Net pusė pacientų, kurie kreipėsi konsultacijai dėl onkologinės ligos įtarimo, jos nėra gavę iki šiol, o trečdalis iš jų net nebuvo užregistruoti konsultacijai – šias ir kitas šių dienų bėdas sveikatos sektoriuje atskleidė Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) iniciatyva atlikta apklausa.

Poliklinika (nuotr. stop kadras)

Poliklinika (nuotr. stop kadras)

„Karantino metu supratau, kad vėžininkams atėjo sunkus metas. Negaliu lankytis pas gydytojus patikrai, kad paskirtų būtinus tyrimus, liepė laukti karantino pabaigos. Bet kada mano ligos (turiu net tris vėžius) gali atsinaujinti, progresuoti, vadinasi, mirtis artėja dideliu pagreičiu. Norėčiau konkrečios pagalbos, turiu tris vaikus, gimė anūkas, Lietuvai tėvynei dirbau virš 30 metų, mokytoja“, – taip pagalbą karantino metu įvertino 56–65 m. moteris, serganti 3 stadijos vėžiu ir ieškojusi pagalbos Santaros klinikose.

Kita tos pačios amžiaus grupės pacientė, pagalbos ieškojusi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, taip pat serganti 3 stadijos vėžiu pabrėžė, kad karantinas visai sutrikdė pačių paprasčiausių tyrimų atlikimo tvarką:

REKLAMA

„Dėl karantino labai nukenčia onkologiniai ligoniai, negaudami net minimalių būtinų procedūrų (pavyzdžiui, porto praplovimo) nors kitos procedūros, pavyzdžiui, vėžio markerio paėmimas, vidaus organų echoskopija buvo atliekamos.“

Išvis nepavyko užsiregistruoti

Dar kita 2 stadijos onkologine liga serganti pacientė teigė, kad registruotis išvis nepavyko: „Negaliu niekur rasti gydytojų onkologų darbo laiko. Telefonu prisiskambinti nepavyko. Apskritai nežinau, kaip patekti pas gydytojus.“

Į Respublikinę Šiaulių ligoninę bandžiusi patekti moteris irgi susidūrė su sunkumais siekiant patekti pas gydytoją.

„Sudėtinga prisiskambinti. Pavykus susisiekti klausiau, kada pateksiu pas gydytoją – atsakė, kad neaišku, su manimi bus susisiekta  sulaukus eilės. Mano vizito data buvo kovo 30 diena. Iki šiol laukiu, kol susisieks“, – dėstė ji.

Šios ir panašios istorijos iliustruoja dabartinę situaciją sveikatos sektoriuje. O ji, apklausos duomenimis, šiuo metu tokia, kad pusė pacientų, kurie kreipėsi konsultacijai dėl onkologinės ligos įtarimo iki šiol konsultacijos nėra gavę (trečdalis iš jų net neužregistruoti konsultacijai). Dar trečdalis pacientų, kurie kreipėsi dėl skiriamo ar tęsiamo gydymo vaistais, iki šiol konsultacijos nėra gavę.

Panevėžyje karantinas nė motais: pacientai veržiasi į poliklinikas

Gegužės 21 d. – birželio 1 d. elektroniniu būdu apklausus 670 respondentų paaiškėjo, kad 3 iš 4 respondentų karantino laikotarpiu (t.y. nuo kovo 16 d. iki gegužės 31 d.) siekė gauti onkologines paslaugas. 

Trečdalis visų respondentų paslaugas gavo Nacionaliniame vėžio institute, 28 proc. – Kauno klinikose, 12 proc. Santaros klinikose, 10 proc. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, 4 proc. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, 3 proc. Panevėžio Respublikinėje ligoninėje – likusieji 9 proc. – kitose gydymo įstaigose.

REKLAMA

Apklausa taip pat parodė, kad pusė pacientų karantino laikotarpiu negavo konsultacijos dėl ligos stebėsenos (progresavimo), 40 proc. iš jų konsultacijai bus registruojami tik po karantino pabaigos.

18 proc. pacientų karantino laikotarpiu negauna paskirto gydymo chemoterapija. Trečdalis pacientų karantino laikotarpiu negauna paskirto gydymo spinduline terapija (švitinimu).

Atidėti tyrimai ir operacijos

Apklausa taip pat atskleidė, kad 37 proc. pacientų karantino laikotarpiu paskirta operacija nebuvo atlikta. Tuo metu 42 proc. pacientų paskirti radiologinės diagnostikos tyrimai (magnetinio rezonanso tomografija, kompiuterinė tomografija, rentgeno tyrimai, mamograma) karantino laikotarpiu nebuvo atlikti.

Pusei pacientų nebuvo atlikti paskirti diagnostiniai tyrimai (echoskopija, endoskopija, kolonoskopija ir pan.) karantino laikotarpiu. Taip pat trečdaliui pacientų neatlikti paskirti kraujo tyrimai.

(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje

44 proc. pacientų nebuvo atlikti paskirti biožymenų arba genetiniai tyrimai karantino laikotarpiu, 47 proc. – kita būtina procedūra (pvz. porto keitimas). Negana to, 47 proc. pacientų karantino laikotarpiu nebuvo suteikta skubi pagalba, pablogėjus sveikatos būklei.

Onkologiniams pacientams pirmą karantino paskelbimo savaitę (kovo 16-22 d.) paslaugos buvo teikiamos mažesne apimtimi, nes jos nebuvo laikomos skubiąja medicinos pagalba.

Kovo 23 d. – gegužės 3 d. onkologinės paslaugos buvo teikiamos kaip skubioji medicinos pagalba.

Nuo gegužės 4 d. paslaugos buvo atnaujintas planinių operacijų teikimas, o nuo gegužės 11 d. – įprastinis pirminio lygmens gydymo įstaigų darbas.

REKLAMA

Ne onkologinių paslaugų laukimo laikas

56 proc. onkologinių pacientų karantino metu taip pat siekė gauti kitas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios nesusijusios su onkologinės ligos gydymu. 

Paaiškėjo, kad 68 proc. pacientų šeimos gydytojo konsultaciją esant blogai savijautai gavo per 1–2 savaites po registracijos. Tačiau 23 proc. pacientų konsultacijos negavo iki šiol.

Ketvirtadalis pacientų gydytojo specialisto konsultaciją gavo per 1–2 savaites po registracijos. Tačiau 56 proc. pacientų gydytojo specialisto konsultacijos karantino metu negavo. Beveik visiems buvo liepta laukti karantino pabaigos.

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/J. Auškelis)

46 proc. pacientų procedūras (perrišimus, stomos pakeitimus ir pan.) gavo per 1-2 savaites po registracijos. Tačiau tiek pat pacientų (46 proc.) procedūrų karantino laikotarpiu nesulaukė. Beveik visiems buvo liepta laukti karantino pabaigos.

Penktadalis pacientų odontologų paslaugas gavo per 1–2 savaites po registracijos. Tačiau beveik likusieji – 72 proc. pacientų odontologijos paslaugų karantino laikotarpiu negavo, daugumai liepė laukti iki karantino pabaigos.

76 proc. pacientų reabilitacijos paslaugų karantino laikotarpiu negavo. Beveik visiems liepė laukti karantino pabaigos.

Sunkumai registruojantis paslaugoms

Paklausti apie tai, kaip registravosi paslaugoms, paaiškėjo, kad 53 proc. apklaustųjų siekė gauti paslaugą patys skambindami į gydymo įstaigą. Su 28 proc. pacientų dėl paskirto vizito laiko perkėlimo susisiekė gydymo įstaiga ar gydantis gydytojas. 

REKLAMA

13 proc. pacientų vizitui registravosi el. būdų per portalą sergu.lt ar ipr.esveikata.lt. 6 proc. pacientų vizitui pas specialistą užregistravo šeimos gydytojas.

2 iš 3 pacientų paslaugai užsiregistravo greičiau nei per 30 min. 20 proc. pacientų registruodamiesi užtruko iki 4 val., o 12 proc. pacientų registruodamiesi sugaišo daugiau nei 4 val.

POLA bendruomenės narių apklausoje dalyvavo 670 respondentų, iš jų 584 moterys (87 proc.), 85 vyrai (13 proc.), 1 – lyties nenurodė. Iš jų 621 (92,5 proc.) yra onkologiniai pacientai. 46 proc. apklaustųjų yra 40-55 m. amžiaus, 30 proc. – 56-65 m., 14 proc. – virš 65 m., likusieji 10 proc. – 18-39 m. amžiaus.

Sunku buvo prisikviesti ir greitąją

Tai, kad situacija itin sudėtinga, patvirtino ir Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė. Jos teigimu, daugiausiai iš pacientų sulaukianti skundų, kad tie žmonės, kurie  buvo anksčiau užsiregistravę pas specialistus ir karantino metu nebuvo priimti, neaišku, kada sulauks pagalbos. 

„Pačiai teko tuo domėtis, nes negavau echoskopijos procedūros balandžio 9 d. Pasiklausus, ar man iš naujo dabar registruotis, kur kreiptis, registratūroje sakė, kad pas šeimos gydytoją.

Jis gi sako, kad pats specialistas, pas kurį esi užsiregistravęs, pats žiūrės, reguliuos tuos srautus lyg pirmenybę teikiant tiems, kurie jau anksčiau buvo užregistruoti, prieš kelis mėnesius, man bent jau praėjo ir 5 mėnesiai“, – praėjusią savaitę Seime surengtoje diskusijoje kalbėjo ji.

Jos teigimu, tuo pačiu metu atsiranda nauji pacientai, kurie galbūt nebuvo išvis pasiųsti pas tuos specialistus ir jų liga gal yra labai užleista.

REKLAMA

Vida Augustinienė

„Yra ir tokių nusiskundimų, kad diabetu ar kokia kita liga sergančiam žmogui pirmiausia buvo sunku išsikviesti greitąją, liepiama pačiam žmogui važiuoti į priėmimą. O ten, kiek žinau, irgi ne visada priimdavo ir pirmiausia klausinėdavo simptomų, nors žmogus vos ne miršta dėl širdies.

Daugiausiai nerimą keliančių skambučių esame gavę iš rajonų pacientų, kurie yra sunerimę vien girdėdami tuos ministro nurodymus apie gydytojų darbą ciklais. Nes jiems darosi neįmanoma patekti pas tuos specialistus, net jau ir Vilniuje būdamas sunkiai gali patekti, tai kaip žmogus iš Biržų, Pakruojo laiku užsiregistruos ir pateks pas reikiamą specialistą“, – kalbėjo V. Augustinienė.

Ji pridūrė, kad iki šiol dar nėra atliekami tyrimai poliklinikose.

„Štai dar praėjusią savaitę sakė gydytoja, kad tyrimai dar nėra daromi, tai kada jie bus? Tada, kai ligos bus visiškai užleistos?“– klausė ji.

As
2020-06-14 22:09:21
Už ką mokame ligonių kasoms? Laikas kažką keisti: nutraukti mokėjimą ar jau masiškai protestuoti
Atsakyti
(117 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Koronavirusas plinta Lietuvoje
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
taigi 2020-07-05 21:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
viskas stabdoma dirbtinai, nieko- bumerangas tikrai grys tokiems ''gudruciams, kurie visa sita nesamone uzkure, kai ismirs paciu vaikai ir anukai, tik tuomet gal ateis i smegenine kazkas...   ATSAKYTI
Ginta 2020-06-20 16:46:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dauguma daktaru atbuke nuo pacientu, reiskia ne ta specialybe pasirinko.Ypac moterys chirurges, grubios ir nemandagios.Buvau patekusi pas krauj.chirurge karolin.polikl.Aciu, daugiau nereikia   ATSAKYTI
Regina 2020-06-18 23:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Karantinas tik parode, apnuogino vadinama medicinos paslaugas.Buvo taip visada, tik dabar visi pajuto.I medicina stoja visokio plauko ir tikisi gerai prasigyvent.Neliko garbes kodekso, todel Verygs kiekvienam neides sirdies   ATSAKYTI
Roma 2020-06-16 10:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb ligoniai ne Veryga kaltas o tingi dirbti poliklinikų medikai. Negali Veryga paimti kraujo padaryti rezonanso ar dar kitų procedūrų. Mano galva būnant ministro vietoi surenku tų asmenų kurie negavo jokios paslaugos raštus ir tai poliklinikai nemoku pinigų baigtūsi šitos nesamonės. Ministre kirsk kirviu tiems kurie nedirbo.   ATSAKYTI
O 2020-06-15 08:23:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kaip buvo prieš karantiną. Pas specialistą registravausi sausio mėnesį. Talonėlis buvo birželio 23 dienai. Ir ką - rezervacija panaikinta... Ir dar taip buvo iki Verygos ir taip bus po Verygos, nes seimūnai eilėse nelaukia. Tai ir problemos ir nemato   ATSAKYTI
Man atrodo 2020-06-15 07:52:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
susidaro įspūdis, kad gal būt norima atsikratyti ligotais negalias turinčių ir senyvo amžiaus žmonėmis.   ATSAKYTI
tik tiek 2020-06-15 00:08:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Išvada viena - Veryga tiesiog šaunuolis (spaudos konferencijose).    ATSAKYTI
Kauniete 2020-06-14 23:15:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pries 2 dienas palaidojom kaimyna,kuris ilgai lauke magnetinio rezonanso ir kit tyrimu,kai pagulde jau buvo viskas. Parvyko vaikai gyvenantys uzsieny su seimom per 3 savaites negalejo pasimatyt atsisveikint.Jei mate kad zmogui vuskas galejo namo israsyt Ziauru Pusesere ir varinejo,kur galejo,dabar guli tikriausia amen Nezinau ka veikia poliklinikose medikai? Gal ju visai nereikia,geriau didziosios ligonines su gerais specialistais,negu daug nieko neveikianciu   ATSAKYTI
Pilietis 2020-06-18 23:52:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Formuoja nuomonę, kad blogi poliklinikų daktarai, kad reikia uždaryti mažas ligonines...Taip elgdamiesi valstiečiai neturės jokių šansų rinkimuose...   ATSAKYTI
Valdas 2020-06-14 22:12:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kiek aš suprantu , SAM ministras Veryga privalo kuo greičiau trauktis iš posto ir užleisti vietą protingam ir kompetetingas atstovui.   ATSAKYTI
Nu jo 2020-06-16 18:01:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia kas toks? Pats?   ATSAKYTI
As 2020-06-14 22:09:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Už ką mokame ligonių kasoms? Laikas kažką keisti: nutraukti mokėjimą ar jau masiškai protestuoti   ATSAKYTI
baltas 2020-06-14 21:49:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Galvokit, kad taip gavosi netyčia?    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Seimo posėdis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau išsidalino vienmandates apygardas tarp savo kandidatų Seimo rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis – Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių ...
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų