• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taip jau išeina gyvenime - vienas karas žmones sujungė, kitas - išskyrė. Vokietis amžino poilsio atgulė Lietuvoje, o jo žmona lietuvė - Vokietijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Renkant duomenis apie  Variakojų giminę iš Aulių kaimo, gana netikėtasi susiklostė mokytojos Adėlės Variakojytės – Nichofienės gyvenimas.  

REKLAMA

Mokytojos Adėlės tėvai - Klausučių kaimo ūkininkai. Nors sprendžiant apie gimimo ir mirties įrašus bažnytinėse knygose, jie turėjo gyventi gal ir pačiuose Biržuose ar netoli jų. Kristupo Variakojo ir Marijonos Užunarytės - Variakojienės šeimoje augo 4 vaikai: Palmyra - Olga (g. 1888 11 20), Darata - Ona (g. 1890 12 15), Adėlė - Marijona (g. 1894 12 27) ir brolis Jonas (1898 09 10 - 1919).

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis pasaulinis karas ir kaizerinės Vokietijos okupacija jaunajai Adėlei atnešė netikėtų gyvenimo posūkių. Jai teko slaugyti pasiligojusį, o galbūt sužeistą ir nuo savų kariškių atsilikusį vokietį Richardą Nichofą. (Jo vardas ir pavardė šaltiniuose rašoma labai įvairiai). Ir suliepsnojo tarp dviejų jaunų žmonių meilė. Richard ir Adėlė susituokė 1918 metų gruodį. Beveik po metų gimė sūnus Kurtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jaunoji pora vieno po kito netenka artimųjų: 1919 m. miršta brolis Jonas, 1920 m. motina Marija Variakojienė, 1921 m. - tėvas - Kristupas Variakojis. Jie visi palaidoti senosiose Biržų evangelikų reformatų kapinėse Nastopkos gatvėje.

Adėlė Nichofienė pradeda dirbti mokytoja Vinkšninių kaime. 1923 metų spalį gimė sūnus Jonas. Prie kelio Vinkšniniuose dar tebestovi sena molinė kaimo gryčia, kurioje gyveno Nichofų šeima, o vaikus prižiūrėjo Elzbutė Tamošiūnienė.

REKLAMA

Tačiau mokytojos laukė dar vienas nelengvas gyvenimo išbandymas - vyro mirtis. Skaitome įrašą iš Biržų evangelikų reformatų parapijos mirusiųjų 1920 - 1927 m. metrikų nuorašų:

Richardas Nichoffas. Mirė 1925 03 10 Vinkšninių sodžiuje plaučių uždegimu. 41 metų amžiaus (g. 1884 m.). Buhalteris, Vokietijos valdinys. Biržų parapija. Tėvai - Henrik Nichoff ir Minna Planschmidt. Liko žmona ir du sūnūs. Palaidojo 03 15 Biržų kapuose. Žinias suteikė A. Nichofienė. Surašė kun. Povilas Jakubėnas.

REKLAMA

Palaidojo vokietį kareivį netoli Variakojų kapavietės. Gal todėl, kad artimieji nelabai pritarė Adėlės santuokai su svetimtaučiu. Ant paminklinio akmens įrašas įrodo, kad čia palaidotas RICHARDAS NYHOFAS.

Likusi našlė, Adėlė Nichofienė kitos šeimos nesukūrė, mokytojavo Juodžionių, Biržų pradinėse mokyklose. 1940 metais Tarybų Sąjungai okupavus Lietuvą ir leidus Vokietijos piliečiams keltis į Vokietiją, mokytoja su sūnumis išvažiavo. Ji, matyt, turėjo ir dokumentus, nes vyro mirties įraše yra žodžiai „Vokietijos valdinys".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kilus Antrajam pasauliniam karui, Vokietijai 1941 metais užpuolus Tarybų Sąjungą, A.Nichofienė buvo grįžusi į Biržus. Jos suaugę sūnūs tarnavo hitleriniame vermachte. Artėjant frontui, Adėlė Nichofienė vėl grįžo į Vokietiją. Abu jos sūnūs liko gyvi, tačiau ryšius su gimtuoju Biržų kraštu palaikė, giminių kapinėmis rūpinosi tik Adėlė. Ji bendravusi su žinoma Biržų krašto tautodailininke, juostų audėja ir pynėja Adele Sadauskiene. Abi jos jau, deja, mirusios.

Adėlė Nichofienė palaidota kažkur Vokietijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų