REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva jau kelis mėnesius tvarkosi su migrantų krize. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasidalijo pranešimu apie neteisėtą migraciją.

Lietuva jau kelis mėnesius tvarkosi su migrantų krize. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pasidalijo pranešimu apie neteisėtą migraciją.

REKLAMA

Pateikiame visą tekstą, kuriuo pasidalijo Vidaus reikalų ministerija:

„Jau trečias mėnuo gyvename ir dirbame ekstremaliomis sąlygomis. Baltarusijos režimo organizuotas migrantų antplūdis pakeitė Lietuvos realybę.

Neteisėta Migracija – tai, kas atrodė taip toil – atėjo į mūsų kiemą ir mums tenka greitai mokytis, kaip su tuo gyventi.

Mums, politikams, įtemptoje geopolitinėje situacijoje tenka mokytis priimti žaibiškus sprendimus. Turime užtikrinti nacionalinį saugumą ir neprasilenkti su žmogiškumu.

Šalies bendruomenėms, savivaldybėms tenka mokytis priimti kitokius žmones, labiau pasitikėti Vyriausybe ir padėti įgyvendinti nepopuliarius, bet neišvengiamus sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šiandien jau galime pasakyti – situacija dėl neteisėtos migracijos yra stabili. Neteisėti migrantai neturi galimybės kirsti mūsų valstybės sienos. Pasienyje pareigūnai dirba sustiprintu režimu.

REKLAMA

Nors nelegalios migracijos spaudimas iš Baltarusijos pusės išlieka didelis, bandoma organizuoti naujus migrantų srautus prisidengiant krize Afganistane, kuriamos dirbtinės situacijos dėl pasienyje įstrigusių asmenų.

Tačiau – socialiniuose tinkluose arabų kalba pareigūnai jau stebi pranešimus, kad Baltarusijos kelias yra „baigtas“ ir siūloma vengti Lietuvos.

Įsibėgėja ir prieglobsčio prašymų nagrinėjimas bei neteisėtų migrantų grąžinimas į kilmės šalis.

Iš 570 jau išnagrinėtų prieglobsčio prašymų nė vienam neteisėtai Lietuvos sieną kirtusiam migrantui prieglobstis nesuteiktas, nes nė vienas jų realiai ir nesiekia prieglobsčio Lietuvoje. Tie, kas tikrai nori Lietuvos pagalbos atvyksta per pasienio punktus ir turi dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Akivaizdu, kad dauguma neteisėtų migrantų tenori pasinaudoti mūsų prieglobsčio sistema ir keliauti toliau. Bet mes negalime leisti paversti Lietuvos pereinamuoju kiemu.

130 neteisėtų migrantų jau grįžo arba buvo grąžinti į kilmės šalis.

Jau daugiau nei mėnesį galioja sprendimas neteisėtai sieną bandančių kirsti asmenų neįleisti į šalį. Per šį laiką apgręžta daugiau kaip 2400 neteisėtų migrantų.

Baltarusijos sukurta melaginga legenda, kad Lietuva yra lengvai pereinamas kiemas į Europos Sąjungą – paneigta ir nebegalioja.

Mūsų patirtis perima su Baltarusijos režimo atakomis taip pat susiduriančios kaimyninės Lenkija ir Latvija. Mūsų sprendimus pozityviai vertina ir Europos Komisija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mums pavyko atremti Baltarusijos ataką, kai į mus šaudoma gyvais žmonėmis ir dezinformacijos lavina, nes radome greitus sprendimus:

· paskelbėme valstybės lygio ekstremalią situaciją

· priėmėme Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimus

· priėmėme Specialųjį įstatymą dėl fizinio barjero įrengimo prie Baltarusijos sienos

· pakoregavome Civilinės saugos įstatymą

· pakeitėme Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymą

Ačiū visiems kolegoms parlamentarams, palaikiusiems šiuos sprendimus. Veikėme vieningai ir tai leido paspartinti būtiniausius darbus, sklandžiau koordinuoti veiksmus.

REKLAMA

Krizės valdymui galėjome pasitelkti kariuomenę ir visas reikalingas šalies institucijas - ministerijas, savivaldybes, seniūnijas ir nevyriausybines organizacijas.

Todėl mes vykdome ir visus tarptautinius įsipareigojimus, suteikdami neteisėtiems migrantams bazines gyvenimo sąlygas. Surėmę pečius su devyniomis savivaldybėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, pasitelkę savanorius ieškome operatyvių sprendimų.

Ačiū visiems, kurie supranta pagalbos prašymą iš pusės žodžio - ir dėl pastatų, kur galėtume apgyvendinti migrantus šaltuoju periodu, ir dėl maitinimo ar šiltesnių rūbų.

Jau šią savaitę šeimos su mažais vaikais iš pasienio užkardų bus perkeltos į patogesnes ir šiltesnes patalpas. Čia, laukdami sprendimo dėl prieglobsčio, galės patys gamintis maistą ir ugdyti vaikus.

REKLAMA

Iki mėnesio pabaigos visi migrantai, kurie dabar glaudžiasi stovyklavietėse ar savivaldybių patalpose, bus perkelti į modulinius namelius arba šildomus pastatus.

Sulaukiame ir vis daugiau tarptautinės paramos ir ne tik humanitarinės.

Pasienyje su Baltarusija kyla fizinis barjeras - visi reikiami sprendimai priimti ir darbai pajudėjo. Tai ne šiaip sau tvora, o gynybinė Lietuvos ir visos Europos Sąjungos siena. Todėl siekiame, kad ir statoma ji būtų visos Europos Sąjungos jėgomis.

Mūsų šalyje apsilankę aukščiausi ES institucijų pareigūnai jau pripažino, kad Lietuva, o ir visa Europos Bendrija patiria hibridinę Baltarusijos režimo ataką.

Todėl būtina kuo skubiau keisti ir tobulinti Europos Sąjungos migracijos politiką, kad niekas negalėtų piktnaudžiauti mūsų prieglobsčio sistema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiūlymus, kaip reikėtų keisti Europos Sąjungos teisę parengėme ir jie jau derinami su šalių narių vidaus reikalų ministrais.

Per 3 mėnesius įvyko 45 dvišaliai ir daugiašaliai susitikimai su Europos Sąjungos bei kitų šalių, tarptautinių organizacijų atstovais, ir mes sulaukiame vis daugiau palaikymo.

Tik prasidėjus krizei iškart sulaukėme visokeriopos pagalbos iš 18 šalių. Gauname ekspertinės pagalbos, technikos, priemonių, koncertinos. Šių šalių pareigūnai dirba mūsų pasienyje. Taip pat talkina Frontex, Europolo ir Europos prieglobsčio paramos biuro ekspertai, vertėjai, sienos stebėjimo pareigūnai, socialiniai darbuotojai, apklausų atlikėjai.

REKLAMA

Europos Komisija skyrė 37 mln. eurų finansinės paramos migracijos krizės valdymui

Taigi, mes apsigynėme. Tačiau migracijos krizė akivaizdžiai parodė, kad susidūrus su hibridinėmis išorės grėsmėmis, kurias lydi dar ir šalies viduje pakurstomi neramumai, būtent viešąjį saugumą užtikrinančios tarnybos atsiduria priešakinėje fronto linijoje.

Mūsų visuomenė tai supranta ir palaiko pareigūnus. Savo ruožtu visiems pareigūnams, kurie dieną naktį dirba šalies ir visuomenės rimties sargyboje, skyrėme priemokas, sudarėme galimybes trumpam kokybiškam atokvėpiui.

Tačiau pareigūnų aprūpinimas moderniomis priemonėmis ir pakankamas vidaus reikalų sistemos finansavimas tampa nacionalinio saugumo klausimu ir tam turi būti skirtas valstybinis dėmesys.

Kiekviena krizė yra ir galimybė susitvarkyti. Todėl linkiu visiems valstybinio požiūrio. O mes tęsiame neatidėliotinus darbus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų