Rugsėjo mėnesį devyni iš dešimties - 92 proc. - Lietuvos gyventojų buvo tos nuomonės, kad reikalai pastaruoju metu Lietuvoje iš esmės krypsta į blogąją pusę. 7 proc. viešosios nuomonės apklausos dalyvių atsakė, kad reikalai Lietuvoje pastaruoju metu gerėja. 1 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Per mėnesį nuo rugpjūtį atlikto tyrimo šis vertinimas nepakito.
Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos "Baltijos tyrimai" rugsėjo 24-30 dienomis atliktos apklausos duomenimis, prieš metus - 2008 metų rugsėjį - kas penktas suaugęs Lietuvos gyventojas situaciją šalyje vertino teigiamai. Per metus optimistų sumažėjo 14 procentinių punktų.
Esama padėtimi šalyje labiausiai nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės, nedirbantys pensininkai, bedarbiai, darbininkai bei ūkininkai.
Santykinai kiek geriau už kitus padėtį šalyje vertina vadovai bei besimokantis jaunimas.
Vertindami demokratiją Lietuvoje septyni iš dešimties - 71 proc. - respondentų buvo nepatenkinti tuo, kaip ji veikia.
Mažiau nei penktadalis - 19 proc. - atsakė esą patenkinti jos veikimu. 10 proc. apklaustųjų neturėjo nuomonės šiuo klausimu.
Per mėnesį nepatenkintų demokratijos veikimu Lietuvoje padaugėjo 3 procentiniais punktais.
Prieš metus - 2008 m. rugsėjį - patenkintų demokratijos veikimu buvo 13 procentinių punktų daugiau nei dabar. Tuomet 32 proc. buvo tuo patenkinti, o 58 proc. - nepatenkinti.
Labiau už kitus nepatenkinti demokratijos veikimu šalyje yra vyresni nei 30 metų žmonės, rajonų centrų ir mažų miestelių gyventojai, vadovai ir bedarbiai, kairiųjų pažiūrų rinkėjai.
Kaip ir anksčiau, santykinai labiau demokratijos veikimu Lietuvoje yra patenkintas jaunimas iki 30 metų, didmiesčių gyventojai, respondentai su aukštuoju išsilavinimu, dešiniųjų pažiūrų rinkėjai.
Labiausiai demokratijos vertinimas priklauso nuo gyventojų šeimos finansinės padėties vertinimo, pastebi kompanijos "Baltijos tyrimai" sociologai. Tie respondentai, kurie savo šeimos finansinę padėtį apibūdina kaip gerą, yra labiau patenkinti demokratijos veikimu - 29 proc., nei tie, kurie šeimos finansinę padėtį apibūdina kaip blogą - tik 12 proc. jų patenkinti demokratijos veikimu.
Mažiausiai demokratijos veikimu Lietuvoje patenkinti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - 10 proc. bei partijos Tvarka ir teisingumas - 15 proc. - rinkėjai.
Geriau už kitus demokratiją šalyje vertina Liberalų sąjūdžio - 32 proc. bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos - 31 proc. rinkėjai.