Šiuo metu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) Vilniuje pirmą kartą atlieka tokio didelio masto privačių ir valstybinių darželių patikrinimus. Iš kiek daugiau nei 300 Vilniuje esančių darželių ištirti jau 111.
Kaip naujienų portalui tv3.lt pasakojo NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė, patikrinimas inicijuotas sulaukus masinių tėvų skundų dėl perpildytų darželių, nesaugių žaidimų erdvių vaikams, galimos auklėtojų nepriežiūros. Analogiški pažeidimai pastebimi tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose.
Nors patikrinimas dar nebaigtas, R. Lingienė teigia, kad pagrindiniai pažeidimai – grupėse viršijamas vaikų skaičius, sveikatos nepasitikrinę darbuotojai, taip pat matomi ir nelegalių darželių tinklai. Pastarieji veikia pagal tokią schemą: darželis gauna higienos pasą patalpoms, kurios atitinka reikalavimus, priima daugiau nei galima vaikų, o jų perviršį nukreipia į kitas, specialistų nepatikrintas patalpas.
Tėvai nežino, kur dėti vaikus
Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos pirmininkė Ieva Jagminienė teigė žinanti tiek apie NVSC vykdomą patikrinimą, tiek apie galimas darželių problemas. Tačiau ji pažymi, kad privatūs darželiai, kaip ir žmonės, ne visi vienodi.
„Privatūs darželiai yra įvairiausi – ir legalūs, ir nelegalūs. Mes tam ir susibūrėme į privačių darželių asociaciją, kad galėtume ramiai pasakyti, jog mūsų nariai visi turi higienos pasus, atitinka reikalavimus, stengiasi, galime garantuoti, kad sąlygos jose yra saugios ir viskas tinkama. Už kitus darželius mes jokios atsakomybės neprisiimame“, – tv3.lt kalbėjo I. Jagminienė.
Jos teigimu, asociacija bendradarbiauja su NVSC kovoje su nelegaliais ir nesaugiais darželiais, dar vasarą asociacija sveikatos centrui pasiūlė atkreipti dėmesį į perpildytas vaikų grupes kai kuriuose darželiuose. Vis tik ši problema, anot I. Jagminienės, dažniausia būtent valstybiniuose darželiuose, mat savivaldybė palaimino tokią tvarką.
Dar šių metų balandį Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė naujais mokslo metais į 1,5–3 metų darželinukų grupes priimti ne mažiau nei 18 vaikų, o 3–7 metų grupes – ne mažiau nei 23 vaikus. Savivaldybė savo sprendimą grindžia tyrimais, rodančiais, kad faktinis vaikų lankomumas darželiuose siekia maždaug 65 proc.
Tačiau Higienos normų reikalavimai numato, jog 2–3 metų darželinukų grupėje negali būti daugiau nei 15, o nuo 3–7 metų – daugiau kaip 20 vaikų. Dėl šio sprendimo savivaldybė teisme bylinėjasi iki šiol – Vilniaus administracinis apygardos teismas yra paskelbęs, jog savivaldybės Tarybos sprendimas yra neteisėtas ir pažeidžia viešąjį interesą.
„Vasarą mums skambina tėvai, klausia ką daryti – vaikai gavo vietą valstybiniame darželyje. Tėvai paprašė mūsų nutraukti sutartį, nes nuo rugsėjo 1 d. išeina į valstybinį darželį. Mes sutartį nutraukiame, į jų vietą priimame naują vaiką. Ateina rugsėjis, to vaiko, kuris turėjo išeiti tėvai sako, atsiprašome, bet mūsų dar nepastatė priestato, išeisime spalio mėnesį, ar galime rugsėjį dar pasilikti. Gali būti, kad kai kurie iš privačių darželių rugsėjo, spalio mėnesiais pora vaikų viršijo savo grupes dėl šitos priežasties“, – svarstė I. Jagminienė.
Asociacijos pirmininkė taip pat akcentuoja, kad privatūs darželiai negali sau leisti priimti sveikatos nepasitikrinusių darbuotojų, būti nesaugūs, nes „jeigu tėvai mato, kad kažkas neatitinka, jie eina į kitą darželį. Konkurencija yra didelė, pasiūla yra didelė“.
Sergančių auklėtojų neneigia
Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė pripažino, kad Vilniaus valstybinių darželių vaikų grupės komplektuojamos didesnės, nei rekomenduoja higienos normos, o tokį savivaldybės sprendimą aiškina mažu vaikų lankomumu.
„Mes žiūrime faktą, kad per rugsėjį vaikų lankymas darželių svyruoja 65–80 proc. Tai realiai kasdien neateina daugiau tų vaikų nei 17 ar 18. Jų nebūna tiek kiekvieną dieną“, – tv3.lt kalbėjo E. Tamošiūnaitė.
Paklausta, ar dėl padidintų vaikų grupių nekyla papildomų problemų auklėtojams prižiūrint vaikus, E. Tamošiūnaitė patikino, kad padidintas ir auklėtojų skaičius.
„Savivaldybė auklėtojų skaičių yra padidinusi, kiekvienoje grupė yra skirti du etatai auklėtojams. Ir yra dar auklyčių – iki 3 metų pusantro etato, o nuo 3 metų – etatas. Realiai dirba bent trys žmonės grupėje. Privačiuose darželiuose grupės mažesnės, bet ten dirba tik po vieną darbuotoją“, – sakė vicemerė.
Tuo metu NVSC pastebėjimų apie galimai sveikatos nesitikrinančius ir pavojingas ligas platinančius auklėtojus E. Tamošiūnaitė neneigė.
„Pas mus yra darželiuose apie 2,5 tūkst. auklėtojų, 1,5 tūkst. auklyčių. Galimai kažkas nepasitikrinęs ir tokių atvejų gali būti. Bet už tai atsakingas įstaigos vadovas ir jis turi prisiimti atsakomybę. Visi darbuotojai privalo būti pasitikrinę sveikatą, turėti sveikatos pažymas, nes jie kontaktuoja su vaikais“, – kalbėjo E. Tamošiūnaitė.