Susipažinti su Baltijos jūros regiono gintaro meistrų darbais kviečia Palangos gintaro muziejus - sekmadienį grafų Tiškevičių rūmuose atidaroma Kaliningrado gintaro muziejaus paroda „Baltijos auksas“.
Kaliningrado muziejininkai atvežė ne tik savo miesto, bet ir Maskvos, Sankt Peterburgo, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos gintaro menininkų darbus - visa, ką turi savo rinkiniuose geriausio.
Kaliningrado menininkai pristatomi kiek plačiau - pradedant praėjusio amžiaus aštuntuoju dešimtmečiu, kai ypač buvo mėgstama kurti papuošalų komplektus. Auskarams, sagėms, apyrankėms, medalionams meistrai tuomet rinkosi retos spalvinės gamos ir tekstūros gintaro gabaliukus, įrėmindami juos metalu, puikiai įvaldę filigrano, granuliavimo ir pynimo techniką. Bet pamažu jie persiėmė Baltijos kraštams būdinga darbo su gintaru maniera, kai šlifuojant ar poliruojant gintaro gabalėlius stengiamasi paryškinti kiekvieno jų prigimtinį savitumą, natūralų grožį. Dirbinių konstrukcijos tapo sudėtingesnės, metalo apdorojimui imta taikyti įvairesnius būdus.
XX a. pabaigoje likvidavus valstybinį gintaro gavybos ir perdirbimo monopolį, neįprastų lig šiol gintaro meistrams darbų ėmėsi jaunieji menininkai: jie kūrė šviestuvus, įvairias dėžutes, rašymo reikmenis, sakralinius dirbinius. Įspūdingų rezultatų pasiekė kurdami mažosios plastikos objektus. Aukštą raižymo meistrystę liudija daugiafigūrės kompozicijos, dekoratyviniai indai, įvairūs aksesuarai, tualeto reikmenys.
Pastaraisiais metais radosi konceptualių avangardinių kūrinių, kuriuose gintaras derinamas su neįprastomis medžiagomis - popieriumi, stygomis, paukščių plunksnomis ir kita. Parodoje galima pamatyti ir seniausio Rusijoje Sankt Peterburgo akmens raižybos centro menininkų kūrinius - klasikinius ir novatoriškus visame pasaulyje žinomų Peterburgo gintaro dirbtuvių meistrų darbus.
Vienintelis Rusijoje gintaro muziejus Kaliningrade įkurtas 1979 metais. Muziejus įsikūręs XIX amžiaus tvirtovės bokšte, ekspozicijos plotas užima apie 1000 kvadratinių metrų. Muziejus turi surinkęs turtingą gintaro kolekciją. Didžiausias gintaro gabalas, saugomas muziejuje, sveria per 4 kilogramus. Muziejaus rinkiniuose yra daugiau kaip 4000 gintaro pavyzdžių su inkliuzais, tarp jų - daug retų eksponatų.
Muziejuje gausi gintaro ir iškasamųjų sakų iš kitų šalių kolekcija. Kultūros istorijos dalyje gausiai pristatoma archeologija - dirbiniai nuo neolito laikų iki dabar. Muziejus turi ir rekonstruotų senųjų dirbinių kolekciją su atkurtais dingusio Gintaro kambario fragmentais.
Kaliningrado gintaro muziejaus parodą "Baltijos auksas" Palangoje galima lankyti iki kitų metų balandžio 12 dienos.