REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
15
Rūkymas (nuotr. Fotodiena.lt)

Vyriausybė prisiminė, kad dar nieko neuždraudė psichiatrijos ligoninių pacientams. O kai prisiminė, tai čia atsirado skelbimai, kad bus uždrausta rūkyti – tiek uždarų skyrių, kur gydomi ūmūs ligoniai rūkomuosiuose, tiek aplink visą ligoninę.

15

Vyriausybė prisiminė, kad dar nieko neuždraudė psichiatrijos ligoninių pacientams. O kai prisiminė, tai čia atsirado skelbimai, kad bus uždrausta rūkyti – tiek uždarų skyrių, kur gydomi ūmūs ligoniai rūkomuosiuose, tiek aplink visą ligoninę.

REKLAMA

Tik nepaaiškino, kaip ir kiek sanitarų visą parą ligonius vedžios rūkyti už ligoninės teritorijos ir ką reikės daryti, kai ligoniai iš vis atsisakys gydymo ar įpykę užpuls personalą. Psichiatrai pašiurpę – bijo ligonių pykčio ir nežino, kaip teks kontroliuoti jų gydymo procesą.

Šiaulių psichiatrijos klinikoje jau kabo skelbimas, kad draudžiama rūkyti tiek specialiuose rūkomuosiuose, tiek kieme. Ligoniai sunerimo, skundžiasi, kad vien nuo tokios žinios pablogėjo sveikata.

„Aš labiau nervuotas pasidariau, aš rūkau nuo 25 metų, neparūkau, man stresas pasidaro iš karto, vaistai neveikia, stresas ne man vienam“, – sako psichiatrijos ligoninės pacientas.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja psichiatrė irgi nežino, kaip laikytis šios tvarkos – jos ligoniai dėl psichinės sveikatos ne visi išleidžiami į lauką, tai rūko specialiai vėdinamuosiuose rūkomuosiuose.

REKLAMA

„Gaunasi, kad jie turi išeiti į lauką, kas juos ves į lauką, turi būti personalas, gerai, tas nori rūkyti, po to Jonas, po to Petras. Tai kiek turi būti personalo, kad kiekvienas žmogus eitų į lauką už teritorijos“, – klausia psichiatrė Jelena Kuznecova.

Ligoniai dar neramesni – personalas jau pasakė, kad arba retai vedžios, arba net nevedžios į lauką parūkyti, mat eiti toli, o juo labiau sutemus, kai ligoninė iš vis užrakinama.

„Nevedžios, pasakė valandai išves, o gal neves į lauką iš viso. Nu taip, nes, tarkime, šeštadienį-sekmadienį neves iš viso, nėra tiek darbuotojų, yra vienas sanitaras, viena sanitarė ir slaugutė, nevedžios į lauką. Rūkyti nebegalės ir viduje“, – sako ligoninės pacientas.

REKLAMA
REKLAMA

Uždaruose skyriuose įrengtus rūkomuosius Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas ragina uždaryti. Gydytoja bijo ligonių pykčio protrūkių. Ir gaisro – gi čia sergantys kartais už savo poelgius ir neatsako.

„O mūsų ligoniai tai gali ir po kaldra palįsti, nežinau, kaip tai suveiks – į palatą, į fortkę, aš nežinau“, – kalba medikė J. Kuznecova.

Ministerija problemą meta atgal ligoninėms.

„Kaip numatyta, jis turi rūkyti už ligoninės teritorijos, įstaiga turi pasitvirtinusi savo tvarką, kaip užtikrinti pacientų teises“, – sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovas Rokas Daknys.

„Įstatyme įstaigoms atsakomybė nenumatyta, už tokį pažeidimą baudžiami asmenys, taip rūkantys asmenys“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja nebežino kaip dirbti toliau: sunku įsivaizduoti, kas bus, kaip psichiniai ligoniai už rūkymą bus pradėti bausti.

„Prasidės pyktis su personalu, galvokime apie personalo saugumą. Antra, patys ligoniai išsiderins visai. Ta cigaretė jiems kaip vaistas“, – sakė medikė.

Ligoniai pikti. Neslepia, kad nebeleidžiant rūkyti, jie tiesiog atsisakys psichiatrinio gydymo.

„Išvažiuoju iš čia ir viskas. Kiti irgi sakė, kad važiuos namo, kam mums čia būti iš viso. Kodėl? Vaistus namie gersiu. Bus blogai, atveš greitoji vėl. Taip, tokia liga nervinė“, – sakė pacientas.

Departamentas sako, kad draudimas rūkyti gydymo įstaigose galioja 20 metų. Tik kažkaip buvo užmiršę, kad psichiatrijos ligoninėms dėl gydymo specifikos tyliai daryta išimtis. Ir staiga prisiminė.

REKLAMA

„Draudimas galioja 20 metų ir iki šiol sveikatos priežiūros įstaigos ir jų darbuotojai puikiai tvarkėsi su šiuo reikalu. Nematau problemos“, – aiškina R. Daknys.

Problemos gal ir nesimato, kai šiaip ligoninių lankytojus už rūkymą praėjimuose ar kieme gaudydavo ir bausdavo policija. O kaip dirbti psichiatrijos ligoninėse, kai cigaretė dažnai būna vienintelis nusiraminimo veiksmas ligoniui, departamentas nežino, nes iš jų kabinetų nesimato problemos. Ji matosi tik iš eilinių gydytojų kabinetų ir ligonių palatų – reiškia, ta problema jų. Psichiatrė konstatuoja, kad draudimu rūkyti psichiatrijos ligoninių teritorijose valdžia jau visai iš rašto išėjo iš krašto.

REKLAMA

„Nebijot to kalbėti? O ko man bijoti. Dirbti nebegaliu. Ne iš to galo vėl pradeda. Nebelieka psichiatrų, niekas nebenori dirbti, tik gaunam baudas, grasinimus“, – sako psichiatrė.

Iki šios dienos, tarkime, per 2018-tus metus už rūkymą ligoninių teritorijose policija šalyje sugaudė ir nubaudė 1 500 asmenų. Ar tarp jų yra ir psichiatrijos ligoninių pacientų, departamentas neskaičiavo.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų