Kas iš Jūsų neprisimena dainos: ,,Beprotiškas greitis valdo tave, tu nori būt pirmas...“ Nežinia, kas valdo naktimis automobiliais ,,siuntantį“ jaunimą, tačiau aišku viena – tikrai ne sveikas protas.
Semeliškėse
Ataskaitos susirinkimo metu atvykusiems Elektrėnų policijos pareigūnams semeliškiečiai priekaištavo, kad niekas niekada nesuvaldo dideliu greičiu lakstančių automobilių vairuotojų. Viena miestelio gyventoja teigė, kad penktadienio vakarą kvietusi pareigūnus, tačiau jų taip ir nesulaukusi.
Pareigūnus pamačiusi tik antradienį. Tąsyk Elektrėnų PK viršininkas R. Stanevičius jai pažadėjo išsiaiškinti, ar tikrai pareigūnai nebuvo atvykę. Nežinau, ar asmeniškai buvo informuota minėta miestelio gyventoja, tačiau apie tai klausiau paties viršininko. Pasak R.Stanevičiaus, tą vakarą policijos ekipažas į Semeliškes atvykęs buvo. Tačiau aikštėje prie mokyklos automobilių jau nebebuvo.
Į Semeliškes, kaip ir į kitas gyvenvietes, atvykstama dažnai. Rezultatas – net keli vairuotojai pakliuvo už vairo neblaivūs. R. Stanevičių stebina ir gyventojų požiūris. Kai kurie, kai iš girto vairuotojo atimama teisė vairuoti, sako, kad dėl jaunimo išdaigų pakliuvo nekaltas. Jei prie vairo sėdo neblaivus, vadinasi, kaltas. Su jaunimu kita bėda. Tereikia nors vienam pamatyti atvažiuojančią policijos mašiną, tuoj pat visi išsivažinėja, nes vienas kitą informuoja mobiliaisiais telefonais.
Todėl dabar dažnai vykdomas slaptas ( neviešas) patruliavimas, kai besirenkantys jaunuoliai stebimi iš mašinos be skiriamųjų ženklų. R. Stanevičius ragino ir semeliškiečius aktyviau pranešti apie pažeidimus. ,,Tą penktadienio vakarą automobilis išvertė skelbimų lentą prie mokyklos. Tik dėl to, kad buvo užfiksuoti numeriai, kaltininkas surastas ir turės atsakyti už prasižengimą“,- sakė R. Stanevičius.
Tačiau semeliškiečiai tvirtina, kad dabartinių policijos pastangų neužtenka. Viena moteris, gyvenanti name, kuris stovi prie pat gatvės, sakė, kad kiekviena savaitgalio naktis – košmaras, kai bijai, jog į namo sieną įvažiuos lengvasis automobilis. Panašus atvejis buvo Aukštadvaryje, ten vilkikas namą sugriovė visiškai. ,,Ar daug čia reikia? Namas senas, nugriaus sieną, pakryps ir stogas. O kas remontuos?“,- klausė Semeliškių gyventoja ir sakė, kad belieka viena išeitis – išilgai namo sienos padėti didelius akmenis.
Jei automobilio jie ir nesustabdys, tai bent mašina bus sudaužyta ir vairuotojas negalės pabėgti. Beje, Semeliškėse jau taip buvo nugriauta namo veranda. Tąsyk automobilis pasitaikė patvarus – nugriovęs verandą, vėl pervažiavęs šaligatvį, vairuotojas iš įvykio vietos paspruko.
Bene labiausiai skundžiasi tie miestelio gyventojai, kurie gyvena prie vidurinės mokyklos. Ten išlikusi senovinė aikštė, platu, todėl labai patogu ,,piešti saulutes“. Iš ryto belieka stebėtis, kad jaunuoliai taip nevertina savo uždirbtų pinigų – ant kelio voliojasi padangų gabalai.
Asfaltuotoje aikštėje yra vietų, kur automobilių ratais padarytos net duobutės. Ataskaitos susirinkimo metu svarstyta, kai apsaugoti gyventojus nuo naktimis keliamo triukšmo, tačiau tikrai gero sprendimo niekas nepasiūlė. Kalbėta apie klombas ( panašiomis užtvertas pravažiavimas prie Elektrėnų turgavietės), tačiau tokia kliūtis – menkniekis. Jos išvartomos Elektrėnuose, jei labai trukdys, bus išvartytos ir Semeliškėse.
Snieguotomis žiemomis bus nepatogu valyti kelią, o nuolat dirbančių ir gatves bei šaligatvius prižiūrinčių kiemsargių miestelyje nėra. Tektų spręsti ir kaip užtverti turgavietę, automobilių stovėjimo aikšteles prie seniūnijos, girininkijos. Labai tikėtina, kad saulučių piešimo meistrai persikels ten. O dabar aštrių pojūčių mėgėjus jie kviečia į ,,super lenktynes“. Automobiliai paprastai startuoja prie mokyklos. Vienas jų važiuoja priešinga eismo puse ir lenktyniauja, kuris greičiau sugrįš į vietą. Miestelio gyventojai kol kas tik stebisi, tačiau taip važiuojant iki nelaimės labai netoli.
Kietaviškėse
Kietaviškės – bene vienintelė seniūnija, kurioje gyvena šeima viešai pripažinusi, jog nesusitvarko su savo atžala ir paprašiusi policijos pareigūnų pagalbos. Kita seniūnijos gyventoja sakė, kad paauglys jos tikrai neklauso, daro ką nori, tačiau į pareigūnus dėl jo elgesio nesikreips. ,,Kokia aš būsiu motina, jei savo vaiką policijai priduosiu. Pasodins, o iš kalėjimo pareis visiškas banditas. Paskui dar papjaus“,- sakė ji.
Tačiau jau šiuo metu nepilnametis kelia ranką prieš savo motiną, gali būti, kad nereiks jaunuoliui ir kalėjimo. Šiuo metu dar nė šešiolikos neturintį vaikinuką galbūt ir galima sutramdyti, tačiau viena motina to nepadarys, o pagalbos ji neprašo. Problemą žino visi kaimynai, tačiau elgiasi tradiciškai – ne mano daržas, ne mano pupos. Kai kurie teigia, kad berniuką matė girtą jau tada, kai jis mokėsi pradinėse klasėse, tačiau paklausti, ar apie tai informavo mamą laiku, nutyla. Nepasakė.
Ir negalima jų smerkti, nes tėvai dažniausiai gina savo atžalas. ,,Mano vaikas taip nepadarys, savo vaikų žiūrėk, į save pažiūrėk, ko lendi, kur nereikia“,- panašią tiradą išklausiau ir pati, kai bandžiau perspėti vieną semeliškietę.
Kietaviškių seniūnijos gyventojai bent jau nesiskundžia dėl per didelio jaunuolių vairuojamų automobilių greičio, jiems užtenka ir sunkiasvorių vilkikų, tačiau Kareivonyse jaunuoliai jau spėjo įgristi daugiabučių gyventojams. Žmonės tikisi – nepadėjo policija, padės filmavimo kamera. Tačiau ar nebus taip, kad visiškoje tamsoje, prieš tai pasirūpinus, kad neveiktų šviestuvai, ta pati kamera taps jaunųjų chuliganų taikiniu.
Beižionyse
Atrodo, tokia atkampi Beižionių seniūnija, kurioje gyvena mažiausiai gyventojų, turėtų neturėti problemų. Deja, vieni nepatenkinti, kad jaunimas renkasi prie stotelės, kiti, kad sportuoja, treti, kad dainuoja, ketvirti... Tačiau ataskaitos susirinkimo metu apie problemas nutylima, kalbama, kad jaunimas negirtauja, elgiasi padoriai ir pan. Nors dažnai gailimasi, kad nėra policijos pareigūnų, kurių norėtųsi paprašyti, kad šie prie autobusų stotelės atvyktų skirtingomis savaitės dienomis.
Atrodo, kad kol kas Beižionyse didžiausia problema – patys suaugę, kurie tarpusavyje nesutaria, kaip geriau užimti jaunimą. Tada tereikia priminti, kad kiekviena priemonė, kuri sudomina bent vieną jaunuolį ir atitraukia jį nuo žalingų įpročių, yra gera ir reikalinga. Gaila tik, kad jaunuolius pirmiausia reikia išmokyti vertinti pasitikėjimą, kaip tai atsitiko Kietaviškėse ( Kietaviškių mokyklos direktorė pasakojo, kad buvo leidusi jaunimui vakarais sportuoti mokyklos sporto salėje, tačiau pastarieji neįvertino to. Teko susipykti, buvo kalbama, kad naudotis sporto sale daugiau nebus leidžiama. Vėliau kalbėtasi, rastas kompromisas.
Šiuo metu jaunuoliai sportuoja, yra atsakingi už jiems patikėtą turtą, žino, kad už prasižengimą bus išvaryti). Tik tada, kai jaunuoliai išmoks atsakomybės už savo elgesį ir žinos, jog už nusižengimus bus baudžiami, saugos tai, kas jiems patikėta. O problemų „dangstymas“ nieko nepakeis. Linkę nusižengti gerumo ir atlaidumo nevertina, jie tai supranta kaip silpnumą ir juokiasi, kai suaugę su jais nesusitvarko, todėl stengiasi, kad niekas nepastebėtų jų chuliganiškų išpuolių.
Pastrėviečiai dėkingi policijai
Ataskaitos susirinkimo Pastrėvyje metu bendruomenės pirmininkė Laima Tidikienė garsiai pasakė: ,,Buvo problemų su greitai lakstančiu automobiliais jaunimu. Kreipėmės į savo inspektorių. Ačiū jam, dabar miegam ramiai. Jei kas ir pralekia dideliu greičiu, tai labai retai“. Vadinasi, pažaboti padangas cypinantį jaunimą įmanoma. O jei tai įmanoma vienoje seniūnijoje, tai ko trūksta kitose? Policijos pareigūnų, gyventojų palaikymo ar tiesiog noro?
Irma TARAŠKEVIČIENĖ