Šiandien Europos kultūros sostinėje Vilniuje oficialiai atidaromas Europos meno mokyklų diplomantų festivalis „Neu/Now Vilnius ‘09".
Penkias meno šakas - kiną, muziką, teatrą ir šokį, dizainą, vizualųjį meną – bei visos Europos menų mokyklas apjungiantis festivalis rengiamas pirmą kartą. Vilnius beveik savaitei tapo Europos jaunųjų menininkų sostine, pritraukusi kone šimtą meno mokyklų diplomantų, mokytojų, vadovų, žymių užsienio šalių meno prodiuserių ir kuratorių.
Lapkričio 19-22 d. vyksiančio Europos meno mokyklų diplomantų festivalio „Neu/Now Vilnius ‘09" metu bus pristatyta 30 geriausių, novatoriškiausių bei įdomiausių Europos meno mokyklų diplomantų darbų. Priklausomai nuo meno srities, festivalio renginiai vyks Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre „Titanikas", Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Menų spaustuvėje, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatre, kino centre „Skalvija".
Festivalis – tramplynas į didžiąsias scenas
„Tai unikalus festivalis, kadangi pirmą kartą vienoje vietoje pristatomi geriausi visos Europos meno mokyklų diplomantų darbai. Vertinimui buvo pateikti kūriniai iš 29 valstybių. Vilniečiai ir miesto svečiai „gyvai" galės susipažinti su 19 šalių atstovų darbais, atspindinčiais skirtingas kultūras ir meno tradicijas. Juos vertino 17 komisijos narių iš 12 skirtingų valstybių", - teigia vienos iš festivalio organizatorės Europos meno institutų lygos ELIA narys profesorius Anthony Dean, - „Džiugu, kad festivalis netapo vienos dominuojančios šalies ar šalių grupės renginiu, o aprėpė visą Europą".
Vilnius Europos meno mokyklų diplomantams gali tapti ir svarbiu tramplynu žengiant link pripažinimo ir profesionaliojo meno. Susipažinti su jų darbais į Lietuvos sostinę atvyko žymūs užsienio šalių prodiuseriai, kuratoriai, festivalių rengėjai ir kultūros centrų atstovai.
„ELIA seniai jau puoselėjo viltis surengti visas Europos valstybių meno mokyklas apjungiantį festivalį. Džiugu, kad 2009 metų Europos kultūros sostinė Vilnius, ieškodamas būdų užsienio kultūros atstovams pristatyti savo jaunuosius menininkus, žengė šia kryptimi ir tapo vienu iš svarbiausių festivalio iniciatorių", - pažymėjo A. Dean.
6 šokio ir teatro spektakliai
Iki sekmadienio vyksiančio festivalio metu vilniečiai ir miesto svečiai iš viso bus pakviesti į beveik pusšimtį renginių, pristatančių skirtingų sričių menininkų darbus. Tarp jų – 6 geriausi, novatoriškiausi ir įdomiausi Europos meno mokyklų diplomantų šokio ir teatro spektakliai.
Šie spektakliai vyks Menų spaustuvėje ir M.K. Čiurlionio menų mokyklos Šokio teatre. Žiūrovai išvys Norvegijos teatro akademijos spektaklį „Livestock. Nustipusio žirgo raiteliai", Kastilijos ir La Mančos (Ispanija) universiteto spektaklį „Mirties sapnas", Falmuto (Jungtinė Karalystė) universitetinės kolegijos spektaklį „Aukšto planas" ir kt.
„Norime kurti visiems suprantamą šiuolaikinį teatrą. Mūsų spektaklyje „Aukšto planas" keliami klausimai apie asmens vaidmenį grupėje, santykinę pinigų vertę mainais už darbą ir paties teatro prigimtį. „Aukšto plane" įterpiami neįprastų instrumentų orkestro ir spektaklio režisieriaus gyvai atliekami garsai. Veikia aparatai, ramstomos sienos, sėdima ant kėdžių, mėtomos monetos, varstomos durys", - apie žiūrovams pristatomą spektaklį pasakojo Falmuto (Jungtinė Karalystė) universitetinės kolegijos atstovė Joanna Squires.
Beje, festivalio metu išskirtinis dėmesys bus skiriamas Lietuvos menininkams.
„Siekėme, kad festivaliui pradžią davęs Vilnius išnaudotų visas galimybes Europos meno atstovams pristatyti savo jaunuosius kūrėjus, atstovaujančius tiek šokį ir teatrą, tiek ir kitas meno sritis. Iš 30 komisijos atrinktų geriausių, novatoriškiausių bei įdomiausių darbų 6 yra Lietuvos aukštųjų meno mokyklų auklėtinių kūriniai", - sakė profesorius A. Dean.
Per keturias festivalio dienas bus galima susipažinti su Audriaus Vaišnio vizualiųjų menų projektu „Gyvūnai" (Vilniaus dailės akademija), Manto Lesausko dizaino projektu „Konceptuali injekcija į dizainą/archetipinė materialios Lietuvos aplinkos koncepcija" (Vilniaus dailės akademija), išvysti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos diplomantų monospektaklį–operą „Izadora" (režisierius – Agnius Jankevičius, kompozitorius – Jonas Sakalauskas, solo – Agnė Sabulytė), režisierės Linos Lužytės filmą „Jau puiku tik dar šiek tiek..." (Lietuvos muzikos ir teatro akademija), Lietuvos muzikos ir teatro akademijos diplomantų šokio spektaklį „Ego ir ID" bei išgristi Mindaugo Bačkaus violončele atliekamą kūrinį „Ties riba" (Lietuvos muzikos ir teatro akademija).