Vienas žymiausių lietuvių architektų restauratorių, Lietuvos architektūros tyrinėtojų ir istorikų - Nacionalinės premijos laureatas dr. Kazys Napaleonas Kitkauskas švenčia garbingą 80 metų jubiliejų. Šia proga trečiadienį LDK valdovų rūmų Renesansinėje audiencijų salėje vyks kultūros vakaras „Vilniaus pilių riteris ir metraštininkas“.
Garbųjį mokslininką sveikins kolegos architektai, restauratoriai, paveldosaugininkai, muziejininkai ir bendraminčiai, prisimindami jo išskirtinį indėlį į Lietuvos architektūros paveldo tyrinėjimus bei kultūros puoselėjimą. Bus rodomas dr. Vytauto Urbanavičiaus sukurtas filmas „Sugrįžimas“ apie Tolminkiemio bažnyčios atkūrimo projektą, kurio įgyvendintojas buvo dr. K. N. Kitkauskas. Šio projekto metu buvo identifikuoti iškiliųjų lietuvių literatūros ir kalbos puoselėtojų Kristijono Donelaičio bei Pilypo Ruigio palaikai.
Renginio metu bus pristatyta dr. K. N. Kitkausko darbų bibliografija (1968-2011), atspindinti jo itin reikšmingą įnašą į Lietuvos istorijos ir architektūros tyrinėjimus, svarbių paveldo objektų išsaugojimą, taip pat atskleidžianti aktyvią ir įvairiopą kultūrinę veiklą, visuomenei pristatant Lietuvos materialiosios kultūros paveldo tyrimų žinias.
Per daugiau nei keturis dešimtmečius aktyvios mokslinės veiklos dr. K. N. Kitkauskas paskelbė daugiau nei 300 mokslinių bei informacinių publikacijų. Lietuvos architektūros raidai, paveldui ir tyrimams skirtos mokslininko studijos yra klasikiniai Lietuvos architektūros istorijos kūriniai, reprezentuojantys mūsų šalies mokslo lygį ir užsienyje. Išskirtinė autoriaus veikla pagerbta aukščiausiu Lietuvos valstybės įvertinimu: už fundamentalią studiją „Vilniaus pilys: statyba ir architektūra“ K. N. Kitkauskui 1990 m. paskirta Nacionalinė kultūros ir meno premija.
Dar mokyklinio amžiaus būdamas paragavęs politinio kalinio ir tremtinio duonos, grįžęs iš Mordovijos lagerio K. N. Kitkauskas studijavo Kauno politechnikos institute, dirbo architekto restauratoriaus darbą Vilniaus mokslinėje restauracinėje gamybinėje dirbtuvėje, Paminklų restauravimo institute, Pilių tyrimo centre „Lietuvos pilys“.
Profesinę ir mokslinę veiklą dr. K. N. Kitkauskas susiejo su Vilniaus arkikatedros ir kitų kultūros paveldo objektų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje tyrimais. Nuo 1968 m. jis beveik du dešimtmečius vadovavo Vilniaus arkikatedros tyrimams, rengė jos remonto ir priežiūros projektus, kartu su kolegomis surado bei padėjo išsaugoti Arkikatedros lobyną - vieną iš vertingiausių sakralinio meno kolekcijų.
Taip pat dr. K. N. Kitkauskas dalyvavo rengiant Valdovų rūmų atkūrimo projektą ir nuo 1987 m. vadovavo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų išlikusio autento architektūriniams tyrimams, parengė moksliškai pagrįstus išsamius šios rezidencijos atkūrimo retrospektyvinius brėžinius. K. N. Kitkauskas ir jo vadovaujama architektų grupė kartu su kitais Valdovų rūmų teritoriją ir šios rezidencijos istoriją tyrinėjusiais specialistais sukaupė neįkainojamą nacionalinės reikšmės radinių kolekciją ir kompleksinę informaciją.
Dr. K. N. Kitkauskas yra ir daugelio kitų nacionalinės reikšmės Lietuvos kultūros paveldo objektų tyrimo, restauravimo, regeneravimo ar atkūrimo autorius. Jis dalyvavo restauruojant Vilniaus Žemutinės pilies Naujojo arsenalo rūmus, prisidėjo prie Vilniaus universiteto bibliotekos knygų saugyklos statybos Šv. Jonų gatvėje, projektavo Biržų pilies tilto, Bijotų malūno atstatymą, vadovavo Kristijono Donelaičio memorialo Tolminkiemyje ir Lazdynėliuose (Karaliaučiaus sritis) tvarkymo darbams.