REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikams, teisėjams, pareigūnams bei tarnautojams siekiama ypatingai skubiai mažinti ir atlyginimo bazinį dydį, ir pareiginės algos koeficientą, ir priedus. „Kaip mes betampytume antklodę, ji vis tiek striuka, bet karpyti ją dar reikia“, - Seimo salėje kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo (SAD) viceministrė Audra Mikalauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Būtų ir sutaupoma, ir į „Sodrą“ nesurenkama

Politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinis dydis, kuris šiuo metu yra 475 litai, nuo rugpjūčio iki metų pabaigos būtų 450 litų.  Anot A. Mikalauskaitės, preliminariais skaičiavimais valstybė taip sutaupytų apie 60 milijonų litų. Kita vertus, skaičiuojama, kad būtų nesurinkta apie 13 milijonų litų į „Sodrą“.

REKLAMA

Seimui taip pat siūloma šiemet sumažinti valstybės politikų ir valstybės pareigūnų bei teisėjų pareiginės algos koeficientą. Sumažinus atlyginimus teisėjams būtų sutaupoma apie 3,6 milijono litų, teigė SAD viceministrė.

Pasiūlymai ir įžeidinėjimai

Parlamentarai, kritikuodami tiek viceministrės, tiek visos Vyriausybės kompetenciją, tikino, kad mažinant atlyginimus „Sodra“ bus įstumta į dar didesnę duobę, o mažėjant perkamajai galiai ekonomika ir toliau dus. Dalis Seimo narių ragino ieškoti kompleksinių būdų mažinant valstybės išlaidas – pavyzdžiui, dar ir mažinti darbuotojų skaičių – arba galų gale imtis progresinių mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA

Nors dauguma Seimo narių sutiko, kad atlyginimus mažinti reikia – juo labiau, daugiausiai uždirbantiems – tačiau prieštaravo, kad tą reikia daryti visiems valstybės tarnautojams - net ir tiems, kurių algos nėra didelės. „Tvarkietis“ Petras Gražulis pasiūlė, kad socialiai teisingesnis sprendimas būtų nustatyti, jog tarnautojo atlyginimas negalėtų viršyti 5 tūkstančių litų.

Visiems įstatymo projektams pritarta po pateikimo ir nuspręsta visus juos svarstyti ypatingos skubos tvarka. Andrius Šedžius, nepatenkintas tokiu skubėjimu, pareiškė, kad atimti pinigus skuba tik vagys. „Tikiuosi, visuomenė greitai pervadins Permainų koaliciją į atitinkamą pavadinimą“, - valdančiuosius įžeidinėjo socialdemokratas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius stebėjosi, ką nori savo prieštaravimais nori įrodyti senesni Seimo nariai - jis sakėsi suprantą jaunus kolegas. Jam buvo atkirsta, kad visuomenė su viltimi žiūri į želmenis, o ne ražienas.

Po pritarimo buvo piktinamasi, kad pirmą kartą svarstant darbo užmokesčio klausimą Socialinių reikalų ir darbo komitetas ne tik kad nepaskirtas pagrindiniu komitetu, bet liko visai už borto - jis neįtrauktas net kaip papildomas, nors viena iš jo funkcijų yra rengti ir pateikti išvadas dėl įstatymų, turinčių įtakos gyventojų realioms pajamoms, socialiniam aprūpinimui ir gyvenimo lygiui.

REKLAMA

Plenariniame posėdyje dėl algų mažinimo ketinama galutinai apsispręsti kitą savaitę.

Tarnautojams mažėtų koeficientai ir priedai

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis pristatė pataisas, susijusias su valstybės tarnautojų atlyginimais – siekiama mažinti priedus už kvalifikacinę klasę ir keisti pareiginių algų koeficientus.

Priedas už trečią kvalifikacinę klasę sudarytų 10 procentų pareiginės algos, už antrą - 20 procentų, už pirmą - 30 procentų pareiginės algos.

Valstybės tarnautojams iki 10 kategorijos imtinai pareiginių algų koeficientai nesikeistų. Projekte siūloma laikinai mažinti 11-20 valstybės tarnautojų pareigybių kategorijų pareiginių algų koeficientus.

REKLAMA

Taip pat norima nustatyti, kad visi kvalifikaciniai priedai Specialiųjų tyrimų tarnyboje ir Valstybės saugumo departamente mažinami – daugiausiai bus galima gauti 30 procentų pareiginės algos dydžio priedą.

Gali prieštarauti Konstitucijai

„Didžiausią smūgį patirs mažiausias pajamas gaunantys žmonės“, - apie ketinimus mažinti algas valstybės tarnautojams tvirtino socdemas Vytenis Povilas Andriukaitis. Jis taip pat pažadėjo, kad jei šie įstatymai bus priimti, jie bus apskųsti Konstituciniam Teismui.

Nors Teisės departamentui kilo abejonių, ar šiomis įstatymo pataisomis nenusižengiama konstituciniam proporcingumo principui, premjeras A. Kubilius tvirtino, kad ieškoti priekabių ir tokiu būdų ginti savo atlyginimą yra to paties principo nepaisymas – dabar norima labiau mažinti atlyginimus tiems, kurie uždirba daugia, todėl esą proporcingumo principui nenusižengiama.

Seimas po pateikimo pritarė šiems projektams, o Teisės ir teisėtvarkos komitetas paskirtas kaip papildomas - jis turės preliminariai nuspręsti dėl projektų konstitucingumo. Jie taip pat bus svarstomi ypatingos skubos tvarka.

 Apie tai – LNK žinių videoreportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų