REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Arūnas Dulkys išsaugojo postą: Seimas pritarė jo atsakymams į klausimus

Papildyta 18.10 val.

Nors sulaukė daug priekaištų dėl COVID-19 pandemijos valdymo ir kitų sprendimų sveikatos priežiūros sistemoje, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys išsaugojo savo postą. Antradienį Seimas balsavo dėl ministro atsakymų į interpeliacijos klausimus ir jiems pritarė.

Nors sulaukė daug priekaištų dėl COVID-19 pandemijos valdymo ir kitų sprendimų sveikatos priežiūros sistemoje, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys išsaugojo savo postą. Antradienį Seimas balsavo dėl ministro atsakymų į interpeliacijos klausimus ir jiems pritarė.

REKLAMA

71 Seimo narys pritarė jo atsakymams į interpeliacijos klausimus, 36 buvo prieš, susilaikė keturi parlamentarai.

Ministrui pateikti klausimai apie pandemijos suvaldymo planą, kodėl pasirinkta „iš esmės prievartinė vakcinacijos strategija“, o gegužę pastebėjus lėtėjantį vyresnio amžiaus asmenų skiepijimosi tempą nesiimta papildomų skatinimo priemonių – vienkartinių išmokų, vykimo skiepyti į namus ir t. t.

„Ministrui sudėtinga šitoje pozicijoje“

Vienas iš interpeliacijos organizatorių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Aurelijus Veryga Seimui pristatė esminius ministrui pateiktus klausimus ir baigdamas savo kalbą reziumavo, jog ministrui A. Dulkiui esą sunku eiti savo pareigas.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš esminių klausimų, kurį turbūt dauguma kolegų norėjo užduoti, susijęs su viena iš didžiausių problemų – kovidinė pandemija. Naujoji valdžia dar rinkiminiu laikotarpiu skambiai gyrėsi, kad turi detalius planus, kaip valdys, kad bus priimti vadybiniai sprendimai, girdėjome apie garsųjį 130 žingsnių pandemijos suvaldymo planą, kuris staiga atsirado, kai opozicija pradėjo rengti interpeliaciją“, – vieną iš svarbiausių interpeliacijos klausimų Seimui pristatė A. Veryga.

REKLAMA

„Man susidaro įspūdis, kad ministrui visgi yra labai sudėtinga šitoje pozicijoje. Jeigu Seimas vis dėlto apsispręstų, kad ministrui yra sunku tvarkytis su šituo darbu, tai būtų lengviau ir jam, ir Vyriausybei tiek valdant kovidinę pandemiją, tiek vykdant įvairius darbus“, – pridūrė A. Veryga.

„Gyvenimo – daugiau nei pandemijos“

A. Dulkys išsamius atsakymus į opozicijos klausimus pateikė raštu kiek anksčiau. Todėl į Seimą kreipėsi kalbėdamas apie COVID-19 valdymą apskritai.

„Lietuvos pasirinkta COVID-19 valdymo strategija veikia gerai ir yra rezultatyvi. Suprantu, kaip tai paradoksaliai skamba. Ir visgi tai yra tikrovė. Taip, tikslas toli gražu dar nėra pasiektas, esame nežinomybėje prieš galimas naujas viruso atmainas. Tačiau, jei pasižiūrėsime už tvoros, pamatysime, kad turime, už ką sau padėkoti. Turiu omenyje Lietuvos gyventojus, sveikatos apsaugos specialistus, visas politinės valdžios grandis“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymėjo, kad šiuo metu Lietuva išgyvena nepasiskiepijusių asmenų žmonių pandemiją, todėl žmonės gali gyventi maksimaliai nesuvaržytą gyvenimą.

„Tai reiškia, kad, lyginant su ankstesnėmis bangomis, šiandien daugiau žmonių yra saugesni, serga lengviau, gydymo įstaigos nėra perpildytos, planinės paslaugos vyksta, viešasis gyvenimas yra atviras, kontaktinis mokymas vyksta. Išėjome iš karantino, nėra jokių ribojimų, veikia verslai. Gyvenimo Lietuvoje daugiau nei pandemijos“, – vardijo ministras A. Dulkys.

Tuo metu jo anksčiau minėtą 130 žingsnių išėjimo iš COVID-19 planą ir priekaištus dėl jo pats ministras vadina audra stiklinėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ši audros stiklinėje istorija gerai iliustruoja, kaip galime būtų smulkmeniški sąmokslo teorijų kūrėjai ir kaip ignoruojame realybė, kai „Google“ paieškoje užtenka suvesti raktinį terminą „pandemijos valdymo planas“. Jis ten nuo šių metų sausio“, – patikino A. Dulkys.

Tiesa, ministras pripažino, kad kova su pandemija vis dar nėra baigta ir vakcinacijos tempai nėra pakankami.

„Paskiepytų asmenų skaičius šiuo metu nėra pakankamas, kad būtų užkirstas kelias koronaviruso infekcijos plitimui. Šiuo metu Lietuvoje ir pasaulyje sparčiai plinta pavojingos koronaviruso atmainos, epidemiologinė situacija yra ypač nepalanki, todėl būtina ir toliau intensyvinti vakcinacijos tempą“, – kalbėjo A. Dulkys.

REKLAMA

„Klaidų padariau, o posto nesilaikau įsikabinęs. Jei jūs ir mane delegavę žmonės nuspręs, kad šiandien mano atsakymai netenkina, aš trauksiuosi. Kol tai neįvyko, jaučiu pareigą tęsti darbus toliau“, – savo kalbą baigė A. Dulkys.

Apkaltino smegenų plovimu

Už ministro A. Dulkio atstatydinimą pasisakęs A. Veryga teigė iš ministro girdėjęs ne jį tenkinusius atsakymus į klausimus, o „smegenų plovimą“.

„Šiandien to smegenų plovimo daug išgirdau, kai kurių atsakymų patikslinimų taip ir neišgirdau. <...> Mes neišgirdome visgi daugelio atsakymų į klausimus, buvo gražus, sklandus literatūrinis pasisakymas, kuris su sveikatos sistema, mano manymu, turi nuli ryšio. 

REKLAMA

Ministras, kuris buvo neblogas valstybės kontrolierius, kelia mums viešai klausimą, kada jis galės pradėti dirbti. Manau, kad gal mes ministrui padėkime į tą klausimą atsakyti paprastuoju būdu ir leiskime jam dirbti kokioje nors kitoje srityje, kur jis turi kompetencijų.

Už ministro išsaugojimą pasisakęs konservatorius Mindaugas Lingė tvirtino, kad opozicija klausimus A. Dulkiui gramdė lyg nuo tuščio puodo dugno ir neturi svarių argumentų patraukti ministrą.

„Jeigu nebūtų kažkas pagrįsto ir rimto dėl pandemijos valdymo, nereikėtų klausti su kelių punktų planu ėjo pas prezidentą, kodėl kažkada pradžioje buvo nesklandumų su vakcinų tiekimu. Lyg šiuo metu žmonės basomis protestuoja negalėdami gauti norimos vakcinos dozės“, – ironizavo M. Lingė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas yra interpeliacija ir kaip ji vyksta?

Tam, kad Seime įvyktų interpeliacija, ją turi pateikti ne mažiau nei penktadalis Seimo narių – bent 29 parlamentarai. Surinkus reikiamus parašus, ministras pirmininkas ar ministras reikalaujami paaiškinti savo priimtų sprendimų motyvus.

Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites perduoti Seimo pirmininkui raštišką atsakymą, su kuriuo supažindinami Seimo nariai. Tuomet Seimas sesijos metu turi apsvarstyti atsakymą savo posėdyje ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

Seimo posėdyje nagrinėjant interpeliaciją pirmiausiai pasisako interpeliacijos pateikėjų atstovas, tuomet – ją gavęs pareigūnas, kuris vėliau gauna ir atsakyti į Seimo narių klausimus. Tuomet vyksta Seimo narių diskusija, kur pasisako atsakymams į interpeliaciją pritariantys ir nepritariantys parlamentarai.

REKLAMA

Tuomet interpeliaciją gavęs pareigūnas gauna baigiamąjį žodį, po jo pasisako interpeliacijos pateikėjų atstovas.

Galiausiai Seimas turi parengti nutarimo projektą dėl interpeliacijos. Jį rengia iš parlamentarų atrinkta redakcinė komisiją, kurios bent trečdalį sudaro interpeliacijos pateikėjai.

Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projektas turi būti pateiktas Seimui apsvarstyti ne vėliau kaip kitą posėdžių dieną. Projekte turi būti pareikštas Seimo pritarimas arba nepritarimas ministro pirmininko ar ministro atsakymui.

Jei atsakymas pripažįstamas nepatenkinamu ir pareikštas nepasitikėjimas ministru, projektui pritariama tuomet, kai jį slaptame balsavime palaiko bent 71 Seimo narys. Jeigu Seimo nutarimas dėl interpeliacijos priimamas, ministras pirmininkas ar ministras, kuriam pareikštas nepasitikėjimas, privalo atsistatydinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų