REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis pedagogų mitingavo dėl nuomonių skirtumo

 Ramunė Dambrauskaitė ELTA praneša, kad šalies pedagogai vakar mitingavo prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM). Tačiau reikėtų paaiškinti, kodėl mitinge dalyvavo tik menka dalis šalies pedagogų, nors keliami reikalavimai dėl šalies pedagogų darbo sąlygų pagerinimo rūpi absoliučiai visoms švietimo profesinėms sąjungoms.

 Ramunė Dambrauskaitė ELTA praneša, kad šalies pedagogai vakar mitingavo prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM). Tačiau reikėtų paaiškinti, kodėl mitinge dalyvavo tik menka dalis šalies pedagogų, nors keliami reikalavimai dėl šalies pedagogų darbo sąlygų pagerinimo rūpi absoliučiai visoms švietimo profesinėms sąjungoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau antrą mėnesį vyksta nuoseklus derybinis darbas dėl švietimo problemų sprendimo derybų grupėje, sudarytoje premjero potvarkiu iš švietimo profsąjungų, Savivaldybių asociacijos, Švietimo ir mokslo, Socialinių reikalų, Finansų ministerijų atstovų, tačiau derybinį procesą vis pertraukia Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjunga (LŠDPS). Kodėl?

REKLAMA

Vidury derybų pritrūksta kantrybės

LŠDPS ginčijasi su Švietimo ministerija dėl dar kitų, papildomai iškeltų, reikalavimų. Todėl, kaip pranešta ELTA informacijoje, dar spalio pradžioje įvykusiame LŠDPS prezidiumo posėdyje buvo aptarti teisiniai kolektyvinio ginčo su ŠMM aspektai. Anot LŠDPS, kol kas nepavyksta susitarti dėl tarpininkavimo sąlygų sprendžiant šį ginčą. LŠDPS teigia, kad jų derybos vilkinamos, todėl nuspręsta atnaujinti veiksmų planą, siekiant reikalavimų įgyvendinimo, ir spalio 28 d. surengti mitingą prie ŠMM.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu kitos profesinės švietimo sąjungos – Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS), Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS) bei Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga (LMPS) – derybų dėl visiems Lietuvos mokytojams svarbių problemų nenutraukia, su ŠMM bendradarbiauja laikydamiesi bendradarbiavimo principų ir mano, kad LŠPDS trykšta nepagrįstu nekantrumu.

Pasak Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkės Rasos Jasmontienės, LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas savo pareiškimais ir veiksmais (kaip vakarykštis mitingas), klaidina mokytojus ir visuomenę: kol vyksta derybos dėl esminių sistemos dalykų Vyriausybės lygiu, nedera nuolat šokinėti dėl tarpinių nesutarimų, nesulaukus derybų pabaigos imtis nepasitenkinimo akcijų ir pan. Derybos yra darbas visoms derybų šalims, todėl tą darbą reikia pabaigti iki galo, ir tik neradus sutarimo kelti žmones į mitingus ir streikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LŠPS ir LŠĮPS spalio 21 d. taip pat kreipėsi į LR Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę, LR Ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, LR Seimo frakcijų pirmininkus dėl padėties Lietuvos švietimo sistemoje gerinimo, siekiant išvengti socialinio konflikto. Kreipimesi pažymima, kad Lietuvos švietimo bendruomenėje, kuri, kaip rodo Europos Komisijos tyrimai, yra pati skurdžiausia Europos Sąjungoje, jau seniai bręsta įtampa, nes vyrauja didžiulis socialinis nepasitenkinimas, nieko bendra neturintis nei su politine padėtimi, nei su šalies finansiniu potencialu, nei su tarptautiniais įvykiais. Jei nebus imtasi ryžtingų veiksmų įgyvendinant valdančiųjų partijų pažadus dėl problemų sprendimo švietimo sistemoje, socialiniai konfliktai neišvengiami. To gresiančio konflikto priešakyje – dar vienas mitingas. Iš įtampos, nepasitenkinimo, nes žmonėms trūksta kantrybė, piktina tušti pažadai dėl gerėsiančio gyvenimo, sekina ilgas derybų baigties laukimas.

REKLAMA

LŠDPS reikia tarpininkų

LŠDPS pirmininko A. Navicko mitinge keliami bendrieji mokytojų reikalavimai teisingi. Tačiau, matyt, šio lyderio taip pat netenkina kažkokie kitiems nesuprantami ir nežinomi santykių su ŠMM dalykai. Juk LŠDPS ne tik ginčijasi su ŠMM dėl jų ginčuose reikalingo tarpininko, bet A. Navickas, kartu su visų kitų profesinių sąjungų atstovais pats dalyvauja ir bendroje derybų darbo grupėje, todėl turi visas galimybes bendruosius mitinge keliamus reikalavimus aptarinėti drauge su visa derybine grupe, ginčytis, įrodinėti savo atstovaujamų mokytojų tiesas ir ieškoti bendro sutarimo. Tačiau dėl kitiems nesuprantamų priežasčių jis to nedaro.

REKLAMA

„Todėl mes, LŠPS, LMPS ir LŠĮPS, jokių akcijų ar spaudos konferencijų nerengiame, siekdami neigti šį mitingą, nes visų mokytojų ir mitingo dalyvių reikalavimai teisingi. To paties reikalauja visos profsąjungos, nes situacija švietime yra baisi. Gal LŠDPS lyderis šį mitingą organizavo kaip papildomą spaudimo priemonę derantis?“ – samprotauja R. Jasmontienė.

A. Navicko teigimu, jau mėnesį jo vadovaujamai LŠDPS niekaip nepavyksta sutarti dėl tarpininkavimo sąlygų su ŠMM (tarpininką nori kviestis LŠDPS SAVO iškeltam kolektyviniam ginčui). Ministerija taip pat informuota, kad, iki 2014 m. spalio 17 d. nepasirašius tarpininkavimo paslaugų sutarties, bus laikoma, jog spręsti ginčą per tarpininką ŠMM atsisako.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Girdėjome, kad ministerija pasiūlė dėl A. Navicko reikalavimų sudaryti taikinimo komisiją ir per tarpininką derinti interesus, bet jis dar papildomai kelia reikalavimą, kad tarpininkas (jais gali būti ir juristai, kurie už paslaugas ima mokestį) būtų apmokėtas iš ES socialinio dialogo švietimo sistemoje projekto, kuris pasibaigė jau gegužės mėnesį “, - stebisi R. Jasmontienė.

Tad itin svarbu, kad tiek plačioji visuomenė, tiek patys pedagogai suprastų, jog ne visi Lietuvos pedagogai puola mitinguoti, jei žino, kad vyksta derybos, t. y. mokytojų teisės ginamos visomis teisinėmis priemonėmis, laikantis LR įstatymuose numatytų procedūrų sekos.

REKLAMA

„Po birželio 18-osios mokytojų mitingo, kur drauge su savo organizacija dalyvavo ir A. Navickas, mes pasiekėme, kad aukščiausiu lygmeniu būtų sudaryta derybinė darbo grupė. Iškėlėme visus reikalavimus ir dabar dėl jų vyksta derybos. Reikia suprasti, kad vienu ypu imti ir viską, kas susikaupė per paskutinius 6 metus, įvykdyti neįmanoma. Būtina nustatyti prioritetus ir reikalavimų įgyvendinimo seką“, - paaiškina R. Jasmontienė.

Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkės teigimu, visų mokytojų keliamų reikalavimų temos aptartos ir suskirstytos į atskiras darbotvarkes, posėdžiams numatytos datos, sudarytas tvarkaraštis, įvyko jau keturi derybiniai posėdžiai. Visad yra galimybė derybas nutraukti, jei nesuderinami interesai, - tuomet šalys įgyja teisę savo reikalavimus kelti streikų keliu. „Ir pats A. Navickas tose derybose kol kas dalyvauja. Vidury derybinio proceso daryti mitingą dėl, matyt, asmeniškai nepatenkintų interesų, yra nonsensas. Taip niekada nieko nepasieksime“, - teigia R. Jasmontienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų