Daugiau nei keturis mėnesius visos Europos Sąjungos (ES) 14-18 metų jaunimas meno kūriniais kalbėjo apie greta gyvenančių tautų, kultūrų ir socialinių grupių žmonių problemas. Tokia jaunimui skirto projekto „Alter ego“ idėja: dalyvaudami konkurse „Dvigubas portretas“ jauni žmonės bandė meno kalba parodyti tai, kas turi rūpėti ir jaunam, ir senam.
Tarptautinis projektas „Alter ego“ – vienas iš septynių svarbiausių Europos kultūrų dialogo metų projektų, vykdomų visų 22 ES šalių. Praėjusią savaitę iš visų konkurso dalyvių Britų taryboje susirinkusi komisija atrinko dešimt geriausių darbų, kovosiančių tarpusavyje dėl pagrindinio prizo ir kelionės į Danijoje vyksiančias kūrybines dirbtuves.
Projekto koordinatorė Sonata Adomaitienė teigė, kad konkurse dalyvavo 99 jaunuoliai, įkėlę į konkursui sukurtą internetinę svetainę 119 darbų. „Darbų daugiau, nes kiekvienas dalyvis galėjo konkursui pateikti iki trijų meno kūrinių“, – aiškino S. Adomaitienė. Anot jos, kitose ES šalyse projektas ir konkursas taip pat sulaukė didelio susidomėjimo.
„Daugiausia dėmesio sulaukėme iš mokyklų, taip pat – iš tolerancijos mokymo centrų, – pasakojo moteris. – Gavome daugybę gražių ir kūrybingų darbų.“
S. Adomaitienės teigimu, kai kurios kitose ES šalyse konkursą vykdžiusios įstaigos skundėsi, kad jaunimas – nenorus ir nėra linkęs dalyvauti tokiuose projektuose. „Džiugu, kad lietuvaičiai ne tik mielai dalyvavo, bet ir parodė, kokie jie yra kūrybingi ir išradingi“, – džiaugėsi projekto koordinatorė. Anot jos, aktyviausiai konkurse dalyvavo dailės mokyklų auklėtiniai, skatinami mokytojų, bet buvo nemažai ir filmukų, fotografijų. „Kai kuriose šalyse nuotraukos buvo tiesiog atsitiktinai darytos ir įkeltos į konkurso tinklalapį, o mūsiškiai specialiai ruošėsi, dėliojo daiktus, komponavo nuotraukas. Smagu, kad į fotografiją jaunimas pasižiūrėjo rimtai“, – lygino lietuvaičius su kitų ES šalių jaunimu S. Adomaitienė.
Projekto Lietuvoje koordinatorė pasakojo, kad tema „Dvigubas portretas“ buvo skirta visoms ES šalims: „Kiekvienos tautos jaunimas skirtingai interpretavo šį pavadinimą. Juo labiau, kad visur skirtinga situacija ir kiekvienas asmuo gali kitaip papasakoti ir pažvelgti į šią situaciją.“ Moteris pridūrė, kad lietuvaičiai „labai kūrybingi ir jei kažką daro, pasistengia tai atlikti kruopščiai“.
Anot S. Adomaitienės, dalyvavimą konkurse lemia tiek vertingi prizai, tiek savitas požiūris į kylančias kultūrų dialogo problemas. „Mes pradžioje net neakcentavome, kad bus įspūdingi prizai. Žinoma, mūsiškiams motyvacija gali tapti ir kelionė į kūrybines dirbtuves Danijoje, bet kitų šalių jaunimui tai gali būti visiškai neaktualu“, – svarstė moteris.
Lietuvoje vykusio konkurso komisija atrinko dešimt geriausių darbų, už kuriuos kviečiami balsuoti visi norintys. Balsuoti galima iki spalio 3 dienos.
Dviejų geriausių darbų autoriai lapkričio 16 dieną keliaus į kūrybines dirbtuves Danijoje, kur su iš 22 ES šalių atvykusį jaunimu bendraus profesionalūs menininkai. „Tikrai žinau, kad bus kuriamas profesionalus filmas“, – teigė „Alter ego“ koordinatorė. Anot S. Adomaitienės, kokie menininkai vadovaus kūrybinėms dirbtuvėms, paaiškės artimiausiu metu.
Projektas „Alter ego“ yra vienas iš Europos kultūrų dialogo metų programos renginių. Projektas vienu metu vykdomas visose Europos Sąjungos šalyse.
Dija Sergijenko