Buvusių Šnipiškių žydų kapinių teritorijoje planuojami geofiziniai tyrimai
Vyriausybės strateginio planavimo komitetas įpareigojo atitinkamas institucijas pradėti derybas dėl geofizinių tyrimų buvusių Šnipiškių žydų kapinių teritorijoje.
Sprendžiant klausimus dėl darbų apimties ir rezultatų, derybose bus vadovaujamasi Geologijos tarnybos, kuriai ir pavesta derėtis, parengta specifikacija. Derybose taip pat dalyvaus Užsienio reikalų ir Kultūros ministerijų atstovai.
Komiteto posėdyje trečiadienį svarstyta statybų Šnipiškėse padėtis, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.
Premjeras Gediminas Kirkilas anksčiau yra sakęs, kad Šnipiškių žydų kapinių teritorijon patekę pastatai turėtų būti griaunami, jeigu problemos nepavyktų išspręsti derybomis su pastatų savininkais.
Jeigu Vyriausybė tam pritartų kapinių teritorijos įtraukimui į valstybės saugomų teritorijų sąrašą, šiame žemės sklype negalėtų dygti pastatai.
Prezidentas Valdas Adamkus kovo viduryje pareikalavo, kad Vyriausybė kuo greičiau imtųsi konkrečių darbų ir išspręstų visus klausimus, susijusius su statybomis buvusiose žydų kapinėse.
Šalies vadovo nuomone, delsti nebegalima - būtina nustatyti kapinių ribas ir stabdyti statybų darbus.
Vasario pabaigoje JAV Kongreso Užsienio reikalų komitetas dėl šių statybų priėmė rezoliuciją, kurioje kritiškai vertinamas Lietuvos neveiklumas ir nesugebėjimas saugoti istorinės atminties objektų. Ši rezoliucija tikriausiai bus svarstoma JAV Kongrese.
Ginčai, kurioje vietoje veikė 19 amžiaus viduryje uždarytos žydų kapinės, tęsiasi nuo 2005 metų, kai JAV žydų bendruomenės atstovai pasipiktino, jog buvusių žydų kapinių vietoje gali būti vykdomos statybos.
Komercinį ir apartamentų pastatą Neries krantinėje statantys verslininkai teigia, kad pastatas išdygo ne buvusių žydų kapinių teritorijoje. Tačiau Lietuvos istorijos instituto pateiktas žemėlapis rodo, kad statybos vyksta ir galimai buvusioje žydų kapinių teritorijoje.
Žydų kapinės, kurių ribas dabar bandoma nustatyti, Vilniaus centre veikė nuo 16 amžiaus. Jos uždarytos 19 amžiuje, o žydų bendruomenė už tai gavo finansinę kompensaciją iš tuometinės Rusijos caro administracijos.