Viena realiausių kandidačių užimti mūsų šalies prezidento postą, ir tuo pačiu tapti vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu – Ingrida Šimonytė pareiškė, kad Lietuvoje ne tik vyrai, bet ir moterys turėtų būti šaukiami į privalomąją karo tarnybą. Šiuo metu jos į kariuomenę ateina nebent savo noru. Karybos ekspertai sako, kad tokia idėja gera, tik mūsų visuomenė tam nepasiruošus ir išties ne visi su tokia idėja sutinka.

Izraelyje moterys lygiai taip pat kaip ir vyrai yra šaukiamos į kariuomenę.

Viena iš trijų realiausių kandidatų užimti mūsų šalies vadovo postą – Ingrida Šimonytė, debatų apie šalies gynybą metu pareiškė, kad ir Lietuvoje norėtų įvesti privalomąjį moterų šaukimą į karinę tarnybą.

„Rezervo mums reikia gerokai daugiau negu mes dabar turime, vadinasi šaukimą reikia plėsti. O jeigu klausiate apie moterų galimybes būti šaukiamoms – aš tikrai manau, kad nėra nieko tokio, dėl ko moterys negalėtų būti taip pat šaukiamos ir būti apmokamos ginti Tėvynę“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Kodėl ne? Būčiau jauna, tai ir pagalvočiau galbūt“, – paklausta, ar sutiktų būti šaukiama į kariuomenę sakė moteris stotelėje.

REKLAMA

„Aš visai norėčiau. Manau, vyras išleistų“, – sakė kita moteris.

„Manau, kad turėtų būti tik vyrai. Todėl, kad moterims bus sunkiau, vyrams bus daugiau naštos tenai“, – pasidalino nuomone žmogus.

„Na kodėl, moterys irgi taip pat stiprios jos yra, visokių yra moterų. Ir skirtingos jos visos yra. Tai kodėl ne“, – svarstė praeivis.

„Galbūt ir reikėtų šaukti, bet, manau, kad daugelis moterų yra, gal pasakysiu stereotipiškai, silpnesnė lytis. Tai manau, kad gal ir ne visai reikėtų šaukti“, – sakė jauna mergina.

„Va tos, kur pas mus kaimuose, Dieve, atsiprašant, kur džiumbrėja, nieko neveikia, tik svajoja, kaip man čia gražiai būti ir susirasti atvažiavus mieste kavalierių turtingą. Tai čia yra negerai. Už save pastovės, padirbės, tada ir darbo nebijos, kad ir į užsienį išvažiuos, nes nevažiuos, nes taps patriotės, supras, kas tai yra“, – rėžė dar vienas žmogus.

Ką išties reiškia karinė tarnyba, puikiai žino ši jauna karė Rimantė. Išbandyti kareiviškos košės ji pati nusprendė po studijų, o po šaukimo nusprendė su karyba susieti ir likusį gyvenimą – tapo kare profesionale. Ar reikėtų privalomai į tarnybą šaukti moteris?

„Negalėčiau tiksliai atsakyti. Tačiau savo pavyzdžiu: man kariuomenėje patiko. Aš ten sustiprėjau, sužinojau daug dalykų, galų gale patriotiškumo jausmas šiek tiek suveikė ir nusprendžiau su tuo sieti savo gyvenimą. Tai čia iš tikrųjų nuo kiekvieno žmogaus pasirinkimo ir asmenybės labai priklauso“, – kalbėjo profesionali karė Rimantė Steponavičiūtė.

Lietuvoje 2015 m. atnaujinus šaukimą, kasmet priimami 3,5 tūkst. daugiausia savanorių. Iš jų be didelio noro privalomąją karo tarnybą atlieka tik apie pusantro šimto privalomai pašauktų jaunuolių.

REKLAMA

„Jau nuo 2015 m. tarnybą pradėjo 426 merginos. Ir šiais metais jau turime 9, kurios pradėjo tarnybą daliniuose“, – sakė karo prievolės ir komplektavimo tarnybos atstovė Giedrė Kazlauskienė.

Jei Lietuvoje privalomai į karinę tarnybą būtų šaukiamos ir moterys, infrastruktūra moterims esą būtų greitai pritaikyta, bet bijoti, kad tokiu atveju bus išplėštos iš šeimų – merginoms nereikėtų.

„Jeigu netinkami, tai aišku šauktiniai nėra šaukiami į tarnybą. Antra, tai yra šeimyninė padėtis. Jeigu šeimyninė padėtis neleistų ir išvykus į tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala interesams, tai be abejo būtų atidėta tarnyba. Kiekvienu atveju būtų svarstoma individualiai ir žiūrima situacija, kaip galima padėti, pakeisti“, – kalbėjo G. Kazlauskienė. 

O karybos ekspertų manymu, privalomas moterų šaukimas – puikus sumanymas.

„Aš pats dalyvavau keliose tarptautinėse operacijose ir sutikau daug silpnų vyrų ir daug stiprių moterų. Aš nelabai norėčiau skirstyti, kad yra karys moteris ir karys vyras. Viena, ko aš norėčiau, jeigu prasidės kovos veiksmai, kad šalia manęs būtų parengtas karys, nepriklausomai, kokios lyties. Bet, kad jis būtų gerai parengtas ir stiprios motyvacijos“, – mano gynybos ekspertas Darius Antanaitis.

Baigusių tarnybą šauktinių Lietuvoje yra daugiau kaip 8600. Į Privalomąją karo tarnybą šaukiami tik jauni vyrai nuo 19 iki 26-erių metų.

fanaberija
2019-04-23 11:19:56
O Šimonytė kur tarnavo? Mes nors vaikus pagimdėm, auginam Lietuvos piliečius. Sunkiau nei tarnyba, du metus būni beveik be normalaus miego, budrume, rūpestyje ir parengtyje.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
nuomonė 2019-05-15 08:00:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KOMUNISTAI MOTERĮ IRGI JUK DARĖ ,,STACHANOVIETE''. Šimonyte, atsipeikėk, nesi gimdžiusi, nežinai ką tas reiškia ir pliurpi bile ką. Moteris pirmiausiai turi būti dora Motina.    ATSAKYTI
Inga 2019-04-30 22:53:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vis dėlto mėnesinės ir kiti moteriški reikalai... Šimonytė turbūt nei moteris nei vyras, jai tas pats... Iš esmės koks skirtumas tarp kitko bendrame kontekste kuris kuriuos ten šaudyti turės, nukvailinta masė vistiek nieko nesuvoks... O bankams turbūt jau reikia....   ATSAKYTI
na, 2019-04-30 21:27:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nedaryk gėdos vyrų giminei.   ATSAKYTI
Komentator 2019-04-29 22:10:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aš už! Mielosios damos čia balsu rėkė apie verktinius - prašom, įrodykit, kad pačios ne tokios.   ATSAKYTI
Virgis 2019-04-29 18:36:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rezervas tik skaičius daugiau nieko, tai ko kariai išmokomi per 9 mėnesius yra tik lašas jūroje, tai ko jie "išmoksta" tai tik pradinis įgūdis kam reikia tos mėsos daugiau, nei jos fiziškai stiprios tik vienetai galėtų tapti tikrais kariais nereikia kariuomenei merginų, tai kas dirba prog kariais pamatė kaip pasikeitė kariuomenė kada gryzo šaukimas mūsų kariuomenė per tuos šauktinius tik silpnėja nes rezervas tik isvaistytos lėšos ir 0 naudos.    ATSAKYTI
Joana 2019-04-28 12:35:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Merginas į karo tarnybą, vyrams gimdyti vaikus. Gal galėtų tarnauti tik lezbijietės, kurios jaučiasi, kaip vyrai, tik moters kūne. O šiaip gamta sutvėrė moteris duoti gyvybę, o ne žudyti.   ATSAKYTI
Ks 2019-04-28 12:07:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Durniste daugiau nieko kuo toliau tuoj baisiau čia šitoje salyja buti    ATSAKYTI
Ed 2019-04-27 00:48:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kažkas sveiku protu nesuvokiama.. Negyvenu Lietuvoj jau kuris laikas, ir nelabai domiuosi kas ten per kvailystes vyksta, bet kartais negaliu nematyt, nes tokie dalykai šokiruoja.. Vietoj to kad palengvinti jau ir taip sunkią lietuvių situacija, ji tik apsunkinama. Ar pagalvojame kad moterys dar ir vaikus turės gimdyt po to? Ar pagalvojame apie sveikatos sutrikimus? Kaip kad daugeliui merginų su tokiu fiziniu kruviu ir pms dingsta? (ne vieną tokią žinau) gal netgi išvis neturėtų galimybes po to tapti mama..
O gal tiesiog pelnytis norima? Nes juk daugelis baudas moka, ir neina į tą armija, tai gal tiesiog daugiau pinigėlių reikia surinkt..    ATSAKYTI
Erika 2019-04-25 08:29:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Atsipeikekit patys nuo saves! Didesnio absurdo ne esu girdėjusi. Moterys yra zmonos, mamos, moterys, o ne kariai! Gana tu marazmu cia vystyti! Jei Simonyte yra ONO, tai tegu eina ir tarnauja kad issiaiskintu galutinai kas ji yra. Užuojauta jai.    ATSAKYTI
Andrejus 2019-04-25 08:11:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lengva sakyti, gal ir turetu būti, nes tikrai yra stiprių moterų. Teko matyt saug pienių nesugebančių dirbti ir verkšlenančių kol šalia mergina dirba, bet... Mokyti moteris yra... Daug sunkiau... Kiek sukelia nepatogumų, atskiri kambariai, prausyklos, kontrole, ne visados gali duoti daryti ta ką dirba vyrai... O pratybuose išvis tyliu... Vienas vargas. Aplamai profų mažeja del to kad vis šauktinius mokina, krenta motyvacija, po šaukimų daug jaunimo kurie po to patys jai po metų jau mokinta kitus žalius, mokina blogai, nekokybiškai ir tik krentas profesonalus lygis. O jei čia dar ir moteris eitu išvis būtų chaosas... Nebent atskirti kuopas kur būtų vien moterys...    ATSAKYTI
Emilija 2019-04-24 19:36:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Man asmeniškai baisu, nes absoliučiai ne mano elementas. Straipsnyje rašoma, kad moterų yra visokių ir išties čia ir turėtų būti diskusija, ar kiekvienas žmogus yra visų pirma PSICHOLOGIŠKAI, o nebūtinai fiziškai pasirengęs tokiam krūviui ir gyvenimo pasikeitimui. Nepagalvokit, nesu baltarankė, bet tai jau kraštutinumas, streso pripildyta aplinka. Ar pagalvota apie žmones kuriems tokios prievolės sukeltų didesnės žalos? Žinant opią nusižudymų problemą ir ką jau kalbant apie visas merginas kurios pradės gimdyti vaikus, galimai pačios tam nepasiruošusios. Ar pagalvota apie tai kaip juos išaugins? Manau kandidatė į prezidentus Šimonytė drąsiai kalba, nes pačiai laikas kariuomenei jau senai praėjo, o kitus siųsti širdies neskauda. Apskritai, ką mes bandom apgauti? Juk tikro pavojaus akivaizdoje gins PATRIOTAI, o ne priverstinai ėję karinę tarnybą. Ne taip patriotizmas yra įdiegiamas žmogui ir 100% manau kad tiek vyrai tiek moterys turi galėti rinktis, eiti jiems tarnybą ar ne. Nes tik jie žino savo aspiracijas, asmenines, fizines ir psichologines savybes.    ATSAKYTI
... 2019-04-24 15:55:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nu jo kuo toliau tuo baisiau darosi...
Vat todėl žmoniu daug ir emigruoja   ATSAKYTI
selmis 2019-04-24 11:56:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
dalbajobu valstybe gandonai   ATSAKYTI
as 2019-04-24 11:25:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tikrai nebalsuosiu uz Simonyte. kokia gali buti prievarta? merginos yra silpnesnes tiek fiziskai, tiek emociskai. jei yra savanoriu- puiku, jei ne, tai irgi turetu buti gerbtinas sprendimas. jau vemt vemcia nuo vyriskejanciu moteru ir sumoteriskejusiu vyru.    ATSAKYTI
Nu jo 2019-04-24 08:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kazkaip pas mus vis vienodai: bevaikiai aiskina, kaip vaikus augint, miestieciai - kaip grudus augint, niekada kamuolio rankose netureje - kaip krepsini zaist ir t.t.ir pan. Kariuomene turi buti TIK profesionali, kur kariai yra tam motyvuoti, noretu ir jiems patiktu... o ne kazkokius nulepausius susivaryt ir mustruot juos - juokas per asaras...   ATSAKYTI
pritariu 2019-04-30 21:31:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kiekvienas dirbkim savo darbą,nes dabar ,,protingiausi" etatiniai sofkučių tupėtojai.  
Goda 2019-04-24 07:38:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Šaukit merginas, pasitasys su kuprinėmis, pašals gulėdamos ant žemės--puiku, turėsim rezervo kariuomenės ir nereiks vaikų gimdyt, nes jau dauguma negalės. Gal pasitarkite su gydytojais, kaip merginos turi save saugoti, kad galėtų padėti didinti demografiją, gimdydamos sveikus vaikus. Jau ir taip daugumai šeima ir vaikai tapę neprestizu, pirmą karjera, figūra pasaugoti. Moteris turi būti ruošiama būti pirmiausiai mama, namų sergėtojai ir puoselėtoja, tai turime skatinti, o visa kita antraeiliai dalykai.    ATSAKYTI
Aaaa 2019-04-24 11:21:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Oho kaip gimdot... Net i minusa!   
Aaaa atsakas 2019-04-24 19:39:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jums trūksta elementarių žinių apie demografiją. Kad viena nulį vaikų pasigimdė, o kita 7, jums kaip suprantu nesvarbu, ir moteris vistiek reikia generalizuoti...   
tam Aaaa 2019-04-30 21:34:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gimdo normaliai,tik didžioji dalis užsieniui.Beje,Izraelyje,kur karinė tarnyba privaloma,daugybė nevaisingų moterų.  
Trūksta žodžių 2019-04-24 00:05:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kiek dar kvailysciu bus Lietuvoje ??? Kariuomenė turi būti samdyta. Tik tada ji bus patikima. Dar padarykim šunų privaloma tarnyba. Jie taip pat atliktų savo vaidmenį kariuomenėje.   ATSAKYTI
Mama-žmona 2019-04-23 23:29:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Su šeima ir mes jau greit dėsimės lagaminus išvykimui iš Lietuvos , kiek galima nesamoningu sprendimų, tikiuos už šią kandidatę nebenorite balsoti ji į moterį nepanaši.   ATSAKYTI
Sveta 2019-04-23 22:27:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Man tai keista, kai tik isrenka prezidente moteri ypac kaip Dalia ir Simonyte nevedusiuos be anuku be vyru ir seimos tada prakalba ir apie merginas kai pacios nieko meturi.!    ATSAKYTI
Medis 2019-04-25 07:37:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Debilizmas
Nes senmergės yra, kaip sakoma senos viešalkos, ačiū dievui emigravau  
Močiutė 2019-04-23 22:08:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Ponia ar panelė ta Šimonytė ar pati tarnavo armijoje? Kiek turi dukterų? Tegul pati eina į karo tarnybą ir parodo pavyzdį, o tik paskui pretenduoja būti prezidente.    ATSAKYTI

Top Video

Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
DABAR RODOMA
Išlaisvinti dešimtys žmonių, kurie metų metus buvo laikomi narvuose
DABAR RODOMA
Keistas incidentas: gelbėjo ant pastatų laipiojančią nuogą moterį
DABAR RODOMA
Pareigūnai paviešino įrašą: gelbėjo springstantį kūdikį
REKLAMA
Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)
Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma taikyti tokias pat įmokų lubas kaip ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Tokiai Valstybinio socialinio draudimo įstatymo ...
Apklausa (nuotr. stop kadras)
Kelkimės į Lietuvos miestų gatves, kur prezidento šimtadienį vertina šalies piliečiai. Dažna moteris naująjį šalies vadovą giria už grožį, šeimyniškumą ir intelektą. O štai ...
Ramūnas Karbauskis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Žlugus Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimui valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija atidės trečiadienį planuotus naujo seniūno ...
Edward Lucas (nuotr. Paulius Peleckis/Fotobankas)
Galbūt kurdams reikėjo pavadinti į Idlibą vedantį kelią „Trumpo greitkeliu“. Arba išversti „Sandorio meną“ į kurdų kalbą. Regis, meilikavimas tikrai suveikė Lenkijai, kuri, ...
Valdas Adamkus
Vyriausybė trečiadienį patvirtino prezidentui Valdui Adamkui ketvirtąjį aptarnaujančio aptarnaujančio personalo darbuotoją. Projektą Vyriausybei teikusi Prezidentūra nurodė, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų