Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakydama savo paskutiniąją kalbą Seime naujai išrinktą šalies vadovą ne tik sveikino, bet ir perspėjo. Ji paslaptingai užsiminė, kad kelionėse į užsienį krepšyje vežiodavosi tam tikrus dokumentus, kurių galėjo prireikti pasikeitus situacijai valstybėje. Tiesa, kokie tai buvo dokumentai, prezidentė žurnalistams atskleisti nenorėjo, to tiksliai pasakyti negalėjo ir kalbinti politikai bei ekspertai, bet visi sutarė, kad prezidentės krovinio būta itin jautraus.

Dalia Grybauskaitė  (Fotodiena.lt/A. Strumilos nuotr.)

Dalia Grybauskaitė (Fotodiena.lt/A. Strumilos nuotr.)

Iš Seimo tribūnos prezidentė perspėjo G. Nausėdą, kad gyvenimas nebebus toks, koks buvo. „Krepšyje vežiodavausi į užsienį kai kuriuos dokumentus, kurie saugumo situacijai pasikeitus turėjo būti man po ranka. Tą turės daryti ir naujasis. Nes kiekvieną minutę, kur bebūtume, namuose ar užsienyje, esame ir būsime prezidentai, kurie atsako už valstybės ir mūsų žmonių saugumą išorinės agresijos atveju ar vidinio nesusipratimo ar sudėtingos problemos atveju“, – kalbėjo prezidentė.

Tikėtina, kad šalies vadovė kartu su savimi vežiojosi slaptus dokumentus kalbančius apie šalies padėtį arba prezidento dekretus, jų „paruoštukus“, kurių galėtų prireikti kritiniu atveju. Kaip skelbia BNS, prezidentė Grybauskaitė manė, kad Rusijos grėsmė yra reali, todėl elitiniai kariai turi likti šalyje – ji atmetė amerikiečių ir prancūzų prašymus atsiųsti specialiųjų operacijų karius į Iraką ir Afriką. Toks pavojaus pojūtis ypatingai apėmė po 2014 metų įvykių Ukrainoje ir Krymo okupacijos.

REKLAMA

Skirtingi prezidentai ir jų tradicijos

Politikos mokslų ekspertas Lauras Bielinis, dirbęs Valdo Adamkaus patarėju, tikino, kad apie ką tiksliai kalbėjo prezidentė, nėra aišku, bet gali būti keli dokumentai, kuriuos ji būtų norėjusi turėti.

„Yra keletas dokumentų, kurie galėtų būti taip vežiojami. Tai dokumentai suteikiantys prezidentui tam tikras galias ir įsipareigojimus, jei situacija jo valdomoje šalyje kardinaliai pasikeičia kelionės į užsienį metu. Tai, matyt, dokumentai skirti tam tikram valdymui iš toliau. Visgi neteko girdėti, ar taip darė prezidentas Valdas Adamkus. Tai, matyt, dokumentai, kurių prireiktų konflikto atveju“, – svarstė politologas Lauras Bielinis.

Politikos mokslų specialistė ir buvusi Algirdo Brazausko prezidentinės komandos narė Lidija Šabajevaitė sakė, kad kiekvienas prezidentas dirbo skirtingai.

„Žinoma, buvo vežamasi dalis dokumentų, žinota, ko reikės užsienyje. Tai tvarkydavo protokolo skyrius, Užsienio reikalų ministerija. Prezidentė, sakydama, kad reikėjo vežtis tam tikrus dokumentus, gal pasakė per plačiai, juk nesiveši visų svarbių valstybės dokumentų. A. Brazausko laikais net nekilo mintis, kad gali nutikti kažkoks karinis konfliktas, nebuvo akcentuojama, galvojama, ką darys prezidentas ar visa komanda“, – kalbėjo politikos mokslų specialistė. Ji įsitikinusi, kad kiekvienas prezidentas turi savo darbo stilių, poreikius.

Algirdas Mykolas Brazauskas (Fotobankas)

Algirdas Mykolas Brazauskas (Fotobankas)

„Brazauskas buvo ūkiškas, jis aiškiai sudėliodavo, ką reikia padaryti. Jis reikalavo iš visų, kad visi padarytų savo darbą. Tiesa, atsakomybę prisiimdavo jis, net jei kažkas nepavykdavo, juk nesakys prezidentas, kad mes pasielgėme blogai, nes taip patarė patarėjai. Taip pat labai svarbu pasitikėjimas ir „susidirbimas“, kiek patarėjai sutaria su vadovu ir kiek šis pasitiki“, – pasakojo L. Šabajevaitė.

REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus prisiminė, kad prezidentavimo laikais į užsienį jokių svarbių dokumentų nesivežiojo, bet visada savo patarėjams buvo pasiekiamas, o ir informaciją, kas vyksta Lietuvoje gaudavo kasdien ir operatyviai.

„Dokumentų vežimo atvejų tikrai nebuvo, mūsų technologijos leido susijungti su asmenimis, kurie lieka namuose ir jie žinojo, kaip tvarkytis su dokumentais, jei yra kokių slaptų dokumentų ar žinių. Aš nemačiau reikalo, kad dokumentai keliautų su manimi aplink pasaulį. Tokių atvejų nebuvo ir nebuvo jokių svarstymų“, – tv3.lt portalui sakė prezidentas V. Adamkus, patikinęs, kad kelionių metu palaikydavo nuolatinį ryšį su savo patarėjais.

Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią

Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią

„Būdavau tiek tolimas nuo Lietuvos reikalų, kiek ranka pasiekia telefono ragelį. Anksčiau iš vizito teko grįžti tik kartą, kai pirmosios mano kadencijos metu būnant Kanadoje kilo krizė dėl „Mažeikių naftos“ ir aš turėjau sutrumpinti savo vizitą, grįžti atgal į Vilnių“, – pasakojo prezidentas V. Adamkus.

Slapti dokumentai visada po ranka

Tiesa, Seimo narys ir Nacionalinio Saugumo bei gynybos komiteto (NSGK) narys Arvydas Anušauskas tikino, kad slaptos informacijos saugojimo ir dalijimosi taisyklės prezidento V. Adamkaus ir prezidentės D. Grybauskaitės laikais buvo visiškai skirtingos, todėl jo nestebina ir skirtinga dokumentų vežiojimo tradicija. O ir tarptautinė situacija buvo kita.

„Adamkaus ir Grybauskaitės stiliai ir susipažinimas su slapta informacija buvo tiesiog skirtingi. Jie vienas kitam nėra pavyzdys. Ar gali prezidentas turėti įslaptintus dokumentus? Žinoma, gali. Į užsienį vežtis taip pat gali, bet tam reikia specialios apsaugos. Aš tarkime negalėčiau vežtis, bet prezidentė gali, nes reikia fizinės apsaugos dokumentams. Ar yra poreikis turėti įslaptintą informaciją prie savęs užsienyje? Čia jau valstybės vadovas sprendžia pats, yra skirtingos įslaptintos informacijos laipsniai. Mes kalbame, matyt, apie visus dokumentus. Gali būto riboto naudojimo, slapti arba visiškai slapti dokumentai, niekas nedetalizavo, kokie tai dokumentai“, – svarstė A. Anušauskas.

REKLAMA

Dekretai, tarkime, nėra riboto naudojimo, bet gali būti ir tokio tipo dokumentai, kurie buvo vežti su savimi, nors greičiausiai tai buvo slapti dokumentai, kurie keliaudavo kartu su prezidente.

„Tarkime, riboto naudojimo dokumentams reikia mažiausiai apsaugos, o jei slapti, tai juos ir saugoti reikia kitaip. Kiekviena institucija yra atsakinga už įslaptintos dokumentacijos apsaugą, dokumentai persiunčiami arba yra atnešami, tam naudojami saugūs kanalai“, – pasakojo A. Anušauskas.

Pagal žvalgybos informacijos teikimo įstatymą analogišką informaciją gauna nurodytas skaičius adresatų. „Mes tuos poreikius esame nustatę. NSGK iš esmės gauna tuos pačius dokumentus, kaip ir prezidentūra“, – kalbėjo NSGK narys.

Jis pasakojo, kad V. Adamkaus laikais su slaptos informacijos perdavimu buvo susiklosčiusi kita praktika, ją teko keisti.

„Iš tuomečio saugumo departamento kai kurią informaciją teikdavo tik valstybės vadovui, bet neteikdavo NSGK, teko susidurti, kai nepatvirtinta informacija buvo teikiama, kaip įslaptinta, nors ji dar neturėjo patikimumo statuso. Ta informacija buvo pateikiama kai kuriems atskiriems politikams siekiant formuoti poziciją ir nuomonę, Valstybės saugumo departamento aukščiausi pareigūnai tuomet Seime praleisdavo daugiau laiko, nei savo institucijoje“, – sakė A. Anušauskas.

Todėl, anot jo, negalima lyginti dviejų prezidentų slaptos informacijos naudojimo praktikų.

D. Grybauskaitės prezidentavimo metu premjeru buvęs Andrius Kubilius sakė pats nesivežiojęs jokių slaptų dokumentų.

REKLAMA

„Aš slaptus dokumentus turėjau seife ir tikėjau tuo, kad mano kabinete laikomi dokumentai nepražus“, – sakė buvęs premjeras, tikinęs, kad nežino, kokius dokumentus kartu su savimi į užsienį vežiodavosi prezidentė, galbūt tai buvo kitokie dokumentai nei gaudavo ministras pirmininkas.

Kitas situaciją tv3.lt komentavęs politikas, D. Grybauskaitės prezidentavimo laikais Valstybės gynimo tarybai priklausęs žmogus, tikino, kad prezidentė galimai kartu su savimi vežiodavosi kai kuriuos dekretus, kuriuos gali paskelbti prezidentas susiklosčius nepaprastai situacijai valstybėje.

„Prezidento pareigos užsienyje nenutrūksta, taigi gal ji veždavosi kažkokius „paruoštukus“, kurių galėtų prireikti kritiniu atveju“, – svarstė buvęs ministras. 

JAV Merilando universiteto mokslininkė, tarptautinio saugumo ir nekonvencinių grėsmių specialistė Eglė Murauskaitė tv3.lt portalui kiek anksčiau yra komentavusi, kad mes nežinome, o gal ir neturime plano, kaip veiktų šalies vadovai, jei Lietuvai kiltų reali grėsmė.

„Kitas dalykas, kurį reiktų aptarti – vyriausybės ir prezidento darbas egzilyje, išvykus. Iki šiol nėra aišku, kokia mūsų strategija, nors estai jau senokai yra pasakę, kad jie planuotų vyriausybę egzilyje, tai nėra paslaptis, piliečiai tai žino. Įsivaizduokite, pas mus pradeda kaukti sirenos, įsijungia radijas ir pasako, kad šalies vadovai prieš kelias valandas paliko šalį ir vadovaus iš užsienio. Net jei tai būtų politiškai logiškas žingsnis, toks elgesys prieš tai apie jį neinformavus būtų visiškai nepriimtinas. Būtų prisiminta istorija, Antano Smetonos pabėgimas ir šalies vadovai žmonių akyse netektų legitimumo. Visuomenė turi žinoti ir diskutuoti apie visus įmanomus scenarijus, ji turi būti informuota“, – sakė tarptautinio saugumo ekspertė.

REKLAMA

Konstitucijoje numatyta, kad prezidentas ginkluoto užpuolimo, gresiančio valstybės suverenumui ar teritorijos vientisumui, atveju priima sprendimus dėl gynybos nuo ginkluotos agresijos, karo padėties įvedimo, taip pat dėl mobilizacijos ir pateikia šiuos sprendimus tvirtinti artimiausiam Seimo posėdžiui.

Šalies vadovas įstatymo nustatyta tvarka ir atvejais taip pat skelbia nepaprastąją padėtį ir pateikia šį sprendimą tvirtinti artimiausiam Seimo posėdžiui.

Ar dar
2019-07-18 07:22:19
Kas n e aisku. Taigi ten jos asmenine kgb darbuotojo byla. Ir kompromatas kitu uzsislaptinusiu kgbistu kompromatas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tašė 2019-07-18 17:54:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Labai svarbu.   ATSAKYTI
Vitalija 2019-07-18 13:12:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Grybuke tiek prisidirbus Rusijai ir Lietuvai,kad gresme juto ir jus visada! O valdyti is uzsienio kas jei leistu jei pasikeistu situacija,zmones sau issirinktu zmogu kuris ir sunkiu metu butu kartu su savo zmonemis! Tik toki prezidenta verta gerbti,kuris visada su kartu,o ne pasiruoses begti,kaip Smetona savo laiku pasielge!!!!! Tikiuosi Nauseda bus tikras savo salies patrijotas,o ne parsidavelis istverskurys,kaip Grybuke. Kuri tai rusijai,tai europai pasiruosus tarnauti,o savo sali nuvare iki paskutinio,kad likome 3vietoje pagal minimumo atliginimus visoje europoje,geda!!!!!   ATSAKYTI
Ilona 2019-07-19 16:34:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
A nebūsit jūs iš tų, kurie dirba Putino vadovaujamai caldžiai, kuriai tikrai būtų labai naudinga pagauti puolamos šalies prezidentą, jį "sutvarkyti" ir vietoj jo paskirti savo statytinį bei paskelbti savo tvarką svetimoje valstybėje ir lygiai taip pat būtų naudinga, kad išvykimo atveju, prezidentas, būdamas užsienyje, neturėtų jokių svarbių dokumentų, galinčių daryti įtaką okupantui, šalies užpuolimo atveju, ir prezidentui tuomet esant užsienyje?  
Blogiausia 2019-07-18 11:22:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kai Valstybes tarnyboje " ISIDARBINA " Partines SIUKSLES . Visokie Subinlaiziai.Partiniai perejunai Aferistai is iskaiciavimo. Ir uz kysius. Tai va toki GRAZU VAIZDIELI ir turime   ATSAKYTI
Puikiai 2019-07-19 19:51:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiksliai į 10tuką  
Visas 2019-07-18 11:19:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O, DIeve! Adamkaus laikais kremlinai šeimininkavo pilnu gazu. Jis gaudavo nepatikrintą info...žinoma. jam buvo pateikiama tokia info kaip kam reikėjo. Juk po to rašė, kad jis buvo užblokuotas neaiškių patarėjų ir nesusigaudė kas vyksta lietuvoj, net disidentų kankintoją apdovanojo...   ATSAKYTI
Kristina 2019-07-18 10:47:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-28
Protinga Prezidentė žinojo ką daro. Ponų A.Brazausko ir V.Adamkaus rusai nebaugino, dėl visiems mums žinomų priežasčių. Nustokit visi šūdus malę apie puikią Prezidentę. Mokykitės iš Jos nuspėti priešų ėjimus, kad vėl netektų gyventi Sibire... Patarlė sako: ,,Už vieną muštą dešimt nemuštų duoda''.   ATSAKYTI
Jonas 2019-07-19 09:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jums su ex prezidente gal ir tektu sibire pagyventi- o musu ubagu niekas ten nevestu! Taip kad savo nuomone ir geri pasilaikykit sau!   
Piska 2019-07-18 10:09:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Pasas ir banko korta. Kaip Smetona slidės tepti lengviau.   ATSAKYTI
J 2019-07-18 10:00:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Asmeninis gyvenimas tabu,ko nebuvo nei pas viena prezidentą.   ATSAKYTI
Kremliniai komentarai 2019-07-18 09:48:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
Cia neapykanta prezidentei ir lietuviams skleidzia komentarai.Kas tie anonimai?   ATSAKYTI
kristina 2019-07-18 09:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-22

nesuprantu,
ar čia troliai rašinėja, ar visiški neišmanėliai, kurie nežino Lietuvos istorijos. Tarsi Rusija būtų kažkur mėnulyje ir būrų labai draugiška šalis. Kad Prezdentas V. Adamkus tapęs prezidentu visai nesiorentavo Lietuvos gyvenime ir dabar jo pasakojime galima įžvelgti kritiką prezidentės D. Grybauskaitės veiksmuose. Labaiausiai stebina kai kurių politologų aiškinimai. Ar jie tikrai politologai? Labai atsiprašau už tokį retorinį klausimą. Aplamai šis rašinys, mano galva, yra provokacinis.   ATSAKYTI
Ciano kalio kapsule putinui 2019-07-18 09:42:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Putinas,jeigu cecenai ar kiti paintu pakalbeti,veziojasi kazkokia kapsule kalnieriuje,bijo patekti gyvas.   ATSAKYTI
Saulius 2019-07-18 09:21:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Pampersu paki ir pistoleta nusisaut,kai rusas puls...   ATSAKYTI
Jurka 2019-07-18 09:13:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Turbut veziojosi del saves dokomentus jei but jei pavojus spruktu ir butu saugi. O rusai ne plus ne ka pati nekente pati padare kipisa .   ATSAKYTI
Nebūtinas 2019-07-18 09:07:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
10 metu veziojosi, nes rusai puola, ir taip ir neprireike? Duru dura. Bando savo paranoja iskiepyti sekanciam prezidentui. Ar ne laikas poilsiui i psichuske?   ATSAKYTI
dovydas 2019-07-18 23:41:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
10 metų vežiojasi ir neprireikė, o kas bus jei baigs vežiotis 11 metais ir jų prireiks?
  
Sukčius 2019-07-18 09:00:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nu tai įtariu visų naktinių afiorų, ir sandorių sutartys, tas dujų terminalas jos pačios pašventintas :)    ATSAKYTI
Čemodanas 2019-07-18 08:52:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-18
Susireikšmino teta, tipo, svarbą savo parodyti. Daug negerų darbų padaryta tautai vadovaujant, didelė emigracija bei korupcija, Lietuva praskolinta, akivaizdžiai rodoma arogancija, niekinimas vyriausybės daromų darbų tautos labui ir nuolatinis Rusai puola gąsdinimas.   ATSAKYTI
Patriotas 2019-07-18 08:35:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Ji vežiojosi jai brangiausią dokumentą komunistes partbilieta   ATSAKYTI
tikrai 2019-07-18 16:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepartine, Patriote :))))   
juokdarė 2019-07-18 07:48:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
tai tik noras susireikšmint ir parodyt kokia bailė yra drasi,tipo.Žinoma kitų šalių prezidentai vežiojasi atominius lagaminėlius,o ji laikraščius "komunistas" ir lenino raštus,kad,reikalui esant pagal juos"gintų"...Toks valis sakė:"boba"ir turguje"boba".   ATSAKYTI
Nuomonė 2019-07-18 07:57:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O gal, jeigu kas ... palieku tata....   
Juta 2019-07-18 07:28:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
Rusų išperos   ATSAKYTI
Ar dar 2019-07-18 07:22:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Kas n e aisku. Taigi ten jos asmenine kgb darbuotojo byla. Ir kompromatas kitu uzsislaptinusiu kgbistu kompromatas.   ATSAKYTI
rimas 2019-07-18 07:02:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-21
tv3 aktyviai prisidedai prie tautos pareigunu smeizimo!!!!!!!!!!!!   ATSAKYTI

Top Video

Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Ekspedicija į legendinį „Titaniką“ parodė liūdną tiesą
DABAR RODOMA
Būsto paskolų brangimas lietuviams – vienas didžiausių Europoje
DABAR RODOMA
Popiežiaus gestas sužavėjo didžiulę tikinčiųjų minią
DABAR RODOMA
Pirmasis toks laukas Lietuvoje – čia žmonės gali išbarstyti mirusiųjų pelenus
DABAR RODOMA
Šeimos kelionė namo atgal į Suomiją baigėsi siaubinga tragedija
DABAR RODOMA
Vyriausybė ruošia naują taršos mokestį
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Lietuviai neišgali atostogauti
DABAR RODOMA
Skundžiasi dėl naujų troleibusų
DABAR RODOMA
Sausra pakenkė žuvėdrų jaunikliams
REKLAMA
Koalicijos partijų lyderių susitikimas su Prezidentu (nuotr. Fotodiena)
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjų komandą penktadienį papildė karininkas Tomas Godliauskas. Jo paskyrimu buvo pabaigta formuoti Prezidentūros Nacionalinio saugumo grupė, ...
Baltijos kelias liaupsinamas visame pasaulyje – iki šiol įkvepia laisvės judėjimus (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas
Nuo Katalonijos separatistų iki Honkongo demokratų aktyvistų, prieš tris dešimtmečius nuo Sovietų Sąjungos padėjusi atsiplėšti Baltijos šalims gyva žmonių juosta vis dar ...
Viktoras Pranckietis (nuotr. stop kadras)
Aiškėja, dėl kokių priežasčių Seimo narei Irinai Rozovai Valstybės saugumo departamentas prieš dvejus metus nesuteikė leidimo dirbti su slapta informacija. Visos priežastys ...
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika patvirtino, kad ketvirtadienį pasirodžiusi žinia dėl galimai darbo vietoje neblaivaus gydytoją yra teisinga. „Po ...
Automobilių ir motociklų žygis (nuotr. stop kadras)
Vilniuje prasidėjo Baltijos kelio 30 metų jubiliejaus žygis per tris šalis. Šiam įvykiui skirtas tarptautinis automobilių ir motociklų žygis. Jis prasidėjo ir Vilniuje, ir ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

Lietuvos rinktinės rungtynių tvarkaraštis×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų