Sekmadienį Vilniuje neva įsisteigusios Tautos prisikėlimo partijos (TPP), kurios pirmininku išrinktas teisininko išsilavinimą turintis televizijos laidų vedėjas 41-erių Arūnas Valinskas, likimas dar neaiškus. Teisingumo ministerija tebelaukia partijos steigimo dokumentų. Tai pirmadienio vidurdienį portalui „Balsas.lt” sakė ministerijos klerkai.
Teisingumo ministerijos Registrų departamento direktoriaus pavaduotoja Marijona Velkienė portalui „Balsas.lt' tepasakė nieko negalėsianti patikslinti, kol nematys partijos steigimo dokumentų. Kol kas ministerijai jie nėra pateikti. Būtent ministerija priims galutinį sprendimą, ar registruoti partiją.
Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad įstatymas nereglamentuoja, kiek dalyvių turi dalyvauti steigiamajame suvažiavime, tačiau šie dalyviai turi išreikšti ne mažiau kaip 1000 partijos steigėjų valią, dalyvaudami patys ar turėdami kitų steigėjų įgaliojimus.
Pranešime teisingumo ministras Petras Baguška ragina politinių partijų steigėjus ir jų atstovus vengti išankstinių tvirtinimų apie politinės partijos registravimo ar steigimo klausimus, "ypač kai jie iš tiesų atspindi ne tikrovę, o pageidaujamą siekiamybę".
"Tai pirmiausiai mažina pačios steigiamos politinės jėgos solidumą", - teigia P. Baguška.
Steigiamajame suvažiavime, kuris įvyko sekmadienį „Litexpo“ rūmuose, už A.Valinską nebuvo balsuojama, jo kandidatūra patvirtinta bendru sutarimu, o visa rinkimų procedūra truko maždaug dvi minutes. A.Valinskas buvo vienintelis kandidatas į partijos lyderius.
Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas ne kartą yra sakęs, kad steigiamajame suvažiavime turi dalyvauti ar kitus įgalioti jiems atstovauti vienas tūkstantis partijos narių. Šios partijos steigime, kaip jau skelbė žiniasklaida, dalyvavo 687 delegatai.
A.Valinskas po suvažiavimo žurnalistams tvirtino, kad pagal Civilinį kodeksą sprendimams priimti užtenka ne mažiau kaip pusės steigėjų, t. y. 500 plius 1. "Šiandien su įgaliojimais ir visais žmonėmis buvo tikrai reikiamas kiekis, kad priimti nutarimai būtų galiojantys ir teisiniai", - kalbėjo A.Valinskas.
Jei Teisingumo ministerija patvirtins partijos steigimo dokumentus, Tautos prisikėlimo partija taps 38-ąja.
Tarp partijos steigėjų - sporto komentatorius Linas Kunigėlis, aktoriai Remigijus Vilkaitis, Vytautas Šapranauskas, Asta Baukutė, dainininkai Deivis Norvilas, Žilvinas Žvagulis, Stasys Povilaitis, Tomas Augulis, baleto šokėjas Nerijus Juška, renginių organizatorius ir laidų vedėjas Jogaila Morkūnas, televizijos filmų garsintoja Inga Valinskienė ir kiti.
Anksčiau teigęs, kad partijos tikslas atimti balsus iš populistinėmis vadinamų Darbo partijos bei partijos Tvarka ir teisingumas, o vėliau „užleisti vietą“ neįvardintiems „garbingiems žmonėms“, A.Valinskas renginio metu kartojo, kad "už jų niekas nestovi" bei kad į TPP nebus priimami perbėgėliai iš kitų partijų. Kitų partijų atstovai renginyje nedalyvavo. Suvažiavimą tik stebėjo prezidento patarėjas Mindaugas Kluonis.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininkas Valentinas Mazuronis portalui „Balsas.lt“ sakė, jog šis projektas, kaip ir dabar steigiama „Žemaičių partija“, gali būti skirtas specialiai kovai su TT. „Vienu metu pasirodo minėti du politiniai projektai ir prasideda specialiųjų tarnybų operacijos nukreiptos prieš partiją. Aš atsitiktinumais netikiu, nors viską , kas susiję su teisėsauga, palieku spręsti teismui“, sakė portalui „Balsas.lt“ V. Mazuronis.
Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad balsus po minėtų A. Valinskio pareiškimų su naująja partija teks dalintis būtent socialdemokratams, liberalcentristams ir konservatoriams. „Jie pareiškė, kad gali tarpusavy jungtis, tai tegul ir dalinasi. Mums tai jokios grėsmės nekelia“, - tvirtino V. Uspaskichas, pabrėždamas, jog nauja partija dar net neįsteigta.
Liberalcentristas Vytautas Bogušis portalui „balsas.lt“ patvirtino, kad jo partija visai galėtų sudaryti koaliciją su A. Valinsko steigiama politine jėga. „Du aspektai. Vienas – ne iš noro, bet iš reikalo taip gali būti. Antras – svarbiausia suderinti programines nuostatas ir vyriausybės programą“, - sakė V. Bogušis. Pasak politiko, dabar ir Vokietijos krikdemai su socialdemokratais gali ginčytis tik dėl to – kokį greitį leisti magistralėse, tad nesą reikalo ieškoti ideologijų. Tiesa, pasak V. Bogušio, savo siekiu „atimti balsus iš populistų“ A. Valinskas pripažino, į kokią nišą pretenduoja.
Partija „nei kairioji, nei dešinioji, nei centristinė“
A.Valinskas anksčiau, kaip ir daugumos partijų lyderiai sakė, jog tai būsianti politinių ideologijų spektre centro besilaikanti partija, kuri tikisi sėkmingai dalyvauti Seimo rinkimuose spalio 12-ąją ir, įveikusi 5 proc. barjerą, patekti į Seimą. Daugiausiai mandatų Tautos prisikėlimo partija tikisi iškovoti vienmandatėse apygardose - savo kandidatus partija žada kelti visose 71 apygardoje.
Tačiau sekmadienį A.Valinskas teigė, kad partija išvis nėra nei dešinioji, nei kairioji ar centristinė. "Kaip ir gyvenimas nėra nei kairėje, nei dešinėje, nei centre, gyvenimas turi tik dvi kryptis - pirmyn arba atgal. Mes norime visus pakviesti eiti pirmyn", - aiškino A. Valinskas.
Suvažiavime be partijos pirmininko buvo išrinkta jos taryba, patvirtinti partijos įstatai ir programa, kurios šūkis – "Valstybę reikia valdyti, o ne ją savintis".