Biržuose nuo vapsvos įkandimo šeštadienį mirė moteris. Pasak policijos, 46 metų moterį vapsvos sugėlė, kai ji buvo Vilniaus gatvėje.
Nukentėjusioji vakare buvo gabenama į ligoninę, tačiau mirė pakeliui į ją. Medikai sako, kad vabzdžių nuodams yra alergiški tik 2-3 proc. žmonių.
Po pirmo įkandimo alerginės reakcijos būti negali, nes organizmas įsiaudrina tik per tam tikrą laiką. Tačiau jeigu žmogų sukanda apie 50 vabzdžių, nuodų dozė jau gali būti mirtina.
Įgėlus vabzdžiui būtina stebėti organizmo reakciją. Kadangi nuoduose yra ne tik alergenų, bet ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, nė vienas žmogus neišvengia jų sukelto skausmo, niežėjimo, paburkimo. Tai - normali toksinė reakcija, kurios žmogus neturėtų išsigąsti.
Jei žmogus alergiškas, patologiška reakcija išryškėja praėjus pusvalandžiui, o kartais vos kelioms minutėms po įkandimo. Nuodams patekus į kraują, reakcija išplinta toliau nei įgėlimo vieta - žmogų apima karštis, nerimas, ima niežėti padus, delnus, odą, ji parausta, ant viso kūno gali atsirasti bėrimas pūkšlėmis - tai tarsi niežtintys uodų įkandimai.
Jeigu reakcija stipresnė, atsiranda patinimas ne tik odos paviršiuje, bet ir gilesniuose sluoksniuose. Tuomet pradeda tinti lūpos, akys, ryklė, trūksta oro, žmogus nebegali išsižioti. Tokia reakcija ypač pavojinga gyvybei. Tokiu atveju pirmasis priešnuodis - adrenalino ampulė.
Gydytojai sako, kad iš visų vabzdžių labiausiai reikėtų saugotis bičių, kadangi jų geluonyje esantys nuodai turi stipriausią poveikį. Žmonėms, kuriems įgelia bitė, paprastai prasideda žaibiškos alerginės reakcijos, o nukentėjusiesiems nuo šių vabzdžių, prireikia intensyvaus terapinio gydymo. Net įgėlus vienai bitei gali ištinti visas žmogaus kūnas.