2009 m. gruodžio 2 d., trečiadienį, 18 val. Vilniaus paveikslų galerijoje pristatoma pirmosios lietuviškos operos
MIKO PETRAUSKO „BIRUTĖ“ kompaktinė plokštelė.
Libretas – Gabrieliaus Landsbergio-Žemkalnio
Orkestruotė – Teisučio Makačino
Opera-melodrama „Birutė“ yra pirmoji lietuvių nacionalinė opera. Joje vaizduojamas lietuvių kovų prieš grobuonišką kryžiuočių ordiną XIV a. epizodas. Ordino komtūro pasiuntiniai, grasindami ugnimi ir kalaviju, nori prievarta išsivesti į Marienburgą Palangos tėvūno dukterį Birutę. Jos ginti stoja ne tik broliai, bet ir visi kaimynai. Į Palangą atvyksta kunigaikštis Kęstutis. Jis susižavi Birute. Neabejinga kunigaikščiui ir Birutė, tačiau jų meilei trukdo Krivis. Pagaliau Senasis vaidila išsiaiškina, jog santuokai kliūčių nėra – Birutė dar neįšventinta vaidilute. Operos finale – šaunios pabaigtuvės.
Mėgėjų pastangomis veikalas buvo pastatytas 1906 m. lapkričio 6 d. Vilniuje, dabartinės Nacionalinės filharmonijos rūmuose. „Birutės“ svarbą lėmė istorinis lietuviškas turinys, lietuvių liaudies dainų melodijomis grįsta muzika.
Praėjus 100 metų – 2006 m. lapkričio 6 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos salėje vėl skambėjo M. Petrausko „Birutė“ (orkestruota Teisučio Makačino). Kiti buvo statytojai, kiti atlikėjai bei klausytojai, tačiau kaip ir prieš šimtą metų „vaidinimas praėjo pakiliai ir sėkmingai. Salė pilna žiūrovų, kurie daug plojo“. Kaip anuomet, taip ir dabar visus vienijo džiaugsmas ir pasididžiavimas pirmąja lietuviška opera. 2007 m. vasarą „Birutė“ pakartota Pažaislio festivalio metu Žemaitkiemyje, o 2008 m. – Biržuose, visur sulaukta gausaus klausytojų būrio ir palankaus jų vertinimo. Ši sėkmė paskatino rūpintis ir išleisti „Birutės“ kompaktinę plokštelę, juoba kad Lietuvos radijo fonduose yra išlikę vos keli operos fragmentai, o visa opera niekada nebuvo įrašyta.
Vaidmenys ir atlikėjai:
Birutė, Palangos mergelė – ASTA KRIKŠČIŪNAITĖ (sopranas)
Palangos tėvūnas, jos tėvas – SIGITAS RAČKYS (aktorius)
Birutės broliai:
AUDRIUS RUBEŽIUS (tenoras)
GIEDRIUS ŽALYS (baritonas)
Kęstutis, žemaičių kunigaikštis – ARNOLDAS JALINIAUSKAS (aktorius)
Senas vaidila – ARŪNAS MALIKĖNAS (baritonas)
Sundšteinas, kryžiuočių vadas – RAFAILAS KARPIS (tenoras)
Lizdeika, krivių krivaitis – FERDINANDAS JAKŠYS (aktorius)
Krivis – GEDIMINAS STORPIRŠTIS (aktorius)
Žmonių minia (vaidilutės, karžygiai, laukininkai, pjovėjai) – Kauno valstybinio dramos teatro artistai
Režisierė BIRUTĖ MAR
Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS
KAUNO MIESTO SIMFONINIS ORKESTRAS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
Meno vadovas ir dirigentas Petras Bingelis