Įžvalgusis mokslinės fantastikos kūrėjas Arthuras C. Clarke'as buvo palaidotas šeštadienį Šri Lankoje, kurią buvo pasirinkęs savo namais. Jį priėmusi šalis pasaulinės šlovės sulaukusio „titano“ atminimą pagerbė tylos minute.
Didžiojoje Britanijoje gimęs A. C. Clarke‘as labiausiai išgarsėjo tuomet, kai buvo ekranizuotas jo romanas „2001 metų kosminė odisėja“. Jis mirė sulaukęs 90-ties nuo kvėpavimo ir širdies sutrikimo. Gydytojai tai siejo su sindromu, kuris išsivystė persirgus poliomielitu ir dėl kurio rašytojas jau daugelį metų buvo prikaustytas prie invalido vežimėlio.
„Jaučiamės tokie privilegijuoti, kad jūs gyvenote mūsų šalyje. Jūsų pėdsakai čia niekada neišnyks. Jie tik sustiprins tai, ką mes darome“, – sakė laidotuvių dalyviams Tamara Ekanayake, kuri augo Kolombe esančiuose A. Clarke‘o namuose ir kurios šeimą rašytojas buvo priėmęs.
Atsisveikindami šeimos nariai ir draugai braukė ašaras ir dėjo geltonas rožes ant jo kūno kaip paskutinės pagarbos ženklą, kai jis gulėjo ant baltos pakylos po lenktomis dramblio iltimis, skambant muzikai iš filmo „2001 metų kosminė odisėja“, prieš laidotuves pagrindinėse Kolombo kapinėse.
Jo brolis Fredas ir sesuo Mary galėjo stebėti, kaip šimtai vienuolių, gedėtojų ir mokslinės fantastikos gerbėjų sudėjo rankas maldai už žmogų, kuris aiškų mokslinį faktą vertino labiau nei religiją.
Prezidentas Mahinda Rajapakse, kuris šią savaitę pavadino A. C. Clarke‘ą „pranašu“, paprašė Šri Lankos gyventojų minutės tyla pagerbti labiausiai pasižymėjusį salos užsienietį, kurio mirtį Šri Lankos laikraščiai pavadino „paskutine titano kelione“.
A. C. Clarke‘as paliko rašytinius nurodymus, kad jo laidotuvės vyktų „be jokių jokios religijos apeigų“. Ant paminklinio akmens jis paprašė užrašyti šiuos žodžius: „Čia guli Arthuras Clarke‘as. Jis niekada neužaugo, tačiau niekada nenustojo augęs“.
A. C. Clarkeas parašė apie 100 knygų, taip pat šimtus apsakymų ir straipsnių, ir pirmiausia norėjo, kad jį prisimintų kaip rašytoją. 1998 metais jis buvo įšventintas į riterius.