REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis nesibaigianti oro linijų bendrovės „Air Lituanica“ epopėja pasipildo vis naujais faktais, susirašinėjimais, sutartimis. Šį kartą tv3.lt gavo duomenis apie šios avialinijų bendrovės smulkiuosius akcininkus.

Vis nesibaigianti oro linijų bendrovės „Air Lituanica“ epopėja pasipildo vis naujais faktais, susirašinėjimais, sutartimis. Šį kartą tv3.lt gavo duomenis apie šios avialinijų bendrovės smulkiuosius akcininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors šis smulkiųjų akcininkų sąrašas skelbtas prieš keletą metų ir sudaro vos apie 10 proc. „Air Lituanica“ kapitalo, tačiau jis gana ženkliai pasikeitęs ir jame galima įžvelgti ir korupcinius ryšius.

REKLAMA

Savivaldybės įmonės prarado milijonus

Pirmiausia į akis krenta Vilniaus miesto savivaldybės įmonės - UAB „Vilniaus Vandenys“, AB „Vilniaus šilumos tinklai“, UAB "Vilniaus vystymo kompanija“, kurios yra investavusios ir dabar prarado po 24 tūkst. 927 eurus.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius patvirtino, kad šios įmonės investavo į oro bendrovę ir prarado dideles sumas pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, kaip savivaldybės įmonės dalyvauja kitų įmonių veikloje, yra neatsakingo jų valdymo pavyzdžiai. Kaip tik šiuo metu ta tvarka keičiama, kad daugiau panašių pavyzdžių savivaldybės praktikoje nepasikartotų“, - tikino meras.

AB „Vilniaus šilumos tinklai“ yra ne tik akcininkė, tačiau ir „Air Lituanica“ laiduotoja suteikusi 306 tūkst. 119 eurų garantiją bei pati suteikus paskolas šiai bendrovei. Kaip teigia Vilniaus šilumos tinklų vadovas Arūnas Keserauskas jie išviso prarado virš 2 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas anksčiau tv3.lt portalui yra teigęs, kad buvo susitikęs su Vilniaus šilumos tinklų vadovu ir kalbėjo apie šią suteiktą paskolą.

„Vadovas sakė, kad valdyba buvo įpareigota dar praeitoje kadencijoje paskolinti 2 mln. eurų. Daugiau komentarų direktorius negalėjo pasakyti, tik pasakė, kad tai buvo politinis buvusio mero sprendimas ir jis turėjo du pasirinkimus arba vykdyti arba išeiti iš darbo“, - tikino V. Benkunskas.

REKLAMA

Tačiau dabar AB „Vilniaus šilumos tinklai“ vadovas ginasi, kad niekas jo nespaudė ir tai buvo valdybos sprendimas, kurios didžioji dalis yra savivaldybės žmonės.

„Jokio spaudimo nebuvo. Tai buvo tarybos intencija (tarybos daugumą sudarė A. Zuoko koalicijia - red. past.) Ir didžiausia problema, kad daugiausia paskolinom. O tai buvo ne tai, kad Zuokas liepė ar neliepė. Tai buvo tarybos valia paskolinti pinigus ir buvo interesas, kad „Air Lituanica“ nebankrutuotų. Įsigyti akcijas priėmė valdyba. Valdyboje yra bent keturi savivaldybės žmonės akcininkas yra politikai, kurie nusprendžia“, teigė - Arūnas Keserauskas.

REKLAMA

Tarp "Air Lituanica" akcininkų ir savivaldybės - korupciniai ryšiai

Seimo narys Kęstutis Masiulis teigė, kad esą tai yra abonentinė praktika, kurią ištobulino A. Zuoko koalicija.

„Vilnius turi virš šimto savivaldybei priklausančių įmonių, kurios turi turto. Tokios kaip „Grinda“ yra nuostolingos, bet jeigu gerai pažiūrėsim – jie valdo sklypą ar kitą nekilnoją turtą geroje ir prestižinėje vietoje. Tad šitos įmonės gali tapti akcininkėmis, imti kreditus iš banko ir užstatyti tą turtą. Kaip galima kitaip pavadinti šį veikimą, jeigu ne abonentiniu plėšikavimu“, - įrodinėjo K. Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys tikina, kad savivaldybės įmonių vadovai buvo spaudžiami investuoti ar kitaip finansuoti „Air Lituanica“ bendrovę.

„Aš esu girdėjęs iš jų pačių, kad Artūras Zuokas tiesiog išsukinėjo rankas ir liepė dalyvauti, liepė tai daryti, o direktoriai yra labai lengvai pakeičiami. Tai jeigu meras liepia, tai lieka tik atsistoti ir pasakyti klausau“, - tikino jis.

REKLAMA

Dar didesnių galimų korupcinių ryšių galima įžvelgti tarp kitų oro linijų akcininkų. Privačios įmonės, tokios kaip UAB „Fegda“ ar UAB „Gatvių statyba“, kurios dažnai laimi Vilniaus savivaldybės skelbiamus viešuosius pirkimus taip pat yra investavusios į „Air Lituanica“.

UAB „Fegda“ atliko 2008 metais baigtą Vilniaus pietinį aplinkkelį, kurio vertė 262 mln. litų, dangos įrengimo ir rekonstrukcijos darbus tarptautiniame Vilniaus oro uoste ir šalies magistralėse.

REKLAMA

Tuo tarpu ar UAB „Gatvių statyba“ rekonstravo Maironio, Ateities, Užupio, Vrublevskio, Arsenalo, Didžiosios, Žygimantų, Ozo gatves, bei Užupio Angelo, Karaliaus Mindaugo ir Rotušės aikštes.

Buvęs Vilniaus vicemeras K. Masiulis tikina, kad tokie ryšiai meta korupcinį šešėlį ir pasakoja, kad Artūras Zuokas ir anksčiau yra spaudęs įvairias įmones mainais už laimėtą konkursą atsilyginti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš pagal savo patirtį ir pagal ilgalaikį bendravimą su A. Zuoku teismuose, aš tai įžvelgčiau korupcinį šešėlį. Be abejo, jeigu įmonės laimi konkursus, jos būna neretai įvairiais būdais prispaudžiamos. Aš esu matęs kaip tokie dalykai yra daromi, kada taryba nutaria, jog leidžiama kažką vystyti, bet pareikalauja ko kito. Lygiai taip pat gali būti pasakymas: žiūrėkite, nusipirkite akcijų. Spaudimo procesas yra lygiai toks pats. Aišku įrodyti būtų labai sunku, nebent patys įmonių vadovai imtų ir paaiškintų, bet jie slėps ir neaiškins, nes tai yra minkštoji korupcija, kai abi pusės yra baudžiamos. Tai iš jų paaiškinimų nesulauksi, o Zuokas išpūtęs akis sakys, kad dar kartą už gerus darbus gali susilaukti bylos“, - įrodinėjo Seimo narys.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos narys šioje situacijoje įžvelgia tam tikrų panašumų su vadinama abonento byla ir privatizuotu Lietuvos kino teatru.

„Rubikono skandalas, kuris skambėjo daug ankstėliau tai jis vienas prie vieno yra panašus, nes mechanizmai panašūs. Žiūrėkite, kaip buvo privatizuotas Lietuvos kino teatras. Pirmiausia miestas neva prasiskolino, tada neva negali grąžinti skolų, o tada nelabai suvokiamomis kainomis įvertintas „nebereikalingas“ ir už skolas atiduodamas tam skolintojui,“ – pasakojo Kęstutis Masiulis

REKLAMA

Įdomių investuotojų į avialinijų bendrovę „Air Lituanica“ netrūksta, tarp jų ir Lietuvos krepšinio federacija, kuri yra įsigijusi vieną akciją už 24 tūkst. 927 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame

Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų