Seimo parlamentarai antradienį nebalsavo už įstatymo pataisas, kuriomis Vyriausybei  būtų leista ekstremalios situacijos metu reguliuoti kainas. Dalis Seimo narių atsisakė dalyvauti balsavime, ištraukdami savo korteles. Vyriausybės teigimu, kainų reguliavimas padėtų pažaboti nesąžiningus apsaugos priemonių perpardavinėtojus, šalyje plintant koronavirusui. 

Ištuštėjusios parduotuvių lentynos (nuotr. TV3/Raimundas Maslauskas)

Ištuštėjusios parduotuvių lentynos (nuotr. TV3/Raimundas Maslauskas)

67 Seimo nariai balsavo už, 1 – prieš, 1 susilaikė. Balsavimas atidėtas, nes balsavime turėjo dalyvauti bent 71, t. y. daugiau nei pusė Seimo narių. 

Seimo posėdyje pirmininkavusi Rima Baškienė pareiškė, kad dėl kainų reguliavimo įteisinimo dar kartą Seimas balsuos kitame posėdyje.   

Balsavime nedalyvavo opozicija – konservatoriai, liberalai, dalis Mišriai Seimo narių grupei priklausančių parlamentarų, o taip pat keli valdantieji. Balsavime nedalyvavo nei premjeras Saulius Skvernelis,  nei valstiečių lyderis Ramūnas  Karbauskis.  

Prieš Seimui balsuojant įstatymo projektų stadijoje, dalis Seimo narių kolegas ragino susilaikyti nuo balsavimo, kad jis būtų laikomas neįvykusiu.

REKLAMA

Kainų reguliavimas nėra sprendimas šioje situacijoje. Matysime, ko vertas prezidento žodis. O dabar kviečiu kolegas nedalyvauti balsavime iš išsitraukti korteles“, – ragino konservatorius Mykolas Majauskas.

Einame į socializmo laikus (Papildyta 17.02 val.)

Konservatorius Jurgis Razma svarstymo etape parlamentarų klausė, kokie faktai reikalauja Vyriausybei suteikti galias nustatyti būtiniausių prekių ir paslaugų kainas.

„Tos būtiniausios prekės gali būti suprastos labai plačiai. Nes žmogui daug būtinų dalykų reikia – ne tik pavalgyti, bet ir apsirengti, nusikirpti plaukus ir t. t. Tai tokias nuostatas priėmę, atveriame Vyriausybei labai plačias galimybes. Ar tikrai mes einame nuo rinkos ekonomikos į socializmo laikus? Ar tikrai šiandien mums to reikia?“ – Seime kalbėjo J. Razma.

Jis retoriškai klausė, ar tikrai dabar fiksuojama daug atvejų, kuomet prekybos vietose yra taikomi dideli tam tikrų prekių antkainiai.

„Jeigu mes manome, kad suteikę teisę Vyriausybei reguliuoti kainas kažką pasieksime, – labai klystame“, – teigė Seimo narys.

Jis sakė pasigendantis Vyriausybės priemonių skatinti gamintojų tarpusavio konkurenciją, kuri padėtų kainoms stabilizuotis.

Ne prevencinės priemonės

Dar iki teisingumo ministrui Seime pristatant įstatymo projektus, Liberalų sąjūdis prašė juos nukelti iki kito posėdžio, mat, anot liberalo Simono Gentvilo, projektas yra pernelyg skubotas. Vis dėlto Seimo nariai apsisprendė projektą svarstyti antradienį.

„Įstatymo projekto tikslas suteikti Vyriausybei teisę nustatyti paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ar įvedus nepaprastąją padėtį <...> pačių būtiniausių prekių ar paslaugų maksimalias didmenines ar mažmenines kainas“, – Seime kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

REKLAMA

Elvinas Jankevičius

Ministras priminė, kad pagal Konstituciją Seimas turi teisę suteikti Vyriausybei arba kitai institucijai teisę reguliuoti kainą tam tikromis ypatingomis aplinkybėmis.

„Tokių priemonių būtų galima imtis ne prevenciškai, o tik nustačius piktnaudžiavimus rinkoje ar prekių trūkumą dėl paskelbtos valstybės lygiu ekstremaliosios padėties“, – patikino E. Jankevičius.

Pasak ministro, jau šiandien matyti situacija, kada nesąžiningi perpardavinėtojai nusipirktas prekes pardavinėja žymiai brangiau.

Neeilinė krizė

Paklaustas, ar siūlomos priemonės yra proporcingos, ministras sakė, kad jos reikalingos susidarius esamai padėčiai.

„Pasaulis dar niekada neturėjo tokios situacijos, kokia yra šiandieną. Įvairiausių krizių buvo, bet visos šalys užsidarė viena nuo kitos. Todėl nėra parašyta vadovėlio ar aiškaus scenarijaus, kaip reikia veikti tokiu klausimu. Vyriausybės sprendimai yra tikrai teisėti“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Tiesa, anot ministro, Vyriausybei gavus įgaliojimus reguliuoti prekių kainas, Vyriausybė nesiimtų iš karto.

„Reguliuodami kainas, jeigu tokia kraštutinė priemonė būtų tikrai reikalinga, mes galime sureguliuoti antkainį. <...> Dabar mes prašome suteikti Vyriausybei įgaliojimus, nieko daugiau“, – teigė E. Jankevičius.

Konservatorius Mykolas Majauskas, ragindamas parlamentarus nebalsuoti už šias pataisas, teigė, kad prekių kainų reguliavimas antkainio problemos neišspręs. Jo teigimu, šalyje būtina užtikrinti prekių pasiūlą, o ne riboti jų kainas.

„Mes puikiai suprantame, kad prekių kainos kyla todėl, kad jų trūksta arba jų apskritai nėra. Ir tam reguliavimas nepadės ir tos problemos nespręs“, – teigė M. Majauskas. 

REKLAMA

Mykolas Majauskas

Prezidentas nepritaria

Įstatymo pataisos numato, kad Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija parengtų būtinų prekių ir paslaugų sąrašą, o kainų bei prieinamumo pokyčius stebėtų Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Jai nustačius prekių ar paslaugų trūkumą ar gamintojų bei pardavėjų piktnaudžiavimą, Vyriausybė galėtų įvesti reguliavimą.

Tiesa, įstatymo projektas įsigaliotų tik pasirašius prezidentui Gitanui Nausėdai, o šis tokiai iniciatyvai nepritaria. Prezidento teigimu, prekės su reguliuojamomis kainomis išnyktų iš rinkos. Siūlymą taip pat kritikavo Lietuvos banko ir Konkurencijos tarybos atstovai.

Įstatymų projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad šiuo metu kai kurios Europos Sąjungos valstybės narės jau ėmėsi panašių priemonių, pavyzdžiui, Prancūzijoje priimtas premjero dekretas, kuriuo reglamentuojamos maksimalios dezinfekcinio skysčio kainos.

siaip
2020-03-31 11:39:36
Prileisk liberalus ir konservatorius prie lovio, tai jie, kaip ta kiaule baznycioje, uzlips ir ant altoriaus.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
žmogus 2020-04-14 18:22:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visada daugumą pinigai valdė, o dabar parodė konkrečiai ką valdo pinigai. Išimtinais atvejais kainų lubas būtina taikyti, kitaip nuo plėšikų valstybė negalės apginti paprasto žmogaus.    ATSAKYTI
Šlykštu... 2020-04-04 14:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko naujo. Prekyba visada valdė mūsų valstybe. Todėl čia kainos ir yra neadekvačios algoms. Daro ka nori o valdžia apsimetinėja ,kad nieko negali pakeisti, taip sukuria visiška laisve čiulpt savo rinkėjus iki paskutinio siūlelio...    ATSAKYTI
Tomas 2020-04-02 13:07:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trukdo vyriausybei dirbti ir šeimas ir prezidentas kažkoks kosmaras   ATSAKYTI
Tomas 2020-04-02 13:07:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Trukdo vyriausybei dirbti ir šeimas ir prezidentas kažkoks kosmaras   ATSAKYTI
Ona 2020-04-02 12:49:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmyn į socializmą su Karbauskiu ant užpakalinės sedynes   ATSAKYTI
Tada 2020-04-05 11:39:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
varom į kapitalizmą su Landsbergiais ant priekinės sėdynės... Tik lietuvos piliečiams pasirinkti su kuo bus geriau... Ar duoną auginti, ar su užsiimti spekuliacija ir vogti...   ATSAKYTI
Rulis 2020-04-01 11:33:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vot pydaru kompanija. Nu palaukit. Bus rinkimai, zmones jus atsimins.    ATSAKYTI
Rimas 2020-04-01 07:52:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Supuves kapitalizmas   ATSAKYTI
Va taip. 2020-04-01 07:49:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gyvenau Ispanijoje 14 metu. Ten buvo vyriausybės uždegtos lubos maisto produktams 12kiausiniu 1 euras sviesto pakelius 1 euras aliejus saulegrazu litras 1 euras. Tikrai gerai kada taip yra o nesinaudoja padėtim. Čia pas mus jei perka daug tai dar labiau brangina. Jei neperka tada dar brangiau daro :) nėra tvarkos. Kaukės po 20 ir 100 eurų? Nusikaltimas tokius būtinus dalikus valstybė turi nacionalizuoti karantino metu, tada būtų ir kaukių ir niekas jų daug nepirktų, kad vėliau perpardavinėti.    ATSAKYTI
tai 2020-04-02 14:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
bet valstybė padengia tada skirtumą už 1euro pakelį sviesto,vistiek kainos skirtumą turi kažkas padengt,kitaip nuostolingai niekas prekės neparduos,pinigai paimami iš kitos srities   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:13:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Akivaizdu kad kainu reguliavimas yra sovietine atgyvena. Net jei butu prabalsave reguliuojamu kainu prekes tuesuog isnyktu is parduotuviu ir persikeltu i turgu arba internetine prekyba uz rinkos kaina. Debilai kurie pasiule ir kurie patikejo kad toks ES priestaraujantis istatymas galetu buti priimtas. Klounai seimunai.    ATSAKYTI
ZZZ 2020-03-31 21:14:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservatoriai atranda vis naujas diversijos formas. Šeip už diversiją karo metu šaudoma vietoje.   ATSAKYTI
LOL 2020-03-31 21:07:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
patarnaujantį personalą namo išleist ir užmūryt išėjimus, palikti tik langelį maistui perduot. ir tuoletinio popierio duot, kiniečiai sakė, kad nuo viruso padeda. nebus infekcijų nereiks dezinfekcijų, vaikams kompus bus už ką nupirkt. tegu dirba    ATSAKYTI
tauta 2020-03-31 20:55:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
mato jusu darbus pandemijos metu.....tikiuosi rudeni konservatoriu ir liberalu seime neliks.....   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:16:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai kad del pandemijos prisisiko karbauskis su verygomis. Nemegstu konservu ir nekenciu pedeliberastu, bet siuo atveju ju kaltes nematau, o Verygos vieta kalejime uz sabotaza ir Lietuvos gyventoju genocida.    ATSAKYTI
Marius 2020-03-31 20:06:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservai parode tikra savo snuki   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:17:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O veryga parode koks yra zalupa ir visai ne del isorinio panasumo.    ATSAKYTI
Galvoja niekas nesuzinos 2020-03-31 20:05:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Galvoja niekas nesuzinos niekas uz tuos atlepausius nebebalsuos   ATSAKYTI
Kostas 2020-03-31 19:55:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aplink giltine vaiksto su dalgiu ir sienauja mirtimis ,o musu seimo nariai krecia juokus ir politikuoja..Nesusirenka net 71 .Ar ne laikas seima isgainioti,tegul jie kaip ir mes gyvena is 257 euru.Laikas kurti TADO BLINDOS partija.   ATSAKYTI
Lina 2020-03-31 19:45:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ir visiškai nuprotėjusiam aišku, kad jie kainų nereguliuos, juk tai jų sponsorių uab.....30 metų jie dirba sau, o ne tautai. Ir rinkimai feikiniai, ir valdžia tik dėl vaizdo....   ATSAKYTI
JO 2020-03-31 19:42:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jei bus kainų reguliavimas iš karto visko ims trūkti parduotuvėse,bus kaip sovietmečiu ir kils nepriteklius   ATSAKYTI
Petras 2020-03-31 21:47:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kvaili,ar tu suvalgysi dvigubai daugiau nei dabar ,kai valgai nepabranginta maista.   ATSAKYTI
Petras 2020-03-31 21:47:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kvaili,ar tu suvalgysi dvigubai daugiau nei dabar ,kai valgai nepabranginta maista.   ATSAKYTI
xxL>petrui 2020-03-31 22:21:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Petrai, negi vis dar tiki leninizmu ir kgb idealais? Kiekvienas mokinukas jau zino kad nereikia dvigubai suvalgyti kad kaina pakiltu, bet uztenka kad atsirastu paklausa. Kai bus pigu tai pirks net jei ir nesuvalgys.    ATSAKYTI
Brrrrrrrrrrrrrr 2020-03-31 19:35:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Suskiai. Jie ne tautos atstovai, bet stambaus kapitalo lobistai. Parsidavę kiaurai.    ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:23:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasirodo Sarikovai niekur nedingo su savo tikejimu i komunizma "atimti ir padalinti"    ATSAKYTI
Dainius 2020-03-31 19:25:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sprokime lietuviai badu kad oligarkai klestėtu   ATSAKYTI
xxL 2020-03-31 22:24:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kalbi kaip vatnikas. Nepamirsk pasimelsti nykstukui putamadrei ir kremliaus kuris kainas reguliuoja    ATSAKYTI
Lt 2020-03-31 19:19:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks skirtumas, kad kaip vaikai maži liberalai, konservaroriai ištraukė balsavimo korteles. Posėdyje dalyvavo to ir užtenka. Liberalams ir konservatoriams Lietuva yra be lietuvos piliečių. Tos partijos net tokia diena bijo savo sponsorius nuvilti ir spjauna visiems Lietuvoms gyventojams į veidus.   ATSAKYTI
Nina 2020-03-31 19:49:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Va taip ir išryškėjo opozicijos planai kam jie dirba. Balsuokit žmonės dar už konservatorius, liberalus tai matysit Lietuvos gerovę "kaip savo ausis"    ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Rita Tamašunienė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmadienį Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo vidaus reikalų srityje.  Memorandume numatomas Lietuvos ir Lenkijos ...
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Antrajai kadencijai perrinktas Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Lietuvą laiko strategine partnere, o šalies vadovą Gitaną Nausėdą –  asmeniniu sąjungininku, sako ...
Iki šiol narpliojama ant bėgių žuvusio dvimečio tragedija: ieško, kas kaltas (nuotr. stop kadras)
Policija iki šiol narplioja ant bėgių žuvusio dvimečio berniuko tragedijos Kuršėnuose aplinkybes. Ar nelaimę lėmė vaiką prižiūrėjusių artimųjų neatidumas ar įvykis tiesiog ...
Kuršių Nerijos pusdienis be elektros: poilsiautojų diena virto košmaru, o verslininkai skaičiuoja nuostolius (nuotr. stop kadras)
Be elektros likusi Kuršių Nerija kai kuriems poilsiautojams šią atostogų dieną pavertė košmaru. Vietos verslininkai ne ką laimingesni – dalis jų skaičiuoja nuostolius, nes savo ...
Nausėda iškėlė sąlygas Baltarusijai dėl Astravo: jei norės rezervinės elektros – mokės milijonus (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda perspėja baltarusius, kad skubotas Astravo atominės elektrinės paleidimas kels pavojų visam regionui. Kartu jis perspėja Baltarusijos valdininkus, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų