REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Padedame gauti finansinę paramą iš UK fondų asmenims, gyvenantiems Lietuvoje ir turintiems nepilnamečių vaikų. Išmokos sudaro apie 400–500 Lt per mėnesį“ – tokio pobūdžio skelbimais viliojami tautiečiai Lietuvoje. Ar iš tiesų britai savo pinigus žarsto nepasiturintiems lietuviams? Anglija.lt kalbinti pašalpų specialistai tautiečius įspėja saugotis.

Labdara iš Anglijos – lietuviams?

Į Anglija.lt kreipėsi susirūpinusi skaitytoja Renata – jai už akių užkliuvo skelbimas, talpinamas Lietuvos portaluose, apie neva sunkiai besiverčiantiems lietuviams skiriamą labdarą iš Jungtinės Karalystės labdaros fondų (skelbimo kalba netaisyta):

„Padedame gauti financine parama is UK fondu asmenims gyvenantiems Lietuvoje ir turintiems nepilnameciu vaiku. Ismokos sudaro apie 400 - 500Lt per menesi. Pinigai mokami yra kas savaite tiesiogiai i jusu banko sask. Jeigu jus esate sunkioje financineje situacijoje ir tokie pinigai jums nepamaisys, kreipkites, suteiksiu daugiau informacijos. Siu pinigu niekam grazinti nereikes. Pasidalinkite sia informacija su kitais, laikai yra sunkus ir tikrai atsiras zmoniu kuriems tokia pagalba yra reikalinga“.

REKLAMA
REKLAMA

Finansininke JK dirbanti Renata prisistačiusi kaip vieniša mama, auginanti tris vaikus, skelbimo autoriui Tomui Burokui išsiuntė elektroninį laišką nurodytu adresu. Užklausą nusiuntusiai moteriai atrašė asmuo, prisistatęs kaip lietuviškos įmonės atstovas, kuri „administruoja labdaros gavimą iš Jungtinės Karalystės“.

REKLAMA

Prašė tik dokumentų kopijų

Šios neįvardytos įmonės atstovas jai aiškino, kad norint gauti labdarą, reikia patenkinti tokias sąlygas: turėti nepilnamečių vaikų, neuždirbti daugiau kaip 18 tūkst. litų per metus ir vienam iš sutuoktinių atvykti į Angliją pasirašyti dokumentų. Anot jo, labdaros dydis siektų nuo 200 iki 800 litų kas mėnesį (skelbime nurodomi 400–500 litų), o kreipiantis dėl šios labdaros reikėtų pateikti pažymą apie šeimos sudėtį iš seniūnijos bei „Sodros“ pažymą apie asmens valstybinį socialinį draudimą ir tuomet šių dokumentų kopijas nusiųsti jam.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš juos nusiųsiu į Angliją, kur nustatys, kokio dydžio labdara jums priklauso, ir tada galėsite galutinai apsispręsti – važiuoti į Angliją ar ne – toliau Anglija.lt skaitytojai porino minėtasis įmonės atstovas. Elektroninių laiškų autorius, pasirašęs Aniceto vardu, tvirtino, kad „čia viskas legalu ir aš neturiu, ką slėpti ar ko nors bijoti. Aš dirbu išsiėmęs individualios veiklos pažymą“, – tvirtino laiško autorius.

Ant Anglija.lt skaitytojos kabliuko užkibęs Anicetas elektroniniais laiškais bandė išaiškinti ir labdaros esmę, kai moteris suabejojo, kad už šią paslaugą mokėti nereikia ir pasiteiravo, kokia jam iš to nauda: „Ar jūs žinote, kiek milijonų kiekvieną dieną išdalija labdaros įvairios labdaringos organizacijos, kuriose pagrinde dirba savanoriai negaudami už tai jokio atlygio? Ką aš noriu tuo pasakyti, kad neviską pinigais galima išmatuoti“ (kalbos stilius netaisytas – red. past).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anicetas papasakojo ir apie savo veiklą, esą jis dirbantis socialinį arba labdaringą darbą legaliai ir savo veiklą yra įregistravęs mokesčių inspekcijoje. „Aš, kaip ir visi dirbantys Lietuvos piliečiai, moku mokesčius nuo gaunamų pajamų iš organizacijos, kuri ir jums siūlo paramą“, – tvirtino Anicetas.

Ne fondai, o vaiko pašalpa

Anglija.lt susisiekė su pašalpų specialistais Jungtinėje Karalystėje, kurie vieningai sutarė, jog pagal sumą skelbime turbūt kalbama apie Vaiko pašalpą (angl. „Child Benefit“), o ne išmokas iš labdaros fondų.

Julija iš „Baltija Consultacy Ltd“ svarstė, kad skelbime gali būti kalbama ne apie labdaros fondą, o apie Vaiko pašalpą ir Dirbančių asmenų mokesčių kreditus (angl. „working tax credits“). „Jie gali būti bet kada atmesti, tai yra, jeigu ateina užklausa apie gyvenimą, pajamas ir jeigu žmogus neatsako, tada visas išmokas reikia grąžinti, todėl tos pašalpos vadinamos kreditais. Pagal visus įstatymus, jeigu vienas iš tėvų gyvena ir dirba JK ir turi nepilnamečių vaikų, kurie gyvena Lietuvoje, tokios pašalpos priklauso“, – Anglija.lt aiškino Julija.

REKLAMA

Tą patį teigė ir Anglija.lt kalbintas buhalterinės įmonės vadovas Aleksas Dubinskas. „Sprendžiant iš sumos, 400–500 litų per mėnesį, ir reklamos teksto, turima mintyje „Child Benefit“. Norint ją gauti, vienas iš vaiko tėvų turi gyventi JK. Šią pašalpą galima gauti ir tada, kai vaikas gyvena Lietuvoje, bet gyvenantis ir dirbantis JK asmuo turi įrodyti, kad jis yra tas, kuris išlaiko vaiką ir kad vaikui nėra mokama tokia pati pašalpa tėvynėje.

Pasak A. Dubinsko, pašalpos prašytojas turi turėti JK socialinio draudimo numerį (angl. „national insurance number“), mokėti socialinio draudimo įmokas ir turėti banko sąskaitą.

„Pateiktu atveju aš nematau legalaus dalyko. Kas atsitiktų, jeigu visiems Europos piliečiams, gyvenantiems savose šalyse ir turintiems vaikų, būtų suteikta teisė gauti pašalpas JK, skirtas jų vaikų išlaikymui? Nematau logikos“, – svarstė A. Dubinskas.

REKLAMA

Specialistai siūlo neapsigauti

A. Dubinskas teigė, jog žmonės turėtų pagalvoti apie savo asmeninių duomenų apsaugą, prieš pateikdami juos nepatikrintiems asmenims ar organizacijoms. „Žmogui atidavus asmeninius duomenis neva pašalpos gavimo tikslams, galimi įvairūs variantai nusikalstamai veiklai vykdyti to žmogaus vardu. Pavyzdžiui, suorganizavus Vaiko pašalpą, kurią gal žmogui ir pervestų, galima to paties žmogaus vardu suorganizuoti kitas pašalpas, jam nežinant. Šiuo atveju tai gali būti pats paprasčiausias žmogaus tapatybės duomenų rinkimas“, – aiškino Aleksas Dubinskas.

Pašnekovas svarstė, kad žmonės dažnai patys papuola į aferistų rankas, norėdami gauti pinigų. „Pakliuvę ateina pas mus tikėdamiesi pagalbos, kurios mes suteikti negalime – tai prieštarautų įstatymams, be to, Britanijos valstybinėse organizacijose dirba profesionalai ir jiems bet kokios fiktyvios informacijos nepakiši“, – aiškino A. Dubinskas ir pridūrė, jog šiuo atveju yra „galimybė, jog lengvatikiai žmonės bus apgauti arba sutiks daryti kažką nelegalaus, kas anksčiau ar vėliau gali turėti skaudžias pasekmes“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistė Valentina iš „TaxSpot“ tvirtino, kad asmuo, siūlantis šias pašalpas, jiems yra žinomas. „Galime patvirtinti, kad tai yra aferistas. Tokią pašalpą gali gauti asmenys, gyvenantys JK, ne Lietuvoje. Informuokite žmones, kad neapsigautų. Apie labdaras informacijos neturime, bet tiksliai žinome, kad šis asmuo apeliuoja į Vaiko pašalpą, kuri ir sudaro 400–500 Lt per mėnesį“, – teigė Valentina.

Ministerija apie tokias pašalpas nežino

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) portalui Anglija.lt patvirtino, kad apie Jungtinėje Karalystėje mokamas pašalpas Lietuvos gyventojams, kaip rašoma skelbime, informacijos neturi.

REKLAMA

Ministerijos Tarptautinės teisės skyriaus vedėja Mariana Žiukienė aiškino, kad „išmokų vaikams mokėjimą, kai vaiko tėvai dirba ar gyvena skirtingose ES valstybėse narėse, reglamentuoja ES socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentai Nr. 883/2004 ir 987/2009. Reglamentuose nustatytos taisyklės, kokia valstybė narė turi pirmumo teisę mokėti išmoką vaikui, jei už tą patį vaiką teisė į išmoką įgyjama skirtingose ES valstybėse narėse. Tokiu atveju valstybė, kuri turi pirmumo teisę, mokės viso dydžio išmoką, o kita valstybė tik skirtumą, jei joje vaikui priklauso didesnė išmoka“.

M. Žiukienė taip pat suabejojo skelbimo teiginiu, kad grąžinti pinigų nereikės. „Skelbime rašoma, kad gavus „specialią išmoką nepasiturintiems“ vaikams JK, jos vėliau grąžinti nereikės. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad tokiu skelbimu žmonės gali būti suklaidinami. Nes jei vėliau, JK kompetentingai įstaigai patikrinus visą informaciją apie šeimai mokamas išmokas, bus nustatyta, kad išmoka neturėjo būti mokama, iš asmens gali būti paprašyta grąžinti permoką. Kartais tokie prašymai ateina tik po kelerių metų, o permokos siekia kelis tūkst. eurų“, – perspėjo SADM atstovė ir pridūrė, kad JK įstaigos bet kada gali paprašyti Lietuvos savivaldybės pagal asmens gyvenamąją vietą Lietuvoje patikrinti informaciją ir patvirtinti, ar asmuo gyvena ar dirba Lietuvoje, ar turi teisę į išmoką vaikui Lietuvoje.

Daugiau informacijos apie išmokas šeimai, kai šeimos nariai dirba ar gyvena skirtingose ES valstybėse narėse, gali rasti čia: http://www.socmin.lt/index.php?-1310438283.

Jolanta Terminaitė, Anglija.lt

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų