Gegužės 16 d., šeštadienį, 11 val. Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56) vyks šeimyninio muzikavimo festivalis „Muzikuojame šeimoje 2009“, skirtas Tarptautinei šeimos dienai.
Dalyvauja Kauno, Šilalės, Pandėlio, Zarasų, Rokiškio, Raseinių, Šilalės, Vilkaviškio, Birštono muzikuojantys šeimyniniai ansambliai. Festivalį rengia: Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros departamento Švietimo ir ugdymo skyrius, Kauno muzikos mokyklų mokytojų metodinis būrelis, Kauno Miko Petrausko muzikos mokykla.
Šeimyninio muzikavimo festivalis Kaune vyksta jau penktą kartą. Nuo lokalaus Miko Petrausko muzikos mokyklos renginio 2004 m. festivalis plėtėsi ir populiarėjo iki respublikinės muzikuojančių šeimyninių ansamblių šventės. Šiemet Kauno Menininkų namai kviečia šeimynykščius ir klausytojus jau į Antrąjį respublikinį festivalį „Muzikuojame šeimoje – 2009“.
Namų muzikavimo tradicija nėra naujas reiškinys. Pomėgį muzikuoti namų aplinkoje žinome iš įvairių laikų kultūros istorijos. Lietuvoje namų muzikavimo tradiciją puoselėjo inteligentijos, ypač muzikantų dinastijų atstovai.
Šiais spartaus gyvenimo laikais vis mažiau laiko lieka dvasinei ramybei ir pusiausvyrai, tarpusavio santykiams, vis mažiau dėmesio tenka artimiesiems, beveik visą laisvalaikį atiduodame darbinei veiklai, dalykiniams susitikimams. Nuo to silpnėja šeimyniniai ryšiai, mažiau dėmesio tenka vaikams. O juk šeima – svarbiausia mūsų visuomenės ląstelė.
Vienas veiksnių, stiprinančių šeimos saitus – kolektyvinė veikla. Dar geriau, jei ta veikla meninė. Nemažai šeimų leidžia savo atžalas į muzikos mokyklas ar kitaip skatina jų muzikinę raišką. Neretai ir patys tėvai būna vaikystėje įgiję muzikavimo pagrindus. Tačiau pasirinkę su muzika nesusijusias profesijas, praranda turėtus įgūdžius.
Šeimyninis muzikavimas – tai ne tik muzikos mokyklose ar kitoje užklasinėje veikloje įgytas menines kompetencijas įtvirtinanti veikla. Tai veikla, stiprinanti šeimos narių tarpusavio ryšius, aktyvinanti jų bendravimą ne tik muzikos kalba. Tai veikla, leidžianti pajusti kūrybinį džiaugsmą ir teigiamas emocijas, atitrūkstant nuo kasdienybės rūpesčių.
Sumanymas aktyvinti Kaune šeimyninio muzikavimo tradiciją atkartoja eilėje muzikos mokyklų jau vykstančias šeimyninių renginių iniciatyvas. Norėta šį reiškinį išplėsti, paskatinti įsijungti ne tik muzikos mokyklas lankančius broliukus ir sesutes, bet ir jų tėvelius, senelius ir kitus giminaičius. Susiburti skatina ir Festivalio nominacijos: gausiausiam šeimyniniam ansambliui, tris kartas vienijančiam ansambliui, geriausiai pasirodžiusiems dviejų kartų ir vienos kartos ansambliams, jauniausiam bei vyriausiam Festivalio dalyviui, pažymimos rėmėjų prizais. Tačiau pralaimėjusių nebūna – visi gauna Padėkos raštus, taip pat ir mokytojai, padėjusieji ansambliams pasiruošti savas programas.
Šiemetiniame Festivalyje, dalyvauti panoro virš 30 šeimyninių ansamblių (virš 80 dalyvių). Daugiausia tai - vienos kartos duetai: broliai, sesės, pusbroliai ir pusseserės. Tačiau bus muzikuojama ir trise bei didesniais ansambliais. Padrąsinti muzikuojančio tėvelio ar mamos į muzikos pasaulį žengia ir penkiamečiai mažyliai. Vyresnių klasių mokiniai skatina muzikuoti tėvus, net nesusijusius su muzikinėm profesijom. Tačiau įspūdingiausia visa muzikuojanti šeima. Šiais metais greta kauniečių šeimų, dalyvaujančių festivalyje jau ne pirmą kartą, programas parengė Zarasų, Rokiškio, Raseinių, Šilalės, Vilkaviškio, Prienų ir Kauno rajonų įvairių muzikos ir kitų mokyklų atstovai.
Renginys vyks gegužės 16 dieną Kauno Menininkų namuose. Ši data neatsitiktinė. Tai artimiausias savaitgalis šalia gegužės 15-sios dienos, kuri Jungtinių tautų Generalinės Asamblėjos iniciatyva nuo 1993 metų minima kaip Tarptautinė šeimos diena. Tad Šeimyninio muzikavimo festivalis, siejamas su minėta data, siekia atkreipti dėmesį ir į šią šventę, kuri gal būt ilgainiui įsitvirtins kaip dar viena tradicija miesto visuomenės kultūriniame gyvenime.
Festivalį pastoviai rengia Kauno Miko Petrausko muzikos mokykla, palaikoma Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo departamento Švietimo ir ugdymo skyriaus bei Kauno muzikos mokyklų mokytojų metodinio būrelio.
Tai ne konkursas. Tai renginys, skatinantis kūrybinį ir saviraiškos džiaugsmą. Džiaugsmą būti kartu ir galimybę šiuo džiaugsmu dalytis su kitais. Apie šiltą, drąsinančią ir palaikančią festivalio atmosferą kalba visi Festivalio dalyviai. Juk dažnai muzikos mokyklų mokiniai į sceną eina su nerimu ir nemaža atsakomybe - parodyti meistriškumą, nenuvilti mokytojo, pasiekti aukštesnį rezultatą konkurse. Tai įpareigoja ir kausto. Ir džiaugsmas ateina tik po pasirodymo, jei jo nepakeičia nusivylimas. Šiame festivalyje to nėra. Programoje – mėgstami kūriniai, neapsunkinantys nei atlikėjų, nei klausytojų, šalia – artimiausi žmonės.
Ir nors šiais sunkmečio laikais festivalis vyksta palaikomas tik pačių ištikimiausių rėmėjų, skiriančių prizus labiausiai sužavėjusiems ansambliams, tačiau didžiausias prizas – puiki šventinė nuotaika bei galimybė muzikuoti kartu su bendraminčiais vienoje didelėje muzikuojančiųjų šeimoje.
Gražina Dainauskienė
Festivalio „Muzikuojame šeimoje“ projekto vadovė