• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius pirmą kartą po vasaros atostogų surengė spaudos konferenciją, kurios metu aptarė politinę situaciją. Daugiausia dėmesio skirta santykiams su mažumos vyriausybėje dominuojančiais socialdemokratais bei paliesta dvigubos pilietybės problema.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Kubiliaus, kaip jis ir prognozavo, temą dėl konservatorių ir socialdemokratų santykių vasarą įnirtingai gvildeno daugelis apžvalgininkų, tačiau, politiko įsitikinimu, tema nėra verta tokio didelio dėmesio.

REKLAMA

Konservatorius teigė, kad metų patirtis bendradarbiavime yra įvairi: yra pozityvių dalykų, yra ir nusivylimo - ypač Vyriausybės nesugebėjimu įvykdyti susitarimus. Todėl tėvynės sąjunga turi apie ką pagalvoti iki savo tarybos posėdžio rugsėjo 8 d.

Kita vertus, tėvynės sąjungos pirmininkas pastebėjo, kad mažumos Vyriausybė jau trečią dieną gyvuoja be jokio susitarimo su konservatoriais ir kol kas nieko neįvyko. Kaip galima suprasti iš pranešimų apie socialdemokratų Tarybos posėdį, jie apsisprendė ir toliau prašyti konservatorių paramos, bet kol kas kokios nors derybos dar neprasidėjo. A. Kubilius teigia nesijaudinsiąs, jeigu jos ir neprasidės.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Kubiliaus, dabar žymiai svarbiau yra ne tai – bus ar ne kokie nors konservatorių ir socialdemokratų susitarimai, bet tai, kokie darbai per šį pusmetį bus padaryti. Dėl to, kad tokie darbai būtų padaryti, reikės tartis ne tik su socialdemokratais. Šiandien Lietuvos politiniame gyvenime vienas iš didžiausių deficitų yra telkiančios lyderystės deficitas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Kubilius įvardino šiuos pagrindinius darbus, kuriems turi būti susitelkta šį pusmetį:

I blokas - antikorupcinis
a)    Suderintas veiksmų planas,  kaip bus užbaigtas VSD ir "Dujotekanos" reikalų tyrimas ir pertvarkyta VSD.
b)    Antikorupcinių įstatymų, numatančių valdininkų nepagrįsto praturtėjimo  pripažinimą korupciniu praturtėjimu, kuriuos parengė R.Dagio vadovaujama Antikorupcinė komisija priėmimas.
c)    STT padalinio, kontroliuojančio partijų finansus, įkūrimas.
d)    Rinkimų ir partijų finansavimo antikorupcinis sutvarkymas – iki sausio 1 d.

REKLAMA

II blokas. Energetika
e)    Atominė elektrinė ir jungimasis į europines sistemas
f)    Bendros ir suderintos pastangos dėl II bloko neuždarymo.
g)    Šilumos įstatymo priėmimas.
h)    Jokių pataisų Dujų įstatyme

III blokas
i)    Pilietybės įstatymo pataisų priėmimas (dvigubos pilietybės reikalų racionalus sprendimas)
j)    Paramos šeimai pagrindų įstatymo svarstymas Seime.
k)    Aukštojo mokslo reformos realizavimas
l)    Kovos su alkoholizmu strategijos rengimas

REKLAMA

IV 2008 metų biudžetas
Ar bus skirtas rinkimams, ar orientuotas į euro įvedimą;
Dėl biudžeto bus reikalingos atskiros svarbios diskusijos, nes atrodo, kad Vyriausybė pateiks biudžeto projektą su dideliu fiskaliniu deficitu, gerokai viršijančiu 1 proc. (gal net arti 1.5 proc.). Tai reikštų , kad Vyriausybė prieš rinkimus didina išlaidas, ir kad euras tolsta. Tokių tendencijų konservatoriai teigia neremsiantys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak konservatoriaus, tai pakankamai nemažas darbų sąrašas. Premjerui pats laikas pradėti galvoti, koks bus jo palikimas ir kuo jis nori išlikti Lietuvos istorijoje: ar tik Premjeru, kuris įnirtingai gynė “Dujotekanos” ir dujininkų interesus,  ar Premjeru, kurio premjeravimo metu ir keletas svarbių darbų buvo padaryta. Premjerui pats metas atsikratyti dujų kvapo. V.Poderio pasiūlymas į VEKK pirmininkus, padarytas gal ir Prezidentui spaudžiant, yra pirmas vilčių teikiantis ženklelis.

REKLAMA

Taigi tėvynės sąjungai svarbiausia yra darbai ir įsitikinimas, kad jie tikrai bus padaryti. Prezidentas jau yra sakęs, kad šiai Vyriausybei rūpi tik kaip išsilaikyti. Tik darbai gali jai ir padėti išsilaikyti.

Pilietybės klausimas

A. Kubilius priminė, kad partijos pozicija pilietybės klausimu yra visiems žinoma.

Politikas teigė nesuprantąs kritikų, kurie, atrodo, nėra skaitę nei konservatorių siūlymų, nei Konstitucinio teismo išaiškinimų, o yra girdėję tik keletą žodžių, kad reikalingas referendumas.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos pirmininkas teigė nėra nusistatęs prieš referendumus, bet jį stebina veržimasis į referendumą, gal tame bandant įžiūrėti kokių nors privalumų savo rinkimų kampanijai.

Politikas priminė, kad Konstitucinis teismas yra aiškiai pasakęs, kad „Pabrėžtina, kad jeigu įstatymų leidėjas iš tikrųjų vadovaujasi nuostata, kad dvigubos pilietybės nereikia riboti, jis pirmiausia turėtų imtis atitinkamų Konstitucijos nuostatų, inter alia 12 straipsnio, revizijos ir tai daryti laikydamasis tos tvarkos, kuri yra nustatyta pačioje Konstitucijoje”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi tik tuo atveju, jei būtų galvojama, kad nereikia riboti, reikėtų rengti referendumą. Tačiau atsisakymas ribojimo būtų klaida. Nėra šalies, kuri neribotų. Ir dabar Konstitucija numato ne dvigubos pilietybės draudimą, o ribojimą įstatymo nustatytais atskirais atvejais.

Todėl A. Kubilių nustebino A. Paulausko iniciatyva siūlyti referendumui nuostatą, kad kiekvienas Lietuvos pilietis galėtų būti kitos valstybės piliečiu be jokių apribojimų. Politikas teigia nesuprantantis, ar Paulauskas nesuvokia, ką siūlo, ar sąmoningai tai daro. Tokio siūlymo įgyvendinimas reikštų, pavyzdžiui, kad Lietuvoje gyvenantys 200 000 rusakalbių potencialiai galėtų pretenduoti į Rusijos pilietybę, ir Rusija įgytų visas teises ginti jų interesus. Kremlius tiesiog džiaugtųsi tokia dovana.

Tėvynės sąjungos pirmininkas siūlo nejuokauti tokiais dalykais. Konstitucinis teismas taip pat yra nurodęs, kad Pilietybės įstatymą reikia taisyti ir numatyti atvejus, kai galima dviguba pilietybė. To reikalauja Konstitucijos 12 str.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų