• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį savaitgalį Vilniuje viešės Torūnės simfoninis orkestras. Rugsėjo 7 d., 19 val., Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje įvyks torūniečių koncertas, rengiamas Lenkų instituto Vilniuje ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos.

REKLAMA
REKLAMA

Kūrybinės veiklos trisdešimtmetį švenčiantis Torūnės simfoninis orkestras į Lietuvą atveš ištrauką iš kultūrinio miesto garsovaizdžio, kurio neatsiejama dalimi orkestras tapo aktyviai rengdamas koncertus torūniečiams, muzikuodamas senamiesčio erdvėse ir reprezentuodamas miestą gastrolių Lenkijoje ir užsienyje metu. Su orkestru koncerte Vilniuje grieš jauna torūnietė, prigimtinių kūrybinių gabumų smuikininkė Anna Maria Staśkiewicz. Koncertui diriguos ne pirmą kartą Vilniuje besisvečiuojantis Mirosławas Jacekas Błaszczykas.

REKLAMA

„Tai nebuvo akademizmas ar populizmas. Tai buvo pavergiantis natūralizmas“ – taip apie Anną Marią Staśkiewicz atsiliepia lenkų kritikai, jos pavardę apraizgydami daugybe romantiškų būdvardžių. Dvidešimt penkerių smuikininkė yra ne tik solidžių smuiko konkursų laureatė, įvairių fondų stipendininkė, bet ir Lenkijos akademinės muzikos melomanų, radijo klausytojų bei koncertų publikos numylėtinė. Šiame koncerte ji pagrieš Vilniuje gimusio lenkų kompozitoriaus Mieczysławo Karłowicziaus Koncertą A-dur. Jo neoromantiška kūryba lenkų istorijos laiko juostoje užima tvirtą poziciją tarp Chopino ir Szymanowskio erų, nors anuomet kritikų buvo įvertina gan skeptiškai: „paveiktas kažkokių blogio dvasių jis gadina savo muziką, siekia atsiriboti nuo nacionalinio originalumo ir tarsi papūga šlūbčiodamas imituoja Richardo Wagnerio ir Richardo Strausso balsus“. Kartu su pastaraisiais kompozitoriais Mieczysławo Karłowicziaus muzika buvo apšaukta „modernistinių chaosu“, dėl ko šiandieną belieka tik šyptelėti.

REKLAMA
REKLAMA

Trisdešimtmetį skaičiuojantis Torūnės simfoninis orkestras toks yra tik keletą metų. Įsikūręs kaip kamerinis orkestras, 1990 m. jis tapo globojamas Torūnės miesto savivaldybės ir nuo to laiko ėmė sparčiai plėstis. Simfoninio orkestro statusą įgijusiame kolektyve nuolat dirba 54 muzikantai. Jiems šiuo metu vadovauja Mirosławas Jacekas Błaszczykas. Svarbus Torūnės orkestro istorijos momentas ir jo pasididžiavimas – nuo 1997 m. miesto senamiestyje organizuojamas Tarptautinis vasaros festivalis „Torūnė – muzika ir architektūra“, kuriame Vakarų kultūros muzikos paveldas skamba XIII-XIV a. istoriniuose pastatuose.

Be minėtojo Smuiko koncerto, orkestras atliks du simfoninius kūrinius: garsųjį Mykolo Kleopo Oginskio Polonezą „Atsisveikinimas su tėvyne“ ir Felixo Mendelssohno „Itališkąją“ simfoniją. Nors kunigaikštis Oginskis buvo itin įvairialypė asmenybė, šiandieną jis daugiausia žinomas kaip mazurkų, valsų, maršų ir ypač polonezų kompozitorius. Būdamas vienas iš 1794 m. sukilimo vadovų Lietuvoje, po sukilimo ir III Lietuvos-Lenkijos padalijimo Oginskis, prisidengęs svetima pavarde, pasitraukė iš Lietuvos. Spėjama, kad būtent tuo laiku ir buvo sukurtas šis jo polonezas. O Mendelssohno simfonijos sukūrimo aplinkybės ir inspiracijos visiškai kitokios. Tai 1830 m. kelionės į Italiją (Florencija, Neapolis, Roma) įkvėpta simfonija, kurios didžiąją dalį autorius užrašė saulėtame Romos vilos kambaryje.



LNF inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų