2010 metų valstybės biudžetas parengtas neatsakingai, jis yra nesubalansuotas, socialiai neteisingas ir švaistūniškas. Seimo Audito komitetas vakar konstatavo, kad biudžeto projektą Vyriausybė privalo peržiūrėti iš esmės.
Kitą savaitę Audito komitetas ketina baigti analizuoti visų valdžios institucijų ateinančių metų taupymo planus. Tačiau pakankamai „peno apmąstymams“ suteikė vien tik ministerijų pateikti poreikiai, kuriuos komiteto nariai išanalizavo pirmiausia. Konstatuota, kad daugeliu atvejų norai kur kas didesni nei galimybės.
Audito komitetas vakar suformulavo kelis konkrečius siūlymus, į kuriuos Vyriausybė turės atsižvelgti taisydama biudžeto projektą.
Parlamentarai mano, kad sunkmečiu visos institucijos, išskyrus kelias, privalėtų atsisakyti planų leisti lėšas naujai kompiuterinei technikai. Tai padėtų sutaupyti keliasdešimt milijonų litų.
Taip pat siūloma gerokai tikslinti darbo užmokesčiui skiriamus asignavimus, numatyti, kad nebūtų suteikiamos aukštesnės valstybės tarnautojų kvalifikacinės klasės ir keliamos kategorijos. Be to, per krizę net kalbos negali būti apie kokias nors priemokas bei vienkartines išmokas, kuo šiemet valdininkai neretai piktnaudžiavo.
Atsižvelgdamas į valstybės finansinę padėtį Audito komitetas ateinančiais metais siūlo sustabdyti teisėjų negautos atlyginimo dalies mokėjimą. Pagal įstatymą nepriemoka teisėjams turi būti grąžinta per kelerius metus. „Mes suprantame, kad yra įsipareigojimai, įstatymai ir Konstitucinio Teismo išaiškinimas. Tačiau lygiai toks pats išaiškinimas egzistuoja ir dėl neišmokėtų pensijų. Todėl Vyriausybė turi apsispręsti - arba mokėti visiems, arba nemokėti niekam“, - teigė komiteto pirmininkė L.Graužinienė.
Pasak komiteto vadovės, jei Teisingumo ministerija nesugebės dėl atlyginimų susitarti su teisėjais, gali kilti klausimas, „ar teisingumo ministras apskritai kompetentingas vadovauti ministerijai“.
Be to, parlamentinis komitetas atkreipė dėmesį į tai, kad Teisingumo ministerija advokatams, teikiantiems antrinę teisinę pagalbą, už atostogas neteisėtai išmokėjo pusę milijono litų. 2010-ųjų biudžete atostogų apmokėjimas vėl yra numatytas. Šias programos lėšas komitetas pasiūlė apkarpyti 300 tūkst. litų.
Parlamentarams užkliuvo ir Nacionalinio operos ir baleto teatro scena, kurią rekonstruojant, įtariama, buvo iššvaistyti 36 mln. litų.
Komitetas mano, kad ateinančiais metais lėšų šiam investiciniam projektui apskritai nederėtų duoti. Kartu suabejota ir Valdovų rūmų tolesnio finansavimo tikslingumu.
LŽ jau rašė, kad šiemet visos ministerijos gyveno gana sočiai, negailėjo pinigų reprezentacijai, automobiliams, užsienio komandiruotėms bei valdininkų priemokoms. Per tris šių metų ketvirčius ministerijos reprezentacijai išleido 3,3 mln. litų, ateinančiais norėtų gauti - 5,5 mln. litų. Transportui per šį laikotarpį išleista 4,4 mln. litų, kitąmet ši suma turėtų siekti 3,8 mln. litų. Be to, 12 mln. litų klerkai šiemet išleido įvairioms komandiruotėms. Šiemet ministerijose išmokėta 2,5 mln. litų įvairių priemokų. Nemaža jų dalis teko ministerijų vadovams.