REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spalio 4 d. į Lietuvos nacionalinės filharmonijos (LNF) Didžiąją salę sugrįžta muzika. Lietuvos kamerinio orkestro, belgų trimitininko Andrejaus Kavalinskio ir dirigento iš Didžiosios Britanijos Nicholaso Cleobury koncertu pradedamas naujas koncertų sezonas. Jis bus rudeniškai dosnus įvairių žanrų muzikos, įdomių susitikimų su Lietuvos ir užsienio menininkais, intriguojančių tarptautinių muzikos dialogų, pratęsiančių 2008-aisiais plačiai sklindančią „Kultūrų dialogo“ programą. Iki Naujųjų metų Filharmonija ketina surengti per 60 koncertų Vilniuje ir apie 15–20 koncertų kas mėnesį įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, dalyvavimas Europos Sąjungos (ES) „Kultūrų dialogo“ programoje 2008-aisiais tapo akstinu plėtoti įvairius dialogus koncertų scenose, vykdyti daugiau tarptautinių projektų, kviestis solidžių užsienio kolektyvų ar pavienių muzikų. Naujos bendradarbiavimo patirtys itin plačiai turėtų atsiskleisti 2009-aisiais, Filharmonijoje rengiant „Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009“ ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimui skirtus koncertus. O šį koncertų pusmetį svabiausiais tarptautinio bendradarbiavimo akcentais tampa Filharmonijoje spalio 25 – lapkričio 5 d. vyksiantys Pasaulio muzikos dienų koncertai bei spalio 15 d. laukiamas Vokietijos simfoninio orkestro (Deutsches Symphonie-Orchester Berlin) ir jo vadovo, dirigento Ingo Metzmacherio pasirodymas. Pastarasis koncertas yra nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis, o koncertą pristato „Deutsche Welle“. Susitikimas su garsiu Europos kolektyvu LNF scenoje – išskirtinė šio koncertų sezono dovana klausytojams. Jų dėmesį neabejotinai patrauks ir orkestro koncertmeisteris, solo grosiantis smuikininkas Wei Lu – turbūt vienas jauniausių koncertmeisterių pasaulyje.

REKLAMA

Įvairias kultūras jungiančia gija susietų koncertų šį pusmetį bus apstu. Vienas ryškesnių – ES šalių jungtinio choro „EuropaChorAkademie“ koncertas „Kalėdos Europoje“ (gruodžio 18 d.). 1997 m. įkurtos „EuropaChorAkademie“ organizacijos šūkis – muzikuojant pamiršti oficialias valstybių sienas ir suburti kuo įvairesnį jaunų ir entuziastingų chorinės muzikos profesionalų būrį iš Europos. Antra vertus, čia susidūrusios skirtingos chorinės tradicijos formuoja unikalų kontekstą ir įvairialypį balsų ansamblį. Tokia daugiakultūrė plotmė atsispindės ir koncerto Vilniuje programoje, kurioje skambės tradicinė skirtingų Europos šalių kalėdinė choro muzika, interpretuojama Lietuvos, Lenkijos ir Ispanijos dirigentų. O štai Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoninis orkestras (dir. Robertas Šervenikas) bei dainavimo katedros studentai su kolegomis iš Italijos ruošiasi parengti bendrą G. Puccini kūrinių programą ir koncertu Filharmonijoje (lapkričio 30 d.) paminėti kompozitoriaus gimimo 150-metį. Koleginį koncertą Baltarusijos kultūros savaitės proga surengs šių šalių kamerinės muzikos atlikėjai (spalio 12 d.), o kolegiškumą Čekijai simbolizuos šios šalies nepriklausomybės 90-mečiui skiriamas Nacionalinio simfoninio orkestro koncertas (gruodžio 13 d.). Koncertais bus paminėtos ir O. Messiaeno gimimo 100-osios bei C. Debussy 90-osios mirties metinės, A. Vivaldi 330-osios, E. Ysaÿe 150-osios ir G. Gershwino 110-osios gimimo metinės.

REKLAMA
REKLAMA

Gausus Filharmonijos pusmečio koncertų repertuaras klausytojų patogumui vėl suskirtytas pagal rubrikas: orkestro muzikos koncertai, kamerinės muzikos koncertai, rečitaliai, muzika po bažnyčios skliautais (ansamblio „Musica humana“ koncertai Evangelikų liuteronų bažnyčioje), koncertai visai šeimai, įvairūs proginiai renginiai. Metams artėjant prie Naujųjų slenksčio publikos lauks pamėgtoji „Kalėdų muzikos savaitė“ bei Naujamečiai koncertai.

Neakivaizdžiai sezoną jau pradėjusi Torūnės simfoninio orkestro koncertu Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (rugsėjo 7 d.) bei įžangą pratęsianti Algirdo ir Romualdo Budrių kūrybinės veiklos 50-mečiui skirtu koncertu Taikomosios dailės muziejuje (rugsėjo 20 d.), Filharmonija Didžiosios koncertų salės duris naujam sezonui tradiciškai atveria orkestro muzikos koncertu. Šį kartą sezono atidarymui skambės Lietuvos kamerinio orkestro parengta programa, bet visai netrukus – spalio 11 d. koncertą surengs ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (meno vad. ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas), jam diriguos Christianas Knappas (JAV), solo fortepijonu gros Vadimas Rudenko (Rusija). Orkestro muzikos koncertuose su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru šį pusmetį muzikuos pianistai Dmitrijus Baškirovas, Petras Geniušas, Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai, Edvinas Minkštimas, klarnetininkas Håkanas Rosengrenas, smuikininkas Maksimas Fedotovas, smuikininkė Diana Galvydytė, dainininkai Jovita Vaškevičiūtė ir Dainius Stumbras (su Kauno valstybiniu choru atliksiantys M. Durufle Requiem) bei Asta Krikščiūnaitė, diriguos svečiai Georgijus Čičinadzė, Olivier Grangeanas bei orkrestro dirigentai Juozas Domarkas, Robertas Šervenikas, Modestas Pitrėnas. Su Lietuvos kameriniu orkestru koncertuos smuikininkė Nurit Stark ir dirigentas Georgas Maisas, smuikininkas ir dirigentas Jaakko Kuusisto, vargonininkė Liudmila Golub ir mandolinininkė Aleksandra Skroznikova, pianistas ir dirigentas Barry Douglasas, violončelininkas ir dirigentas Denisas Šapovalovas, dainininkės Raminta Vaicekauskaitė ir Ieva Prudnikovaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kamerinės muzikos koncertai vyks ir Filharmonijos salėje, ir Taikomosios dailės muziejuje. Šį sezoną čia įdomių programų pateiks itin kūrybingai nusiteikę Filharmonijos kameriniai kolektyvai – Valstybinis Vilniaus ir Čiurlionio kvartetai. Tęstinėmis koncertų programomis savo veiklą grindžiantis Vilniaus kvartetas 2008–2009 metams parengė naują ciklą „Fortepijonas ir kvartetas“. „Norėjome atlikti kuo daugiau rečiau grojamų kūrinių kvartetui ir fortepijonui“, – prisipažįsta kvarteto violončelininkas Augustinas Vasiliauskas, taip ir radosi naujas ciklas, o jame šį pusmetį numatyti koncertai su pianistais Birute Vainiūnaite, Sonata ir Roku Zubovais, Tamami Honma. Čiurlionio kvartetui šis sezonas ypatingas – kolektyvas mini kūrybinės veiklos 40-metį. Gimtadienį gruodžio 28 d. švenčiantis kvartetas, pasak jo meno vadovo Sauliaus Lipčiaus ir šia, ir Kalėdų proga šiemet rengia staigmeną – „Koncertą-uogienę“ (gruodžio 29 d.) – muzikiniais gardumynais kvartetas publiką vaišins su džiazuojančiais pianistais Dainiumi Pulausku ir Povilu Jaraminu. Jubiliejui kvartetas skirs dar porą šio pusmečio koncertų su klarnetininkais Eddy Vanoosthuyse bei Algirdu Budriu. Naujas kamerinės muzikos programas publikai rengia ir dainininkė Skaidra Jančaitė su pianiste Birute Vainiūnaite, kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“, fortepijoninis trio „Kaskados“, Kauno styginių kvartetas, smuikininkė Ingrida Armonaitė ir pianistas Leonidas Dorfmanas; „Gražiosios Magelonės istoriją“ ketina priminti dainininkas Giedrius Prunskus, pianistė Jonė Punytė ir aktorė Inga Jankauskaitė; ilgamečio Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro artisto, klarnetininko Algirdo Doveikos atminimą kameriniu koncertu ruošiasi pagerbti kolegos muzikantai.

REKLAMA

Rečitaliai Filharmonijos Didžiojoje salėje – reta, bet itin subtili atlikėjo ir klausytojo dialogo forma. Verta suklusti – fortepijono rečitalius gros Guoda Gedvilaitė, prancūzų pianistas Philippe‘as Giusiano ir svečias iš Vokietijos Ingolfas Wunderis; smuiko rečitaliu ketina nudžiuginti iš Italijos atvyksiantis Sergejus Krylovas. Ansamblis „Musica humana“ koncertuose po bažnyčios skliautais tęs gražiausių baroko kūrinių atlikimo tradicijas, pristatydamas J.S. Bacho ir A. Vivaldi kūrybos programas.

Sekmadienių vidudienio koncertuose visai šeimai ir mažų, ir didelių lauks žaismingos teminės programos ir susitikimai: Tarptautinei mokytojų dienai su LNSO koncertuos Irena Milkevičiūtė ir dirigentas Dainius Pavilionis; nemarių operų, baletų ir kino filmų melodijų programą pristatys Šiaulių kamerinis orkestras; nuotaikingai svinguos „Vilniaus gospel festivalio“ dalyviai; su būriu draugų bendraus ir dainuos Veronika Povilionienė; klasikinės ir populiariosios muzikos garsų mozaiką dėlios scenos profesionalai ir moksleivių kolektyvai; Astridos Lindgren pasaulį primins miuziklas „Kirvirsavero saloj“; varpų garsų įvairove stebins ansamblis iš Estijos „Arsis“, kalėdinėmis programomis džiugins „Ąžuoliuko“ choristai. „Ąžuoliuko“ pradėta „Kalėdų muzikos savaitė“ gelbės nuo pirkimų ir vartojimo bumo bėgančius ir Kalėdų šviesą gyvai muzikai skambant atrandančiuosius – dvasinės šviesos gražiausių metų švenčių proga Filharmonijoje neturėtų stigti.

LNF inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų