaipėdos miesto meras.

Razmuvienė vertina kritiškai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė tokių bekontakčių mygtukų vaidmeniu valdant pandemiją abejoja.

„Pavojaus užsikrėsti nėra, galiu pasakyti trimis žodžiais“, – tv3.lt komentuoja epidemiologė D. Razmuvienė.

Epidemiologės teigimu, virusas tokioje vietoje nėra labai pavojingas.

„Čia kaip išorinės autobuso rankenos, kas ten jas liečia, nei ten jas kažkas valo iš kitos pusės. Nei reikalinga tai daryti. Tai yra lauko erdvė. Lauko temperatūrų skirtumais virusas tikrai neišgyvena“, – komentuoja D. Razmuvienė.

REKLAMA

Gydytoja pataria gyventojams laikytis asmens apsaugos priemonių ir rekomendacijų. Pasinaudojus rankenomis ar mygtukais viešoje vietoje, reikėtų nusivalyti savo rankas, saugoti save.

Šiuo metu Lietuvoje galioja karantino režimas. Karantino reikalavimus ir kitą informaciją galite rasti tv3.lt iliustracijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų