• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad šiemet abiturientams nereikės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos, pasipylė abiturientų siūlymai atšaukti ir valstybinio anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Abiturientai jaudinasi, kad egzamino metu gali užstrigti internetas ar sustreikuoti kompiuteris, tačiau anglų kalbos mokytojai egzamino dalies siūlo neatšaukti – kalbėjimas yra labai svarbi kalbinio ugdymo dalis.

Vos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad šiemet abiturientams nereikės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos, pasipylė abiturientų siūlymai atšaukti ir valstybinio anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį. Abiturientai jaudinasi, kad egzamino metu gali užstrigti internetas ar sustreikuoti kompiuteris, tačiau anglų kalbos mokytojai egzamino dalies siūlo neatšaukti – kalbėjimas yra labai svarbi kalbinio ugdymo dalis.

REKLAMA

Dar praėjusį penktadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) paskelbė, kad šiemet abiturientams nereikės laikyti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos.

Įskaita buvo privaloma kiekvienam, norinčiam laikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Šiemet nuspręsta, kad egzaminą abiturientai galės laikyti ir be įskaitos.

REKLAMA
REKLAMA

Prašo atšaukti anglų kalbėjimą

Vos pranešus šią žinią, šalies abiturientai socialiniuose tinkluose pateikė kitą siūlymą – atšaukti ir anglų kalbos valstybinio brandos egzamino (VBE) kalbėjimo dalį.

REKLAMA

Abiturientai jaudinasi, kad užstrigus internetui ar persikrovus kompiuteriui gali likti su mažesniais balais arba egzamino iš viso neišlaikyti.

„Galėtų ir anglų kalbos kalbėjimą atšaukti, nes jei šis egzaminas vyks nuotoliniu būdu, gali atsirasti trikdžių. Taip pat žinau, jog ne visi mokiniai gali užtikrinti gerą garso ir vaizdo kokybę, gali kilti sunkumų su interneto ryšiu“, – po ministerijos įrašu komentavo viena mokinė.

Portalas tv3.lt susisiekė su kita įrašą komentavusia abituriente Ugne Zinkevičiūte. Mergina pasakoja su nerimu žiūrinti į laukiantį egzaminą. Vien idėja, kad anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį reikės atsiskaityti prieš kompiuterio ekraną, kelia susirūpinimą.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai kyla trukdžių pamokų metu, kuomet girdisi tik kas antras mokytojos žodis. Taip gali nutikti ir anglų kalbos kalbėjimo metu“, – samprotauja abiturientė.

U. Zinkevičiūtė sako, kad gali nutikti ir taip, jog nurodytu laiku gali nepavykti prisijungti į mokyklos naudojamas sistemas nuotolinėms pamokoms vykdyti.

„Kaip neigiamas pavyzdys gali būti vykdomi patikrinimai, testavimai internetu, kai paskirtu laiku niekuomet prisijungti neįmanoma, nes užstringa programa. Galimas dalykas, kad anglų kalbos (egzamino – aut. past.) kalbėjimo metu gali nutikti taip, kad paskirtu laiku bus neįmanoma vykdyti, nes kaip ir visada visos programos užstrigs“, – susirūpinimu dalijasi U. Zinkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abiturientė siūlo egzaminą gerai apsvarstyti: „Jeigu švietimo ministerija nesugebės garantuoti programos, per kurią sklandžiai galėtų vykti kalbėjimas, šios minties reiktų atsisakyti.“

Egzaminas taptų sunkesnis

Tačiau dalis abiturientų laikyti anglų kalbos VBE kalbėjimo dalį nori. Kaip sako patys abiturientai, ši egzamino dalis yra tarsi šiaudas skęstančiajam. Ją atšaukus egzaminą išlaikyti būtų sunkiau.

„Būtent ši dalis abiturientui, kuriam sunkiau sekasi užsienio kalba, tampa lyg šiaudas skęstančiajam. Tai egzamino dalis, iš kurios tikrai yra įmanoma susirinkti taškų kiekvienam: ir puikiai mokančiam, ir silpniau.

REKLAMA

Ši egzamino dalis tiek stipriojo, tiek silpnojo abituriento rezultatus pagerina. Juk ne kiekvienas turi idealią klausą girdint užsienio kalbą arba teksto suvokimo įgūdžius“, – savo mintimis su tv3.lt dalinasi abiturientė Austėja Leimontaitė.

Panašios nuomonės laikosi ir Lietuvos mokslievių sąjunga (LMS). Kaip sako LMS prezidentė Sara Aškinytė, didžioji dalis abiturientų mano, kad atšaukus kalbėjimo dalį, gautų žemesnius egzamino įvertinimus.

„Vyrauja nuomonė, kad kalbėjimo dalis sudaro nemažą dalį pačio egzamino vertinimo ir jeigu jos nebūtų, ji būtų atšaukta, tuomet pats egzaminas būtų sunkesnis, kadangi didesnę vertę įgytų kitos likusios egzamino dalys. Tai reiškia, kad pats egzaminas būtų sunkiau išlaikomas daugumai“, – tv3.lt komentuoja S. Aškinytė.

REKLAMA

Šalies abiturientai mano, kad laikyti egzaminą nuotoliniu būdu gali būti sudėtinga, tad tikisi aiškaus ŠMSM sprendimo.

„Tikslas yra patikrinti realų kalbėjimą, reakcijas, bendravimą tiek dialogo būdu, tiek monologo būdu. Nuotoliniu būdu būtų labai sunku tai įvykdyti. Matome iš praeitų metų, kai buvo vykdoma lietuvių kalbos kalbėjimo įskaita nuotoliniu būdu, kad iš tikrųjų pasipylė labai daug atvejų, kai buvo sukčiaujama, sunku sužiūrėti tuos atvejus.

Reikėtų jau dabar ruoštis, kaip užtikrinti, kad tas egzaminas įvyktų skaidriai ir galbūt naudoti tam tikras programas, galbūt pasikonsultuoti su universitetais, kurie dabar sesijas vykdo nuotoliniu būdu ir kaip tai jie daro“, – sako S. Aškinytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liktų nepatikrinta svarbi gebėjimų dalis

Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacija (LAKMA) skatina anglų kalbos VBE kalbėjimo dalies neatsisakyti. Tai, LAKMA prezidentės Kristinos Urbonienės teigimu, yra svarbi kalbinio ugdymo dalis, tad turi įeiti į bendrą vertinimą.

„Anglų k. valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalis yra lygiai tokia pat svarbi kaip ir rašymo, skaitymo ar klausymo dalys. Visiškai atsisakius kalbėjimo dalies liktų nepatikrinta svarbi mokinio gebėjimų dalis“, – tv3.lt komentuoja K. Urbonienė.

LAKMA prezidentės teigimu, atšaukus egzamino kalbėjimo dalį taip pat būtų prieštaraujama mokymo taisyklėms.

„Anglų kalbos valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalies atšaukimas prieštarauja pagrindiniam užsienio kalbų mokymo principui. Dalyko paskirtis aiškiai apibrėžia, kad ugdome gebėjimą bendrauti, dalytis informacija, laviname kalbinės komunikacijos gebėjimus, kuri apima ir sakytinę sąveiką, taigi atsisakę kalbėjimo dalies prieštaraujame ne tik programoms, bet ir Brandos egzamino aprašui, kuriame brandos egzaminas apibrėžiamas kaip mokymosi pagal vidurinio ugdymo programas pasiekimų patikrinimas“, – sako K. Urbonienė.

REKLAMA

Dar gruodį Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) pateikė informaciją apie siūlymus dėl VBE organizavimo tvarkos pakeitimų. Vienas pateiktų siūlymų buvo atsisakyti užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalies.

LAKMA apklausė anglų kalbos mokytojų bendruomenę. Iš viso apklausta 829 mokytojai iš 59 savivaldybių. K. Urbonienės teigimu, 65 proc. apklausos dalyvių pasisakė prieš siūlymą atsisakyti kalbėjimo dalies.

LAKMA prezidentė teigia, kad karantinui užsitęsus šią egzamino dalį būtų galima organizuoti nuotoliniu būdu.

Ministerija svarsto

ŠMSM šiuo metu svarsto, kaip spręsti visų VBE klausimą.

„Šiuo metu svarstomi įvairūs brandos egzaminų organizavimo scenarijai ir variantai – kaip, kokiu būdu, kokie egzaminai galėtų vykti, kokia apimtimi“, – rašoma ministerijos atsiųstoje žinutėje tv3.lt.

ŠMSM sprendimus dėl brandos egzaminų ir pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) žada priimti iki kovo 1 d., kai įvertins epidemiologines aplinkybes ir sveikatos specialistų, pedagogų bei švietimo ekspertų rekomendacijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų