Pasaulyje garsus smuiko pedagogas ir smuikininkas Zakharas Bronas Šiaulių filharmonijoje baigė vesti meistriškumo kursus, rašo "Šiaulių kraštas".
Susitikimą su meistru prilygino stebuklui
Penkias dienas trukusio III tarptautinio jaunųjų stygininkų seminaro „Skambančios stygos 2007“ Zakharo Brono meistriškumo kursai baigėsi jų dalyvių ir profesoriaus bendru koncertu. Kursuose nuolat dalyvavo 17 jaunų smuikininkų iš Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos, tačiau iš viso juose apsilankė per 100 stygininkų ir jų pedagogų.
Garsios muzikų dinastijos atstovė, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos smuiko mokytoja Beata Vasiliauskaitė-Šmidtienė, aktyviai klausiusi Z. Brono kursų, juos pavadino valstybinės reikšmės įvykiu.
Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos smuiko mokytoja Kristina Kupšienė pasidžiaugė, kad Z. Brono meistriškumo kursai buvo surengti būtent Šiauliuose, o ne sostinėje.
„Smagu, kad šiuo seminaru pavyko įrodyti, kad Lietuvai svarbūs kultūriniai renginiai gali vykti ne tik Vilniuje. Dar prieš metus susitikimas su Z. Bronu man atrodė lyg pasaka. Dabar man ir mano mokiniams tai tapo išsipildžiusiu stebuklu, kurio nauda — neįkainojama“, — tikino mokytoja.
Kiekvienas talentingas smuikininkas — unikalus
Zakharas Bronas sakė buvęs sužavėtas jaunų muzikantų: „Labai jauni ir labai talentingi smuikininkai. Visuomet lengviausia išvardinti muzikanto trūkumus, jų turiu ir aš, tačiau savo darbe visuomet stengiuosi pabrėžti stipriąsias mokinių puses. Man kiekvienas talentingas jaunas smuikininkas — unikalus“.
Buvo planuojama, kad Z. Bronas Šiauliuose ne tik dirbs, bet ir ilsėsis. Vis dėlto jo užsiėmimai užsitęsė gerokai ilgiau. „Esu pratęs dirbti nuo 8 valandos ryto iki vidurnakčio. Mano mokiniai nebesistebi, jei jiems paskiriu susitikimą truputį prieš vidurnaktį“. Tiek mokiniams atiduota laiko nenueina veltui: vokiško žurnalo “Die Welt“ duomenimis, 102 kartus Z. Brono mokiniai gavo pirmąsias premijas įvairiuose smuikininkų konkursuose.
Kiek iš viso turėjo mokinių, šiemet 60-metį švęsiantis profesorius Zakharas Bronas nebesuskaičiuoja. Nuo 1989 metų dirbdamas įvairiose Vakarų Europos valstybėse ir kitose šalyse jis juos dabar galėtų atrasti įvairiuose pasaulio kampeliuose. Kuris iš mokinių talentingiausias? „Visuomet sakiau, kad toks — dar ateityje. Tačiau po paskutinio Čaikovskio konkurso tuo suabejojau. Jame pirmąją premiją gavusi mano mokinė iš Japonijos Majuko Kamio — geniali“, — atsakė profesorius.
Žymus pedagogas nenoriai prisimena minėtus į jo gyvenimą perversmą įnešusius metus, kai išvyko iš Novosibirsko, kurio konservatorijoje mokytojavo 14 metų. „Sunkūs buvo laikai. Maskvai nepatiko, kad ne sostinėje, o būtent Novosibirske gyvena stipriausi Tarybų Sąjungos smuikininkai. Paskutiniu lašu, perpildžiusiu mano kantrybės taurę, tapo tarptautinis konkursas Briuselyje, į kurį lydėjau savo mokinį, dabar garsų smuikininką Vadimą Repiną. Konkursas Belgijoje tęsėsi visą mėnesį, o Maskvoje man išdavė vizą tik 5 dienoms. Po šio įvykio ėmiau svarstyti pasiūlymus dirbti užsienyje, kur galiausia ir išvykau“, — pasakojo Z. Bronas.
Marina Ostapenko