Šiomis dienomis minime 15-kos metų Lietuvių gestų kalbos, kaip gimtosios kurčiųjų kalbos, jubiliejų. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1995 metais oficialiai pripažino gestų kalbą Lietuvos Respublikos kurčiųjų gimtąja kalba, todėl dabar lietuvių gestų kalba gali vystytis kaip nepriklausoma.

Gimtosios kalbos reikšmė žmogaus ir tautos gyvenime yra labai didelė. Per gimtąją kalbą mes mezgame nenutrūkstamus ryšius su savo tėvais, broliais, seserimis, tėvyne. Gimtoji kalba pabrėžia mūsų priklausymą tautai, kuri yra išskirtinė savo istorija, papročiais ir gyvenimo filosofija. Gimtoji kalba mums suteikia didžiausias galimybes realizuoti žmogaus teises į minties, sąžinės ir saviraiškos laisvę.

Taigi ar verta šiandien kelti klausimą ar tikrai gestų kalba yra gimtoji kurčiųjų kalba. Manau, atsakymas aiškus: jei žmogus, turintis klausos negalią, šia kalba bendrauja su artimaisiais, jei šia kalba jam lengviausia reikšti savo mintis – tai ji neabejotinai turi būti vadinama gimtąja. Tokiam žmogui gestų kalba yra pagrindinė bendravimo priemonė. Kurtieji, kurie laiko save lietuviais, kalba lietuvių gestų kalba ir ja išreiškia savo tautinį tapatumą. Gestų kalba – nacionalinė kalba, nes ji yra gyva, nuolat kintanti ir turinti išskirtinių nacionalinių savybių.

REKLAMA

Europos Komisija yra pripažinusi, kad gestų kalbos yra svarbios Europos kalbų įvairovei. Šios kalbos, kurių pagrindas yra ne garsai, o rankomis rodomi ženklai (gestai), savo gramatine struktūra, sintakse ir žodynu yra ne mažiau turtingos už šnekamąsias kalbas. Nacionalinė gestų kalba yra įrašyta penkių Europos šalių konstitucijose: Austrijos, Čekijos, Suomijos, Portugalijos ir Slovakijos. Europos Parlamentas yra priėmęs ne vieną rezoliuciją, kur Europos Komisija ir valstybės narės raginamos remti gestų kalbą ir užtikrinti, kad kurtieji galėtų dirbti ir mokytis pasirinkta kalba.

Tai svarbu, nes kalba atlieka savo vaidmenį ir vystosi tik tada, kai ji plačiai vartojama visose gyvenimo situacijose, kai šia kalba prieinama visa svarbiausia informacija.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų