Tarnybas ir politikus piktina Vilniaus elgesys: neteikia informacijos apie pasirengimą Astravo AE avarijai Papildyta Vilniaus miesto savivaldybės komentaru

Politikai stebisi, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui (PAGD) nesuteikė informacijos apie savo pasirengimą galimai avarijai Astravo atominėje elektrinėje (AE). Departamentas sako nežinantis, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė jiems nesuteikė informacijos.

Radiacija (nuotr. SCANPIX)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas uždarame posėdyje trečiadienį aptarė situaciją dėl Astravo AE ir valstybės pasirengimą reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas.

Vilnius nesuteikė duomenų

Po komiteto PAGD direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas nurodė, kad Vilnius yra vienintelė iš 18 savivaldybių, kuri nenurodė informacijos apie savo pasirengimą galimai avarijai Astravo AE. 

„Kada mes rinkome informaciją ir tuo pačiu bandėme teikti metodinę tarnybinę pagalbą, nepavyko mums susiderinti tos procedūros. Priežasčių mes nežinome, mūsų specialistai atvyko ir neįvyko ta procedūra. Priežasčių nežinome. 

Galbūt labai buvo užsiėmę, nerado žmonių, gal kitos priežastys. Bet faktas, kad iš numatytų 18 savivaldybių 17 savivaldybių toje procedūroje sudalyvavo“, – tv3.lt kalbėjo M. Kanapickas.

Komiteto narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas stebisi, kaip daugiausiai Lietuvos gyventojų burianti savivaldybė gali atmestinai žiūrėti į pasirengimą galimoms grėsmėms.

REKLAMA

„Apie Vilnių yra atskira kalba. Nagrinėjame savivaldybes, kai trečdalį gyventojų turintis Vilnius nedalyvauja ir neteikia duomenų. Tai mes šiandien nutarėme kreiptis draugiškai, konstruktyviai į Vilniaus miesto merą, kad gal vis tiktai sudalyvaukime tose pratybose, duomenų apsikeitimuose, kad žinotų sostinės gyventojai, ką galbūt reikėtų daryti, jeigu įvyktų incidentas. Čia labai keista situacija“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo L. Kasčiūnas.

Laurynas Kasčiūnas

Komiteto pirmininkas, valstietis Dainius Gaižauskas neatmeta galimybės, kad nebendradarbiaujančioms savivaldybėms bus numatomos sankcijos. 

„Dar anksti pasakyti, kas galėtų būti siūloma. Bet nemažai – finansavimas savivaldybėms, tvirtinant biudžetą, yra daug priemonių, galinčių daryti teisėtą poveikį savivaldybėms.

Vilnius nedalyvauja niekur. Pliažą įrengė, bet poryt pasileidžia Astravas ir mes net nežinome, ką jie (Vilniaus miesto savivaldybė – aut. past.) yra parengę“, – pastebėjo D. Gaižauskas.

Dainius Gaižauskas

Kritiką atmeta

Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas atmeta kritiką dėl nenoro bendradarbiauti teigdamas, kad sostinės savivaldybė pirmoji pradėjo kelti pasiruošimo galimai branduolinei avarijai klausimus.

„Čia tas atvejis, kai matai smulkų krislą kito akyje, kai pas patį dramblys įstrigęs. Mes dar 2017 metais pirmieji kreipėmės, nes pradėjome ruošti planus, susijusius su pasiruošimu Astravo avarijai, ir labai keista pozicija [kaltinti], kai Vilniaus savivaldybė buvo ta, kuri išjudino procesą, žiūrint į planus, pasiruošimą, skatinimą tos temos nevilkinti“, – trečiadienį žurnalistams sakė A. Bužinskas.

REKLAMA

„Mes net nenorėtume veltis į PAGD politikavimą, kaltinimus, kad kažkur nedalyvaujame, nes mes ir pratybas bandėm organizuot, bet mums neleido jų organizuoti ir tarnyboms neleido dalyvauti“, – teigė savivaldybės atstovas.

A. Bužinskas taip pat patvirtino, kad kitą savaitę Vilniaus gyventojams pradedamos dalinti kalio jodido tabletės ir jas nemokamai pagrindinių tinklų vaistinėse galės pasiimti visi sostinės sveikatos priežiūros įstaigose registruoti gyventojai.

Savivaldybių pasirengimą reaguoti į galimas branduolines ar radiologines avarijas Astravo AE liepos antroje pusėje aptarė Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija.

Pirmąjį reaktorių planuoja paleisti artimiausiomis dienomis

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas („Gosatomnadzor“) pakeitė licencijų suteikimo Astravo atominės elektrinės reaktorių įjungimui tvarką – licencijos bus išduodamos atskirai kiekvienam pagrindiniam įjungimo etapui.

Iki šiol buvo numatyta išduoti vieną bendrą eksploatavimo licenciją.

„Reguliavimo institucija nuosekliai ir atsižvelgdama į AE parengtį išduos leidimus kiekvienam iš pirmojo reaktoriaus įvedimo į eksploatavimą etapui, o užbaigus visus etapus bus svarstomas pirmojo reaktoriaus eksploatavimo licencijos išdavimas“, – teigiama „Gosatomnadzor“ pranešime.

Baltarusijos energetikos ministerija antradienį pranešė, jog Astravo AE pirmojo reaktoriaus „fizinis įjungimas planuojamas artimiausiomis dienomis“.

Pirmoji Baltarusijoje branduolinė jėgainė, turėsianti du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų, statoma Gardino srityje už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus ir mažiau nei 30 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Antrąjį reaktorių tikimasi įjungti praėjus maždaug vieneriems metams nuo pirmojo reaktoriaus veiklos pradžios.

Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos elektrinės kritikė ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Tuo tarpu Minskas atmeta Vilniaus priekaištus dėl saugumo reikalavimų nepaisymo.


Rašyti komentarą...
L
Lina
2020-08-05 14:19:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Paranoja jau valdziai. Patys saves jau bijo
Atsakyti
-1

0
0
2020-08-05 14:14:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
vel baime :). tai kiek dabar tos naujos kartos:"naujos kartos rusiški reaktoriai AES-2006 (panašios konstrukcijos reaktoriai nuo 2007 metų veikia vienoje Kinijos atominių elektrinių)." reaktoriu sprogo? ats: 0
Atsakyti
0

J
JONAS
2020-08-05 14:51:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
APSITARKIT APSITARKIT DRAUGAI M ATOMA PALEIS !
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų