REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Prie Kauno teismo – piketas: dedamas taškas šiurpų sprendimą priėmusios mamos byloje (nuotr. TV3)

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį priėmė galutinį nuosprendį su vaiku ant rankų nusižudyti bandžiusios alytiškės byloje. Teismas sprendė, ar autizmu sergančio mažylio mama yra žudikė, ar valstybės pagalbos nesulaukusi aplinkybių auka. Moterį teismas pripažino kalta.

8

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį priėmė galutinį nuosprendį su vaiku ant rankų nusižudyti bandžiusios alytiškės byloje. Teismas sprendė, ar autizmu sergančio mažylio mama yra žudikė, ar valstybės pagalbos nesulaukusi aplinkybių auka. Moterį teismas pripažino kalta.

REKLAMA

Prieš porą metų šalį šokiravo kraupus įvykis – pranešta, kad Alytuje nuo tilto kartu su dvejų metų mažyliu nušoko moteris.

Kaip vėliau paaiškėjo, moteris augina sunkia autizmo forma sergantį vaiką, o nesulaukusi valstybės pagalbos puolė į neviltį ir kartu su sūnumi bandė pasitraukti iš gyvenimo.

Už tai alytiškei buvo pateikti kaltinimai. Dėl jų moteriai grėsė nuo 8 iki 20 m. laisvės atėmimo bausmė.

REKLAMA
REKLAMA

Teismas pripažino kalta

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį perpiet alytiškę pripažino kalta. Moteriai skirta 2 m. laisvės apribojimo bausmė.

Tai, kad moteris prisipažino padariusi nusikaltimą, gailisi ir atlygino žalą, laikoma atsakomybę lengvinančiomis aplinkybėmis.

REKLAMA

Po teismo sprendimo paskelbimo moters advokatas Mindaugas Bliuvas teigė esantis patenkintas teismo sprendimu.

„Kalta dėl pasikėsinimo padaryti sunkų nusikaltimą, bet teismas, atsižvelgęs į visą mūsų gynybinę poziciją, pateiktus argumentus, iš tiesų manė, kad bausmės numatytos sankcijos skyrimas būtų neproporcingas, neadekvatus, vadovavosi tiek mano, tiek prokuroro išdėstytais argumentais ir skyrė labai švelnią bausmę.

Mano nuomone, pirminiais vertinimais, esame teisiškai patenkinti tokiu teismo sprendimu“, – komentavo M. Bliuvas.

Advokatas sako, kad svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog teismas atsižvelgė į tam tikrų valstybinių institucijų šaltumą ir skyrė moteriai švelnesnę bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

„Kas svarbu šiandien – viena aplinkybė, kur prašėme pripažinti, kad mama buvo beviltiškoje būsenoje ir kad tai teismas laikytų kaip atsakomybė lengvinančią atsakomybę, teismas tą pripažino.

Manau, kad tai būtent šioje vietoje yra svarbus precedentas. Kad tam tikras valstybinių institucijų šaltumas, reakcijos neadekvatumas leidžia teismui siekti tam tikrų tikslų, tai yra švelnesnės negu įstatyme numatytos bausmės“, – sako M. Bliuvas.

Šiuo metu, kaip sako advokatas, moteriai uždrausta bendrauti su mažamečiu vaiku.

„Tačiau, be abejo, įsiteisėjus teismo sprendimui bus tolimesni žingsniai, kad mama grįžtų į normalų gyenimą ir tiek vaikas, tiek mama gyventų normalų gyvenimą“, – komentuoja M. Bliuvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.

Prokuroras: atsirado lengvinančių aplinkybių

Prokuroras Tomas Stelionis dar pernai žurnalistams komentavo, kad moters padarytas nusikaltimas yra labai sunkus. Padarius tokį nusikaltimą, įstatymai numato nuo 8 iki 20 m. laisvės atėmimo bausmę.

Ketvirtadienį po teismo prokuroras teigė, kad byloje atsirado daugiau lengvinančių aplinkybių, dėl kurių buvo leista taikyti švelnesnę bausmę.

„Iš esmės pozicija nepasikeitė, tik atsirado naujos aplinkybės, teisinio proceso metu buvo atlyginta žala. Tai yra padengti visi civiliniai ieškiniai. BK 62 str. taikyti nuo pat proceso pradžios buvo matoma tokia galimybė. Teismas konstatavo esant daugiau lengvinančių aplinkybių negu aš pasisakiau savo baigiamojoje kalboje.

REKLAMA

Visos tos aplinkybės ir lėmė tam tikrą siūlymą dėl bausmės. Šiuo etveju, pati įvykio situacija nėra paprasta, buvo nustatyta sunki nepagydoma liga vaikui, mama labai jautriai sureagavo, kaip matyti iš bylos medžiagos ir tiesiog impulsyviai pasielgė. Tos aplinkybės negalima ignoruoti.

Kita vertus, nustatyta tam tikrų sveikatos sutrikimų pačiai kaltinamąjai. Teismas atsižvelgė, kad keturios lengvinančios aplinkybės nustatytos, jos asmenybė yra nepriekaištinga, žala buvo atlyginta, nusikaltimas nutrūko pasikėsinimo stadijoje. Visų tų aplinkybių visuma leido taikyti švelnesnę negu įstatymas numato bausmę“, – žurnalistams komentavo T. Stelionis.

REKLAMA

Nesulaukė pagalbos

Kaip dar pernai tv3.lt pasakojo advokatė Aušra Ručienė, alytiškė pagalbos kreipėsi į įvairias institucijas ir politikus. Tačiau, pasak advokatės, dėl valstybės neveiksnumo moteris atsidūrė beviltiškoje padėtyje.

Alytiškės sūnus, kaip pasakoja A. Ručienė, serga sunkia autizmo forma, su juo neįmanoma susišnekėti. Vaikas esą reaguoja tik į šviesoforą, o sutramdyti jį sunku.

„Moteris buvo beviltiškoje padėtyje. Moteris nėra asociali, ji labai gera mama, ji išauklėjo savo mergaitę, kuri šiuo metu yra nepilnametė ir tobulai mokosi. Motinos iniciatyva, ji labai daug auklėjama ir užklasinėje veikloje. Labai gabi mergaitė. Tai rodo, kad motina yra suinteresuota dėl vaikų, ji myli vaikus“, – anksčiau tv3.lt teigė A. Ručienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į neviltį puolė išėjusi iš sanatorijos

Esą daugiausiai nevilties moteriai sukėlė incidentas sanatorijoje, kur vaikui ir buvo nustatyta tiksli diagnozė.

„Moteris kreipėsi liepos mėnesį, po to patvirtino diagnozę, o rytojaus dieną įvyko, kas įvyko. Kiek mane informavo mama, sanatorijoje vaikas rėkė, klykė, šaukė. Iš personalo pasakė, kad vaikas trukdo sanatorijoje visą rimtį ir negali kiti žmonės gydytis. Ji suprato, kad dėl tokios vaiko būklės ji ir sanatorijoje nepageidaujama, todėl išvažiavo anksčiau laiko. Vakare ji išvažiavo, o rytojaus dieną ši situacija įvyko.

Žmogus tokioje neviltyje, kad kalbėti, jog ji sąmoningai žudė tą vaiką būtų tikrai neteisinga. Tuo labiau, kad šiandien teisėjai turi priimti sprendimus ir pagal vidinė įsitikinimą“, – teigė A. Ručienė.

REKLAMA

A. Ručienė teigė, kad nušokusi nuo tilto moteris susilaužė stuburą, dėl įvykio pergyvena.

Prie teismo – piketas

Galutinio sprendimo paskelbimo dieną prie Kauno apygardos teismo susirinko būrys piketuojančių autizmu sergančių vaikų mamų.

Viena iš piketo organizatorių Tatjana Narkevičienė tv3.lt sako, kad iš esmės piketo tikslas yra atkreipti dėmesį į tai, jog nusižudyti bandžiusiai moteriai nebuvo suteikta reikiama valstybės pagalba.

„Yra nekorektiška, aišku, raginti teismą, kad išteisintų. Tiesiog šitą bylą nagrinėjant užfiskuoti faktai, kad šiai mamai nebuvo suteikta pagalba. Ji pagalbos negavo“, – tv3.lt sako T. Narkevičienė.

REKLAMA

Piketo organizatorės teigimu, teoriškai pagalba tokiems tėvams egzistuoja, tačiau praktiškai ją esą sunku gauti.

„Šiuo momentu Lietuvoje yra priimtas įstatymas, jis galioja beveik metus, kad tokios mamos turi teisę į atokvėpio paslaugą, apie 30 dienų į metus. Tačiau jei imtume Kauno miestą, šios paslaugos savivaldybė neteikia, nes ji nepasiruošusi ją teikti. Realiai tą situaciją savivaldybė sumodeliuoja pati. Ji tiesiog įstūmė tą žmogų prie savižudybės.

Tiesiog kritiniu atveju tu neturi, kur eiti, nes tos paslaugos nėra. Jeigu tu esi vieniša mama, prižiūrinti vaiką, neturi kažkokio geranoriško giminaičio, kuris galėtų tą vaiką prižiūrėti kelias dienas, kad atsigautum, tai viskas“, – sako T. Narkevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piketuotojos sako, kad yra paruošusios raštą savivaldybei, kad reikiamos paslaugos būtų užtikrintos, o apie jų egzistavimą moterys būtų tinkamai informuotos.

Ne vienos mamos klausimas

T. Narkevičienė teigia, kad valstybė turėtų galvoti, kaip autizmu sergančių vaikų tėvams palengvinti naštą, tačiau dabar esą susidaro toks įspūdis, kad tėvams yra sugalvojama dar daugiau uždavinių.

„Yra valstybės numatyta tvarka mūsų vaikams, kadangi jie turi specialių poreikių, galima įsigyti sensorinių priemonių – įvairūs masažuokliai, supynės, kilimėliai ir t.t., kad vaikai galėtų geriau jaustis, lavinti juos. Labai nemaža suma numatyta, 1900 eurų net. Tik vienas bet – savivaldybė apmoka tik tada, kada tu įsigyji tas prekes.

REKLAMA

Pats turi nusipirkti už savo lėšas ir tada savivaldybė išmoka kompensaciją. Dabar klausimas, iš kur vieniša mama 1900 eurų sukrapštys. Nors prieš kelis metus savivaldybė mielai apmokėdavo išankstines sąskaitas“, – sako T. Narkevičienė.

Piketo organizatorė pati sako prižiūrinti sergantį vaiką viena. Nutiko taip, kad moteriai teko darytis operaciją, tad dėl atokvėpio paslaugos moteris esą kreipėsi į savivaldybę.

„Savivaldybė sako: mes šitų paslaugų neteikiam. Aš suprantu, kad jie turi partnerius, nevyriausybines organizacijas, bet jie organizuoja. Tai aš neturiu klausyti jų priekaištų, kad mes neteikiam. Aš paskambinusi turiu pateikti prašymą ir gauti paslaugą – viskas“, – sako T. Narkevičienė.

REKLAMA

Piketo organizatorė priduria, kad tai yra ne vienos mamos klausimas: „Bet kokį žmogų galima privesti iki kažko panašaus. Jei jis ne kartu su vaikus šoks, tai šoks vienas.“

Įvykis įvyko 2019 m.

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį deda tašką ne vieną šokiravusioje byloje. 2019 m. liepos 20 d. pranešta, kad nuo Alytuje esančio Tūkstantmečio tilto į upę nukrito moteris su vaiku. Pranešta, kad pirma į vandenį įkrito vaikas, o netrukus nušoko 42 m. amžiaus moteris.

Dar prieš medikams ir gelbėtojams atvykstant, ir moteris, ir vaikas buvo ištraukti į krantą. Atvykus medikams, abu jie buvo netrukus išgabenti į ligoninę.

Nors konkretūs sužalojimai nebuvo įvardinti, nukentėję asmenys liko ligoninėje. Pranešta, kad abu jie patyrė politraumas. Policija tada patvirtino, kad pavojaus nei mamos, nei vaiko gyvybėms nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų