Kovo 30 – 31 dienomis jubiliejinio penkioliktojo kino festivalio „Kino Pavasaris“ metu bus rengiamos kūrybinės dirbtuvės „SCRIPT +“, skirtos kino dramaturgijai. Jų metu dalyviai bus supažindinami su kino dialogų rašymo, kino siužeto konstravimo bei vystymo subtilybėmis.
Dirbtuvėms vadovaus kino scenarijų vystymo programos EU Media SOURCES 2 tarybos narys ir kino scenarijaus vystymo kursų SOURCES 2 dramaturgas-konsultantas David Wingate, savo patirtimi ir įžvalga prisidėjęs prie tokių gerai Europoje žinomų filmų kaip „Fucking Åmål“ (rež. Lukas Moodysson), „Short Order“ (rež. Anthony Byrne) „Mouth To Mouth“ (rež. Bjorn Runge) ir „Daybreak“ (rež. Bjorn Runge).
David Wingate taip pat yra žinomas ir kaip pedagogas, dėstęs Norvegijos ir Švedijos kino mokyklose. Balandžio 1 dieną vyks vieša Wingate paskaita apie scenarijaus skaitymo-vertinimo techniką, kurioje galės apsilankyti visi norintys.
„SCRIPT +” dirbtuvės nuo paskutiniuoju metu populiariais tapusių panašaus tipo mokymų ir seminarų skirsis tuo, jog dviejų dienų laikotarpyje kiekvienas dalyvis dirbs su savo nuosavu filmo siužetu arba scenarijumi. Užsiėmimai vyks anglų kalba.
Kino dramaturgijos dirbtuvėse kviečiami dalyvauti visi norintys. Dalyvio mokesčio nėra.
Iš pateiktų paraiškų bus atrinkti 4 – 5 projektai, kurie ir dalyvaus dirbtuvių darbų maratone.
„SCRIPT +“ paraiškos pateikimui reikia:
• 10 – 30 puslapių apimties filmo siužeto (treatment) arba siužeto aprašymo (outline), lietuvių ir anglų kalbomis;
• jei jau yra parašytas scenarijus – keleto svarbiausių scenų (autoriaus nuomone);
• autoriaus gyvenimo ir kūrybos aprašymo;
Elektroninis adresas pasiteiravimui ir paraiškų siuntimui: [email protected]
Galutinė paraiškų pateikimo data: kovo 10 d.
Jei net niekada nesate rašęs, tačiau turite norą bei idėją parašyti scenarijų – tai puiki proga jį pradėti ir tobulinti SCRIPT + metu.
David Wingate
(kino scenaristas ir dramaturgas)
Davidas Wingate gimė ir užaugo Anglijoje, tačiau būdamas dvidešimties persikėlė gyventi į Norvegiją. Ten gyvendamas aštuntajame dešimtmetyje jis kūrė trumpametražius filmus – režisavo ir bendradarbiavo rašant scenarijus vienuolikai trumpų filmų, skirtų daugiausia Norvegijos televizijai. 1980-ais jis parašė ir režisavo savo pirmą norvegišką pilno metražo filmą. Devintajame dešimtmetyje Wingate ir toliau dirbo su kino filmų scenarijais, finansuojamais Norvegijos ir Švedijos kino rėmimo fondų. Taip buvo sukurti trys kino filmų scenarijai, kurie deja nepavirto filmais, todėl Wingate užsiėmė filmų scenarijų konsultacija bei tapo Norvegijos kino sąjungos atstovu Norvegijos kino rėmimo fondo taryboje.
Devintojo dešimtmečio pabaigoje Wingate persikėlė gyventi ir dirbti į Švediją. Ten pradėjo dirbti kaip kino dramaturgas, kino scenarijų konsultantas ir kino dramaturgijos dėstytojas. Pirma ši veikla buvo skirta tik dviem šalim (Norvegijai ir Švedijai), tačiau padedant kino scenarijų rašymo kursams Sources EU Media, kuriuose Wingate pradėjo dėstyti kino dramaturgiją, jo pedagoginė ir konsultacinė veikla išsiplėtė ir po Europą. Wingate teko dirbti su įvairaus formato ir žanro filmais: išplėstine TV žurnalistika, trumpo ir ilgo metražo dokumentiniais filmais bei trumpo ir ilgo metražo vaidybiniais filmais. Nuo 1996 iki 2001 jis dirbo Švedijos konsultacinėje kompanijoje Film i Väst, padedančioje jauniems kino autoriams. Nuo 2002-ųjų Wingate dirbo konsultantu Suomijos kino fonde Poem ir Švedijos fonde Film Pool Nord, kuriuose padėjo vystyti dokumentinio ir elektroninio kino kūrinius bei filmus, skirtus mobiliai įrangai.
Tarp gerai žinomų Wingate – kaip kino scenarijų konsultanto – darbų: švedų vaidybinis filmas Fucking Åmål,švedų dokumentinis filmas Lucky People Centre International bei aštuonių serijų apžvalginės dokumentikos švediškas serialas Skjuhuset and Skolan, sukurtas pagal švedų televizijos TV4 užsakymą. Taip pat Wingate pavardė yra minima tarp švedų filmo Om Jag Vänder mig Om, apdovanoto keliais Švedijos kino apdovanojimais 2004-ais, ir australų pilno metražo dokumentinio filmo The Souvenirs of Mr. X, kūrėjų. 2006-ais kino ekranuose pasirodė net šeši filmai, kurių titruose figūravo Wingate pavardė – airių miuziklas Short Order, vaikams skirtas suomių filmas Valo, austrų dokumentinis filmas apie kiną Exile Home Movie, švedų vaidybinis filmas Munn mot Munn (nominuotas septyniems Švedijos kino apdovanojimams), švediškas dokumentinis filmas Gitmo, pasakojantis apie Gvantanamo kalėjimą, norvegiškas dokumentinis filmas apie naminius gyvūnus Ungdommens Råskap bei Švedijos televizijai skirtos dokumentinės serijos Dream Job, Swedish Tales ir Love without Borders. 2006-2007-ais Wingate padėjo vystyti ir plėtoti EBU TV skirtą daugiaserijinį dokumentinį filmą Islam in Europe and Taboo o taip pat buvo dramaturgų konsultantu norvegų dokumentiniame filme US vs. Al Arian, kurio premjera įvyko 2007-ųjų vasarį. Pastarasis filmas buvo apdovanotas didžiuoju dokumentinio kino prizu Nordic Panorama‘ 2007 festivalio metu. Wingate ir toliau tęsia kūrybinį bendradarbiavimą su šiais kūrėjais bei jų kino gamybos kompanijomis.
Kaip kino dramaturgijos mokytojas Wingate dirbo Švedijos nacionalinėje kino mokykloje Stokholme. Trejus metus dėstė kino režisūrą, kino dramaturgiją ir kino prodiusavimą Amsterdame – nacionalinėje Danijos kino akademijoje. Taip pat mokė kino dokumentikos studentus Suomijoje – Helsinkio kino mokykloje. Nuo 2001-ųjų jis dėsto kino dramaturgiją kino prodiusavimą besimokantiems studentams vakarų Švedijos universitete.
Paskutinius šešerius metus Wingate yra scenarijaus vystymo programos EU Media SOURCES 2 tarybos narys bei scenarijaus vystymo kursų Sources 2 konsultantas / dėstytojas. Jis konsultuoja vaidybinius ir dokumentinius kino filmų scenarijų kūrėjus. Kitaip tariant Wingate kiekvienais metais susiduria su 8-10 kino projektais iš įvairių europinių kino kompanijų. Taip pat Wingate yra vienas iš Sources cinema documentary programos iniciatorių ir konsultantų. Programos, kurios beveik 25% projektų sėkmingai pasiekia kino ekranus ir kino žiūrovus.
Šiuo metu Wingate dirba prie nuosavo vaidybinio filmo scenarijaus, kurį finansuoja Suomijos, Norvegijos ir Švedijos kino rėmimo fondai.