„Iširusių santykių muziejus“, keliaudamas per Europą, prašo žmonių ekspozicijai padovanoti daiktus, primenančius jų nelaimingos meilės istorijas.
Muziejun prašoma atnešti reliktus, menančius ir trumpus „susimetimus“, ir skaudžiomis skyrybomis pasibaigusias vedybas.
Pradėjusi kelionę Kroatijoje, ekspozicija apsilankė Bosnijoje ir Hercogovinoje bei Slovėnijoje. Iš viso ji rodyta jau 300 vietų, rašoma BBC.
Ji susilaukė dėmesio ir Berlyne. Vokietijos sostinės gyventojai parodai paaukojo daugiau nei trisdešimt objektų – nuo vestuvinės suknelės iki kirvio, kuris kadaise buvo panaudotas „buvusiojo“ baldams suniokoti.
Ekspozicijoje – ir pūkuoti antrankiai, ir dviratis, kuriuo kažkas išvažiavo palikdamas savo porą.
Paroda Berlyne prisiglaudė miesto širdyje esančiame „Tacheles arts“ centre, buvusioje jaunimo „skylėje“ („skvote“).
„Tai miela ir paprasta idėja, kadangi kiekvienas save su ja gali susieti“, – BBC teigė parodos organizatorius Zvonimiras Dobrovicas.
„Ji neapsimestinė, interaktyvi, tai vieta, kur žmonės gali papasakoti savas istorijas ir palyginti jas su kitų“, – teigė jis.
Žmonės prašomi padovanoti daiktą kartu su trumpu aprašymu, ką jis jiems reiškia, santykių laikotarpiu ir iš kur jie yra.
„Net jei daiktai atrodo paprasti, istorijos yra labai individualios ir tai padaro ekspoziciją labai gyvą, – kalbėjo Z. Dobrovicas, – žmonėms patinka būti čia, ateina porelės ir praleidžia daug laiko žiūrėdamos, besijuokdamos ir besitikėdamos, kad taip niekada joms nenutiks. Taip pat ką tik išsiskyrę žmonės, kurie nori papasakoti savas istorijas“.
Idėja radosi, kai du Zagrebo menininkai, Olinka Vistica ir Drazenas Grubisicas, išsiskyrė ir norėjo padaryti ką nors kūrybingo, kad sumažintų jaučiamą skausmą.
Menininkai nusprendė surinkti po jų santykių likusius daiktus ir juos eksponuoti. To paties jie paprašė ir savo draugų.
O. Vistica teigia, kad paroda turi terapinių galių: „Paprastai su skausmu kovojama sunaikinant daiktus, kurie gali ką nors priminti, bet mes kovojome naudodamiesi kūrybingumu ir prisimename džiaugsmą, su kuriuo susiję šie daiktai“.
Paroda vėliau keliaus į Belgradą, Skopje ir Stokholmą, taip pat planuojama ją siųsti į Niujorką, Tokijo ir San Paulą.