Bus ar nebus – skils ar liks kartu kaip ištikimi bendražygiai valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis. Ne tik pikti liežuviai ne vienerius metus plakė, kad šie politikai neišvengiamai pasuks skirtingais keliais. Tokios kalbos vis aštrėja artėjant Seimo rinkimams ir S. Skverneliui viešojoje erdvėje kritikuojant valstiečius ar net registruojant naujos partijos prekės ženklą.

Skvernelis ir Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Skvernelis ir Karbauskis (nuotr. Fotodiena.lt)

Kalbos apie „netrukus įvyksiantį“ Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos skilimą Seime netyla nuo pat valstiečių pergalės 2016 metų Seimo rinkimuose.

Nuo Kildišienės iki „Tėvynės labui“

Štai dar 2017 m. kovą Seimo narys Bronislovas Matelis portalui tv3.lt tvirtino, kad artimiausiu metu valdančiojoje frakcijoje susikurs atskira reformų siekiančių Seimo narių grupė. Kaip tvirtino parlamentaras, valstiečių frakcija skyla, nes skirtumai tarp premjero ir partijos lyderio siekių ir planų jau neišsprendžiami.

Deguto į medaus statinę įpylė ir tuo metu vykęs skandalas dėl tuometinės Seimo narės Gretos Kildišienės. Kaip tada sakė B. Matelis, skirtis tarp dviejų valstiečių pusių buvo matyti jau senai.

REKLAMA

2019 metais praūžus trejiems valstiečiams nesėkmingiems rinkimams, valstiečių kandidatas prezidento rinkimuose S. Skvernelis ragino LVŽS atsinaujinti, nes nuo to gali priklausyti, ar jis toliau dirbs su šia jėga.

„Politinė partija negali būti orientuota tik į regionus, į kaimą. Miestai yra labai svarbu, miestiečiams taip pat turi būti kažkas pasiūlyta. Jei partija matys poreikį keistis, atsinaujinti, žvelgti į XXI amžiaus iššūkius, tada taip. Jei ne – tada matysime“, – sakė jis, paklaustas, ar sieja savo ateitį su valstiečiais.

<a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'><a class='top500' href='/top500/ramunas-karbauskis'>Ramūnas Karbauskis</a></a></a></a></a> ir Saulius Skvernelis

Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis

Kartu premjeras tvirtino, kad galimas LVŽS skilimas būtų „pati blogiausia situacija“ ir sakė kol kas matantis visas prielaidas dirbti su valstiečiais. 

2019 metų rudenį Seimą purtė neramumai dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ateities. R. Karbauskis planavo trauktis iš frakcijos seniūno pirmininko posto į Seimo vadovybę, tačiau žlugus V. Pranckiečio atstatydinimo procedūrai, pastarosios idėjos atsisakė.

Netrukus po to liberalas Eugenijus Gentvilas tvirtino žinantis, kad dar anksčiau premjeras S. Skvernelis, kartu su V. Pranckiečiu, planavo pasitraukti iš LVŽS frakcijos ir kurti naują.

Taip pat praėjusį rudenį žiniasklaidoje nuskambėjo gandas apie ir Lietuvos socialdemokratų partijos lyderio Gintauto Palucko ir S. Skvernelio kalbas dėl pastarojo galimybės kitų metų Seimo rinkimuose kandidatuoti socialdemokratų sąraše. Pats G. Paluckas tokias kalbas pavadino spekuliacijomis, tačiau vėliau pripažino susitikdavęs su premjeru pasikalbėti.

REKLAMA

Galiausiai kalbas apie valstiečių skilimą pakurstė praėjusį gruodį S. Skvernelio vardu užregistruotas prekės ženklas „Tėvynės labui“. Prekės ar paslaugos, kurios priskiriamos registruotam ženklui, registro pažymoje įvardijamos kaip „politinių susirinkimų rengimas“. Praėjusių metų prezidento rinkimuose S. Skvernelis dalyvavo būtent su šūkiu „Tėvynės labui“.

Tiesa, S. Skvernelis viešai tikino, kad ženklą registruoja tam, kad juo politinėje veikloje nepasinaudotų kiti, „ypač dabar, kai artėja rinkimai“.

Cementas – postai

Nors kalbų apie galimą valstiečių skilimą girdėti seniai, tokį žingsnį apriboja partijos užimami postai valdžioje, mano Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas profesorius Algis Krupavičius.

„Jeigu įvyktų skilimas, tuomet reikėtų pertvarkyti valdančiąją koaliciją, ko gero, atsirastų galimybė atsidurti opozicijoje. Tai būtent valdžia, postai, kėdės, buvimas valdančiojoje daugumoje yra esminiai veiksniai. Postai valdžioje yra cementas, kuris išlaiko“, – tv3.lt kalbėjo A. Krupavičius.

Kaip pastebi profesorius, nepaisant visų nesutarimų, R. Karbauskis viešojoje erdvėje visada akcentuoja, kad jo ir S. Skvernelio tandemas vis dar veikia, o S. Skverneliui palankūs valstiečiai frakcijos nepalieka masiškai.

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas prof. Algis Krupavičius (nuotr. Jono Petronio)

Nuo 2016-ųjų iki dabar LVŽS frakciją Seime paliko septyni parlamentarai – Dovilė Šakalienė, Vytautas Bakas, Povilas Urbšys, Mindaugas Puidokas, Justas Džiugelis, Bronislovas Matelis ir Raimundas Martinėlis.

REKLAMA

Tai, kad frakcijos gretos nuo kadencijos pradžios sumenko, Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Saulius Spurga jau laiko savotišku skilimu ir prognozuoja, kad pabėgėlių dar gali būti.

Svarstydamas, kodėl LVŽS iki šiol neskilo visiškai, S. Spurga sako, kad frakcijos nariai nėra ryškios, populiarios ar savarankiškai mąstančios asmenybės, o visa partija priklauso nuo vieno žmogaus – R. Karbauskio.

„Nuo šito žmogaus labai daug kas priklauso – partijos sprendimai, partijos sėkmė, jis yra kaip variklis ir pagrindinis partijos veidas. Šalia jo bent kiek jam prilygstančių lyderių šiuo metu kaip ir nėra. Atitinkamai valstiečiai politikai, kurie galvoja apie savo politinę karjerą, to laivo nesiūbuoja“, – tv3.lt kalbėjo S. Spurga.

Vedybos iš reikalo

Vis dėlto, kaip sako A. Krupavičius, nepaisydamas R. Karbauskio bandymų jungti koaliciją, S. Skvernelis dažnai žaidžia zuikio be bilieto žaidimą. Keli to pavyzdžiai – delsimas atskleisti, ar ir su kokia politine jėga S. Skvernelis dalyvaus prezidento rinkimuose, pažadas atsistatydinti po nesėkmingų rinkimų, porinkiminė kritika valstiečiams, o dabar – dar ir iškilęs klausimas dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus ateities. 

A. Krupavičius kritikuoja premjero poziciją pastaruoju klausimu ir mano, kad „šiandien nereikia dviprasmiškų užuominų apie galimą Vyriausybės griūtį arba neaišku su kuo dalyvavimą būsimuose Seimo rinkimuose“.

„Buvo tokia versija žiniasklaidoje, kad Karbauskis ir Skvernelis atlieka gero ir blogo policininko vaidmenis. Bet dabar tai nelabai išlaiko kritikos, nes policininkas, kuris vis kaip vilkas žiūrių į mišką, skaičiuoja įvairius išėjimo scenarijus, visuomet yra Skvernelis. <...> Tai Karbauskis atlieka taikdario ir balandžio funkciją tuose santykiuose, o Skvernelis yra savotiškas vanagas, kuris vis dairosi, kur jam galėtų būti geresni scenarijai“, – sakė pašnekovas.

REKLAMA

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

Jam antrina ir S. Spurga, manantis, kad savo kalbomis S. Skvernelis prisideda prie chaoso skatinimo valdančiojoje koalicijoje. Tačiau, kaip mano, nepaisant skirtingų temperamentų ir pažiūrų, R. Karbauskis ir S. Skvernelis vienas be kito negali.

„Jie buvo vienas kitam reikalingi. Ir tai buvo vedybos iš reikalo, kurios pasirodė tvarios bent šita prasme. O kas verda širdyje, galime nujausti būtent iš atskirų pasisakymų, išstojimų. Galime suprasti, ką reiškia, kai Skvernelis po rinkimų pasakė, kad partija turi atsinaujinti. Tai aišku, kad atsinaujinimas yra vienas – lyderio kaita. Bet jis pats nėra partijos narys, tai neturi kai kurių instrumentų, kurie reikalingi būtent tą vykdyti ir inicijuoti“, – pastebėjo S. Spurga.

Miglotas Skvernelio partijos likimas

Scenarijus, kad S. Skvernelis prieš 2020 m. Seimo rinkimus nuspręs suburti savo politinę jėgą, yra įmanomas, tačiau A. Krupavičius atkreipia dėmesį, kad didelį vaidmenį šiame sprendime vaidina ir premjero liga. S. Skvernelis šiuo metu gydomas nuo vėžio. Būtent dėl šios priežasties premjeras gali nuspręsti ne tik apleisti savo postą, bet ir pasitraukti iš politikos apskritai. 

Vis dėlto, jei S. Skvernelis nepriims tokio sprendimo, A. Krupavičius skaičiuoja, kad jo suburta partija Seimo rinkimuose surinktų apie 5–10 proc. rinkėjų balsų, bet ne daugiau.

„Tikimybė, kad Skvernelio partija patektų į Seimą, tikrai yra ir ji gana reali, bet vis tiek buriame iš kavos tirščių, tokius scenarijus dėliodami“, – svarstė A. Krupavičius.

REKLAMA

Skirmantas Malinauskas ir Saulius Skvernelis

Skirmantas Malinauskas ir Saulius Skvernelis

Vis tik jis mano, kad valstiečiai per savo kadenciją Seime išlaikė gana stabilų bent 10 proc. rinkėjų skaičių. Partijos stiprybė, anot profesoriaus, savęs, kaip opozicijos konservatoriams pozicionavimas, nes konservatoriams priešiškų rinkėjų yra nemažai.

„Ir, aišku, tokius rinkėjus dalinsis kelios partijos. O Skvernelio partijos atsiradimas dalį rinkėjų iš LVŽS irgi atimtų ir balsai skaldytųsi. Neaišku, ar finale ta mandatų aritmetika po balsų išsiskaidymo abiem būtų naudinga“, – sakė pašnekovas.

Tuo metu S. Spurgai naujos S. Skvernelio partijos sukūrimo galimybė kasdien atrodo vis menkesnė, nes smunka premjero populiarumas.

„Šiuo metu jis nėra toks politikas, kuris galėtų patempti politinę jėgą, kuris būtų pageidaujamas kitų politinių jėgų ar kuris turėtų jėgų ir galimybių likus tiek nedaug laiko ir turint tokias pareigas įkurti savo partiją. Formaliai įkurti gali, bet partijos įkūrimas nėra tik suvažiavimas ir rankų pakėlimas. Reiktų įkurti skyrius, parengti programą, įkurti rinkimų štabą, sukurti rinkimų taktiką, rūpintis finansavimu. Tai, esant ministru pirmininku ir nesant geriausios sveikatos, nėra prasmingas ir realus uždavinys“, – kalbėjo MRU docentas.

Seimo rinkimai vyks 2020 metų spalį.

kas valdo
2020-01-14 09:50:48
valstybę ?
Niekas kitas, o tik nupirkta žiniasklaida ir politologai, kurie taip pat įtartini.
Kadencijos pirmais metais iš pirmos dienos, pamatę gražią moterį, opozicija išsilydė, paleido nuodingus liežuvius. Gerai pamenu,kaip ponia seimo pirmininkė - patyrusi politikė aiškino, kaip ji ir jos kompanija - opozicija reikalingi tam, kad padėtų, patartų nepatyrusiems politikos naujokams. Nar "padėjo" - nuo pirmų iki paskutinių kadencijos metų be sustojimo, be jokio sąžinės graužimo. O jau kai sužinojo apie gerb. premjero ligą, tai jau visi pasiraitojo rankoves, pamiršo ir tie , esantys krikščionys.
"Baisūs" rusai turėjo tokį posakį, kad gulinčio nemuša, na bet tai juk lietuviai...jie su malonumu.... dabar tik skuba savo visą broką sukrauti valstiečiams .
Negi Lietuvoje nebeliko tikros teisėsaugos, negi ir ji nupirkta.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vinculis 2020-01-19 21:02:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Is valstieciu pasisalino sakaliene,puidokas,metelis ir kiti lapuchai...ir gerai,nieko gero is ju,atia.,   ATSAKYTI
simonas 2020-01-17 16:36:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Valstiečiai laimės triuškinančiai rinkimuose- nes mums koktu nuo jū juodinimo, pasakykit ka jie blogo dėl žmonių padarė, Lietuvai ka nusikalto, nematau blogų darbų, bet gyvenimo pagerėjimą taip jaučius, kopupciją atidenginėjama, netvarka įvedinėjama, o kiek metų niekas nieko nedarė ir dar mus skurdino, o aptys seimūnai korupcijos tinkle visi tūnojo.   ATSAKYTI
x 2020-01-17 15:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kuris iš jų vyras, o kuris žmona?   ATSAKYTI
Geriausias pelnas darbas 2020-01-16 09:24:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš uždirbu daug pinigų (nuo 110 € iki 200 € / h) internetu iš savo nešiojamojo kompiuterio. Pirmą mėnesį gavau čekį už 27463 €, šis darbas internete yra paprastas ir aiškus, nereikia eiti į biurą, tai jo darbas namuose. Šiuo metu ši darbo galimybė yra jums. Jei norite, tiesiog išbandykite ją pridedamoje svetainėje .... Apie ją skaitykite čia ..

...............>>>>>>>>> w­­w­­w.T­­r­­a­­b­­a­­j­­o­­s­­7.C­­o­­m
   ATSAKYTI
M 2020-01-14 12:13:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Niekas cia neskils,niekas nebegs,tusti paistalai tokiu politologu.   ATSAKYTI
111111111111111111 2020-01-14 10:40:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Protingi nei uz menta nei kraba nebalsuotu    ATSAKYTI
kas valdo 2020-01-14 09:50:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
valstybę ?
Niekas kitas, o tik nupirkta žiniasklaida ir politologai, kurie taip pat įtartini.
Kadencijos pirmais metais iš pirmos dienos, pamatę gražią moterį, opozicija išsilydė, paleido nuodingus liežuvius. Gerai pamenu,kaip ponia seimo pirmininkė - patyrusi politikė aiškino, kaip ji ir jos kompanija - opozicija reikalingi tam, kad padėtų, patartų nepatyrusiems politikos naujokams. Nar "padėjo" - nuo pirmų iki paskutinių kadencijos metų be sustojimo, be jokio sąžinės graužimo. O jau kai sužinojo apie gerb. premjero ligą, tai jau visi pasiraitojo rankoves, pamiršo ir tie , esantys krikščionys.
"Baisūs" rusai turėjo tokį posakį, kad gulinčio nemuša, na bet tai juk lietuviai...jie su malonumu.... dabar tik skuba savo visą broką sukrauti valstiečiams .
Negi Lietuvoje nebeliko tikros teisėsaugos, negi ir ji nupirkta.   ATSAKYTI
Real 2020-01-14 10:25:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
propagandos juodadarbiai, politologai ir kalbančios galvos tik vykdo oligarchų nurodymus. Valdo dideli pinigai. Po rinkimų oligarchai pasipiktino : sumokėjo milžiniškus pinigus, o rezultatai minimalūs ! Biznyje tai vadinasi "pažeisti teisėti lūkesčiai". Štai ir liepė loti iki užkimimo, arba...Prisiminkit, kas darėsi sekantį vakarą po rinkimų : Jakilaitis su Valatka iki užkimimo keikė ir žadėjo, kad rinkimus laimėję valstiečiai po metų žlugs.  
Juze 2020-01-14 09:39:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Matelis ziurkeno akimis lakstantis iš frakcijos į frakcija, šitas išduotu ir tėvą ir motiną, kad tik liktų prie lovio, kaip koks skurdu kas laikosi visom keturiom   ATSAKYTI
linuxs 2020-01-14 10:16:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Tai kad Matelis atvirkščiai, iš valdančios daugumos perbėgo į opoziciją, na bet ne visiems lemta suprasti net tokius elementarius faktus. Tokių bukučių dėka ir gyvuoja partijos kaip žaliųjų valstiečių :)  
Nija 2020-01-14 09:02:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rasit nebepasidalina ,,sąžiningai,, uždirbtais pinigais? P.s. iš mūsų mokėtojų kišenių.   ATSAKYTI
Vairuotojai 2020-01-14 08:56:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Vairuotojai per rinkimus primins valstieciam ju kiaulyste su zaliomis rodyklemis.   ATSAKYTI
Tai kad 2020-01-19 14:44:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
įstatymą priėmė Butkevičius su socdemais, o vykdo liberalai...tai prie ko čia valstiečiai ?  
Skverneli 2020-01-14 08:32:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Uz ji nebalsavau ir nebalsuosiu,nes i politika atve Grybauskaite,mano nuomone   ATSAKYTI
Skverneli 2020-01-14 08:32:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Uz ji nebalsavau ir nebalsuosiu,nes i politika atve Grybauskaite,mano nuomone   ATSAKYTI
Nuomone 2020-01-14 08:12:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Žiniasklaida padarė Mauro darbą,veikdami išvien su opozicija ir skaldo valdančiuosius, matomai ne už dyką. Pats pirmas žingsnis Gretos skandalas, taip iš transliavo kad atrodė jog didžiausia nusikaltimą padarė, o dėl konservatorių ryšio su Pangoniu Grigeo skandale tai tyli kaip pelės po šluota. Didžiausia bėda kad neturim laisvos ir nepriklausomos ziniasklaidos   ATSAKYTI
kristė 2020-01-14 09:04:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Labai teisinga nuomonė.  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Moterys sovietmečiu (asociatyvi nuotr.) (nuotr. „YouTube“)
Visiems gerai pažįstama tezė, kad sekso sovietmečiu nebuvo, seniausios pasaulyje profesijos atstovėms tuometinėje Lietuvoje greičiausiai išspausdavo ironišką šypseną ...
Raimondas Šukys Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas
Buvęs ministras Raimondas Šukys apskundė Vilniaus apylinkės teismo sprendimą, kuriuo atmestas jo ieškinys Valstybės saugumo departamentui (VSD) dėl garbės ir orumo ...
Patikrinimas (nuotr. Sauliaus Žiūros)
Rengiantis galimai antrai koronaviruso bangai, Vyriausybė šią savaitę skyrė 57,7 tūkst. eurų grupinio testavimo galimybėms Lietuvoje įvertinti ir parengti planą, kaip tokie ...
Alkoholis parduotuvėje (nuotr. 123rf.com)
Pastaraisiais metais rinką užkariavo itin populiariu alkoholio pakaitalu tapę nealkoholinis alus, vynas, sidras ir kiti panašūs gėrimai. Vis dėlto gydytojai tokio pasirinkimo ...
Senjorė (nuotr. stop kadras)
Prezidentas Gitanas Nausėda su Tarptautinio valiutos fondo atstovais tariasi, koks Lietuvoje bus valstybinis bankas. Siekdami valdžios valstiečiai žadėjo sukurti banką ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų