Įspėjimas Rusijos įrangą pirkusiai Lietuvai: neaišku, kokie Trojos arkliai ten laukia

Verslo įtaką politiniams procesams tyrę parlamentarai nustatė, kad Lietuvos oro uostose veikė rusiška oro navigacijos sistema. Tai, anot saugumo analitikų, rodo, kad Lietuvoje vis dar gana aplaidžiai vertinama kaimyninės Rusijos grėsmė, o dalis tautiečių apskritai neigia vykstantį karą.

Rusijos naikintuvai virš JAV karo laivo (nuotr. SCANPIX)
42

Trečiadienį paviešintose Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimo išvadose rašoma, jog 2004 m. valstybinė įmonė „Oro navigacija“ įsigijo radiolokacinės įrangos iš Ispanijos įmonės. Tačiau įmonės partnerė buvo Suomijoje įregistruota rusiško kapitalo bendrovė NRPL.

(42 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NSGK paskelbė verdiktą dėl pusmetį trukusio tyrimo

Ši įmonė Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostose sumontavo Rusijos įmonėje „Severnyj zavod“ pagamintą „Ural“ tipo pirminio oro erdvės stebėjimo lokatorių. Įrangos remonto paslaugas iki 2017 m. teikė būtent NRPL. Tokia oro erdvės stebėjimo įranga, anot NSGK, yra nesuderinama su Lietuvos nacionalinio saugumo interesais.

„Oro navigacija“ šiuo metu sprendžia, ką daryti su šiais radiolokatoriais, bet neatmeta galimybės toliau pirkti paslaugas iš Suomijos NRPL.

Baiminasi Trojos arklių

Gynybos analitikas Aurimas Navys mano, kad pirkti įrangą iš Rusijos negerai jau vien iš moralinės pusės, kadangi ši Rytų kaimynė Lietuvos atžvilgiu nusiteikusi toli gražu ne palankiai. Taip pat, sako A. Navys, negalime būti tikri, kokią įrangą sudiegė rusai.

„Mes visiškai nesame tikri, kokia ten įranga yra sudėta ir kokie ten Trojos arkliai yra paruošti mums. Mes negalime garantuoti, kad tie Trojos arkliai nesuveiks vieną kartą. <...> Bet yra pasaulyje pavyzdžių, kai valstybinio, ypač Rusijos, lygio programuotojai turi pasirengę tokias budinčias, neveikiančias programas, kurios vieną kartą gali išauti“, – tv3.lt kalbėjo A. Navys.

REKLAMA

Analitikas pripažįsta, kad Lietuvoje buvo gana prastai rūpinasi strategiškai svarbių įmonių saugumu. Vis tik situacija pasikeitė šiemet kovo 1 d., kai įsigaliojo pataisos, reglamentuojančios, jog prie strategiškai svarbios įrangos prieinantys asmenys, rangovai ar nuomininkai turi praeiti saugumo tarnybų patikrą.

Lietuviai nesupranta, kad vyksta karas

Situaciją nepalankiai vertina ir Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius, pastebintis, kad Lietuva nesureikšmina vykstančio karo.

„Mes turime reikalą su valstybe, kuri šiuo metu kariauja prieš mus, vyksta karas. Mes turime valstybę, su kuria kariaujame. Ji naudoja visokias priemones, kokias tik įmanoma, bet mes tuo pačiu iš jų perkame įrangą netgi toms ūkio šakoms, kurios yra arba gali būti strateginės reikšmės“, – tv3.lt sakė M. Laurinavičius.

Anot analitiko, dalis lietuvių iki šiol atsisako suprasti, kas vyksta jų pašonėje.


Rašyti komentarą...
E
Eklektik
2018-06-02 08:35:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai ka patikrinti neimanoma? Per daug buki lietuviai? Nesuprantu?
Atsakyti
-2

b
brr
2018-06-02 11:03:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik jūs pirkit tas įrangas visokias, lėktuvus , mašinas, statykit valdovų rūmus, skraidykit, ginkluokitės, nežinia nuo ko, o pensininkams prailginkit dar tuos 8 metus pensijinio amžiaus, isvykit paskutinius lietuvius iš Lietuvos, paskui galėsit kariauti, nežinau tik su kuo :)
Atsakyti
-1

R
Rs
2018-06-02 09:30:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visi puola ir provokuoja rusija! Palikite juos ramybeje! Kiek metu kariauja su rusais nuo mano vaikystes o kad vokieciai zude ir pradejo kara kodel ju niekas nekaltina ir nepuola gal jie irgi ruosiasi pakartoti puolima ! Gydytis jums reikia! Patys provokuoja kursto tai rusai irgi ruosiasi uzpuolimui kiek galima?!ta europos sajunga ir supykde visas salis! Kaip amzinai tai dare ! Pasigilinkite i istorija ! Anglija Amerika pagrindines tautu kirsintojos ! Lenda ten kur yra naudos zudo po to apkaltina kitus! Gaila kad iranas irakas pakistanas izraelis negali papulti i euroziniasklaida tada jums tiek papasakotu is kur tos neapykantos atsirado! Visada pasakoma tik europos tiesa o zmones viskuo tiki! Kitos puses neisklause!!!! O ju televizijos niekas neskelbia po europa ! Gal pakanka mulkinti zmones politikus reikia naikinti jie viska padaro priverda koses po to zmonems reikia atsakyti uz tai ir kariauti! Nevalos politikai kad jus gautumet ko nusipelne!
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų