• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį mėnesį pirmą kartą paskirtas akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius Vigilijus Sadauskas tikisi, kad tarnyba akademinę bendruomenę etikos klausimais konsultuoti galės jau prasidėjus šiems mokslo metams.

REKLAMA
REKLAMA

"Manau, kad tikrai prieš rugsėjo pirmąją tarnyba egzistuos, o rugsėjo pirmajai jau galbūt net bus parengusi rekomendacijas dėl studentų asmeninio savanoriško įsipareigojimo laikytis akademinės etikos ir moralės", - BNS antradienį sakė V.Sadauskas.

REKLAMA

Jis mano, kad daugiausiai teks spręsti su darbų plagijavimu susijusius ginčus.

"Lietuvoje pagrindinė problema universitetinėje bendruomenėje gali būti plagijavimas, darbų pirkimas, pateikimas kaip savo", - mano akademinės etikos kontrolierius.

V.Sadauskas teigia, kad tarnyba pirmiausia sieks ne nubausti, o paskatinti žmogų suprasti savo klaidas, teiks rekomendacijas, kaip išvengti interesų konflikto.

REKLAMA
REKLAMA

"Tai nebus teismas ar galvų kapojimo institucija. Mes turime formuoti moralę akademinėje bendruomenėje, stengtis jai padėti. Net jeigu žmogus suklydo, pirmiausia ne viešinti, o duoti jam galimybę pasitaisyti", - tvirtino V.Sadauskas.

"Kuomet žmogus piktybiškai neprisipažįsta, reikėtų jį bausti, tačiau ne finansiškai, bet paviešinant", - įsitikinęs V.Sadauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo nuomone, paskelbimas neetišku būtų pakankama bausmė, nes, saugodamos reputaciją, aukštosios mokyklos pačios būtų suinteresuotos savo tarpe neturėti neetiškų akademinės bendruomenės narių.

Viena iš idėjų, kurią Akademinės etikos kontrolierius planuoja įgyvendinti - išankstinis raštiškas įsipareigojimas elgtis etiškai, priešingu atveju vieneriems ar dvejiems metams pasitraukiant iš akademinės veiklos.

REKLAMA

Jo teigimu, kol kas nėra objektyvių duomenų, kiek labai paplitęs akademinis nesąžiningumas - ligšioliniai tyrimai situaciją atskleidžia gana skirtingai. V.Sadauskas tikisi, kad situaciją suprasti padės tai, kiek kreipimųsi sulauks tarnyba ir kiek iš jų pasiteisins.

Kontrolieriui padės patariamieji komitetai - tam tikrų sričių specialistai, konsultuosiantys specifinių sričių, pavyzdžiui, meno, biomedicinos etikos ar kitais klausimais. Tarnyba galimai neetiškų situacijų imsis gavusi neanoniminį skundą.

REKLAMA

Seimas V.Sadauską į šias pareigas paskyrė praeitą mėnesį. Tai pirmas kartas, kai paskiriamas Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius, nors nutarimas dėl tokios tarnybos įsteigimo priimtas dar 2011 metais. Planuota, kad kontrolieriaus tarnyba pradės veikti nuo 2012 metų sausio 1 dienos, bet skelbti konkursai į šias pareigas vis neįvykdavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymą, akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius yra valstybės pareigūnas, nagrinėjantis skundus ir inicijuojantis tyrimus dėl akademinės etikos bei procedūrų pažeidimo. Jį penkerių metų kadencijai skiria Seimas Lietuvos mokslo tarybos teikimu.

Į kontrolieriaus pareigas paskirtas asmuo taip pat turės prižiūrėti, kaip laikomasi akademinio sąžiningumo, mokslo darbų vertinimo nešališkumo, lygių teisių dalyvauti konkursuose, etiškų tarpusavio santykių principų, kaip įgyvendinamos šios srities tarptautinės sutartys, Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktai.

Dirbdamas kontrolieriumi asmuo negali eiti jokių kitų pareigų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų