Į Lietuvą grįžę žmonės išvyko ne į karantino viešbučius, o namo – Surplys paaiškino, kodėl papildyta 23.40 val.

Nuo antradienio visi grįžę į Lietuvą iš užsienio privalo būti izoliuojami įvairiose šalies miestų savivaldybių patalpose – apie tai kalbėjo tiek sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tiek ministras pirmininkas Saulius Skvernelis. Naujienų portalas 15min.lt rašė, kad trečiadienio vakarą iš Ispanijos Alikantės miesto parskridę į Vilniaus oro uostą Lietuvos piliečiai ir dalis užsieničių buvo tikrinami vos kelias valandas. Rašoma, kad lėktuvo keleiviai vėliau nebuvo išvežti su policijos palyda į atskirus viešbučius, bet tiesiog išleisti namo. Visgi,  trečiadienį vakare premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Giedrius Surplys paaiškino, kodėl buvo taip pasielgta.

Ekstremalių situacijų operacijų centro atstovas, premjero patarėjas G.Surplys rašė, kad šiuo metu tvarka bus keičiama, tad žmonės galės keliauti namo. Tiesa, nesutikus su tokiomis sąlygomis, asmuo būtų izoliuojamas savivaldybės patalpose. 

Pateikiame G. Surplio komentarą, parašytą socialinėje erdvėje:

„Skubu paaiškinti. Dėl situacijos Vilniaus oro uoste nusileidus lėktuvui iš Alikantės. Viskas gerai. Šiuo metu pasirašomas sprendimas dėl izoliacijos taisyklių modifikavimo. Kol kas parašo nėra, bet Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir savivaldybės jį jau vykdo, atsižvelgdami į žmonių prašymus. Nuo šiol grįžtantis iš užsienio žmogus galės 1. Priduoti mėginį dėl COVID-19, 2. Pasirašyti, kad karantinuosis (konkrečiu adresu), kad supranta, jog nesilaikant karantino, gresia atsakomybė, kad sutinka, jog pareigūnai stebėtu, ar yra namuose, 3. Važiuoti namo, laikydamasis visu reikalavimu. Jeigu asmuo nesitiks su salygomis, bus izoliuojamas savivaldybės patalpose. Tai galios ir tiems, kurie jau buvo izoliuoti savivaldybiu patalpose“, – rašė G. Surplys.

Kiek vėliau ministerija Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešime, kuriame pateikia visą informaciją apie pakeitimus.

REKLAMA

Po šiandien vykusio Lietuvos Respublikos Vyriausybės koronaviruso sukeltos situacijos valdymo komiteto pasitarimo, kuriame buvo aptarta parvykusių piliečių izoliacijos tvarka, buvo parengti  Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, kuriais keičiama neseniai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi tvarka, rašoma pranešime.

Tad nuo šiol Į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose.

Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie tyrimų rezultatus.

Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turės parvežti savivaldybės transportas. 

Savivaldybės izoliavimo vietos turės būti įrengiamos viešbučių, poilsio, socialinės ir kitos paskirties patalpose, kuriose galima užtikrinti kiekvienam asmeniui atskirą gyvenamąją patalpą su atskiru sanitariniu mazgu(nesant galimybių – vienas sanitarinis mazgas dviem kambariams). Žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje.

Savivaldybių paruošos izoliavimo patalpos turi būti aprūpintos būtiniausiais baldais, inventoriumi, indais, valymo ir dezinfekcijos priemonėmis, buitinių atliekų surinkimo konteineriais, patalynės bei suterštų drabužių surinkimo talpomis, jei nebus galimybės juos skalbti;

REKLAMA

Izoliuojamų žmonių kokybišku ir tinkamu maitinimu (taip pat ir turinčių specifinių poreikių, kaip pavyzdžiui, sergančių cukriniu diabetu, alergiškų ir pan.),  būtiniausių priemonių (vaistų, higienos prekių, drabužių) pristatymu ar perdavimu iš artimųjų taip pat turės pasirūpinti savivaldybės.

Norintys geresnių sąlygų, nei gali pasiūlyti savivaldybė, galės jas gauti susimokėję, jei savivaldybė bus sudarius sutartį su viešbučiu ar kita apgyvendinimo įstaiga.

Jau esantys izoliacijoje, ją savo pasirinktoje vietoje galės toliau tęsti jei patalpos yra tam tinkamos ir žmonės yra pakankamai atskirti nuo kitų. Tam jie taip pat turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų, priešingu atveju jiems grės piniginė bauda. Savo pasirinktoje vietoje izoliavimą tęsti galės tik tie, kurie iki tol nebus pažeidę izoliavimo reikalavimų ir viešosios tvarkos.

Prieš žmonėms tęsiant izoliavimą pačių pasirinktoje vietoje, bus paimti jų tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos.

Beje, Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius trečiadienį vakare pranešė, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pakeitė savo iki šiol poziciją ir nuo šiol keliautojų iš oro uosto nebesiunčia į viešbučius.

„Dar įdomiau tai, ką dabar išgirdau iš kolegų, dirbančių oro uoste - Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos 180 laipsnių pakeitė savo pozicijas ir naujai grįžusių keliautojų iš oro uosto nebesiunčia į viešbučius, o siunčia karantinuotis namo. Tai kol kas nepatvirtinta informacija, atnaujinsiu, kai tik žinosiu detales, bet jei tai tiesa - tai dar kartą parodo, kaip svarbu priimant bet kokius sprendimus iškart galvoti ir apie jų įgyvendinimą. Kitaip bet koks įstatymas tampa nerealiu nei savivaldybei, nei nacionalinei valdžiai“, – rašė R. Šimašius.

REKLAMA

Premjeras Saulius Skvernelis dar trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo teigė pateisinantis privalomą grįžtančių asmenų izoliaciją specialiose savivaldybės patalpose, nes, anot jo, kai kurių grįžtančių lietuvių negalima pavadinti žmonėmis.

„Dauguma atvejų yra įvežtiniai ir toliau toleruoti žmones, kurie grįžta ir galimai yra nešiotojai ir sirgdami, ir juos paleisti laisvai judėti po mūsų šalį, keliant grėsmę visų mūsų gyvybei ir sveikatai, nemanau, kad tai būtų gerai“, – po Vyriausybės posėdžio sakė S. Skvernelis.

Vyriausybei iki balandžio 13-osios pratęsus karantiną, premjeras Saulius Skvernelis ragina į šį laiką patenkančias Velykas šiemet sutikti namuose, jei norime jas su artimaisiais švęsti „ir kitais metais“. 

„Jei mes norime sutikti su savo artimaisiais Velykas ir kitais, ir dar kitais metais, ir dar po penkerių metų, tai gal šitos Velykos tegul būna kitokios – namuose, su savo artimaisiais, su savo šeimos nariais, be judėjimo, be važinėjimo po Lietuvą. Nes tokiu būdu mes galime neturėti kitų Velykų“, – Vyriausybėje žurnalistams sakė S. Skvernelis.

S. Skvernelis pabrėžia, kad siaučiant koronavirusui turėjo pasikeisti ir tikinčiųjų ritualai, katalikų Bažnyčios dvasininkai laiko mišias žmonėms neinant į bažnyčią, tad taip turėtų būti ir Velykų metu.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga anksčiau taip pat išreiškė saviizoliacijos svarbą.

„Kol kas dauguma fiksuojamų atvejų vis dar yra susiję su parvykusiais iš kitų šalių. Todėl privaloma parvykusiųjų izoliacija 14 dienų būtų labai logiškas žingsnis, kuriam pritaria ir medikai. Tai leistų sulėtinti ligos plitimą ir padidintų tikimybę, kad, augant susirgusiųjų skaičiui, sveikatos sistema suspės jiems padėti“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad šalyje yra įvestos karantino taisyklės. Iš užsienio grįžę lietuviai privalo karantinuotis 14-ai dienų. Viešose vietose žmonės privalo būriuotis grupelėmis, ne didesnėmis, kaip po 2 žmones. Rekomenduojama devėti veidą dengiančias kaukes ir pirštines. 

Trečiadienį Vyriausybė priėmė sprendimą karantiną šalyje pratęsti iki balandžio 13 d.

Už karantino nesilaikymą asmenims gresia bauda nuo 500 iki 1500 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1500 šimtų iki 6000 eurų.  

Už savivaldybių sprendimų nevykdymą asmenims gresia bauda nuo 250 iki 800 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 eurų iki 1500 šimtų eurų.

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?


Rašyti komentarą...
M
Manau
2020-03-25 21:54:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su tokia tvarka bus visiems pyzdiec.
Atsakyti
0

E
Ema
2020-03-25 22:12:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su tokiu poziuru , virusa nepazabosim!!! Jei dar atvyksta iki siol is pavojingu tasku ir dar paleidziami namo!!! Nejuokint su tomis bandomis, zmones nuzudo lieka laisveje!!! O cia jei ir bauda sumokes , kitus apkres ir o tas gyvens sau laimingai !!! Jau zinau, kaip dirba teismai!!!
Atsakyti
0

P
Palanga
2020-03-25 22:12:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geguzes menesi tikrai sirgs 5tūkstanciai!Tokia maza Palanga ,o tiek prikimsta virusu.Tiesiog,nieko nebesinori...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (28)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų