Buvusio Klaipėdos medžio apdirbimo kombinato katilinėje, Liepų gatvės gale, verda naujas gyvenimas: verslininkų paramos sulaukę jauni menininkai stichiškai ir entuziastingai čia ėmė kurti kultūros fabriką.
Kol seniai brandinamas Tabako fabriko konversijos į kūrybinių verslų centrą projektas laukia galutinio palaiminimo, o senamiestis dūsauja dėl meno ir verslo žmonių vangumo, nuo praėjusio amžiaus 9-ojo dešimtmečio vakarėlių "fanierke" vadinamose patalpose pamažu tvirtėja jaunųjų Klaipėdos pajėgų atsakas sustabarėjimui ir nuoboduliui.
Čia baigėsi dizainerio Lino Kutavičiaus bei jo bičiulių paieškos dairantis patalpų dirbtuvėms ir prasidėjo naujos Klaipėdos menininkų organizacijos - viešosios įstaigos "Tema" - istorija.
Nelaukdami "iš viršaus" nuleidžiamų galimybių, menininkai ėmėsi realiai kurti savo erdvę. Bendrovė "Viremidos investicijos", kuriai priklauso pastatas, sutiko užleisti jį kūrybininkams nemokamai.
Anot meno entuziastų, šis veiklos modelis - idealus: sumanymų įgyvendinimo nekontroliuoja ir nefinansuoja jokia organizacija, tad jie išvengia biurokratijos ir gali dirbti savo užsibrėžtais tempais.
Susibūrę jauni Klaipėdos dailininkai, muzikantai bei netradicinių menų atstovai "fanierkę" padarė sava erdve. Iš kairės pagal laikrodžio rodyklę: A. Šmaižytė, L. Kutavičius, M. Rukavičienė, A. Skiezgelas, D. Savickis, D. Klimavičius.
Meno namų taisyklės
"Radau erdvę dirbtuvėms ir pamačiau, kad čia yra ir daugiau vietos, - rodydamas savito žavesio kupinas apie 600 kv. m ploto industrines patalpas Klaipėdoje pasakojo vizualinio dizaino studijas baigęs, vėliau Lietuvoje bei Olandijoje dirbęs L. Kutavičius, kurio "arkliuku" tapo interjerų ir šviesos objektų kūrimas. - Pasikviečiau vieną kitą draugą, kol galiausiai atėjo visas būrys."
Norinčiųjų dirbti čia vis daugėja. Be to, besikurianti organizacija ketina pastate įrengti kambarius svečiams - tuomet dalyvauti įvairiuose projektuose galės menininkai ne tik iš kitų Lietuvos miestų, bet ir iš užsienio.
Pogrindžio vakarėlių mėgėjai jau kuris laikas dalijasi atsiliepimais apie puikią aurą turinčius netradicinius naujosios "fanierkės" renginius. Šiandien nuo 20 val. po buvusio kombinato skliautais vyks bene seniausios Klaipėdoje didžėjų komandos "One Ear Stereo" gimtadienis, kupinas įvairiausių atrakcijų - pavyzdžiui, tapybos ant rūbų bei fotosesijų specialiai įrengtoje fotoateljė bei firminiu ženklu tampančios konceptualiosios virtuvėlės vaišių.
Vis dėlto linksmybių organizavimas, anot L. Kutavičiaus, tėra šalutinė menininkų veikla. Prioritetas teikiamas kūrybai, skatinant aktyvią saviraišką ir eksperimentus. "Griežtai vadovaujamės principu - jeigu organizuojame bendrą renginį, savo idėjomis prisidėti prie jo turi visi čia įsikūrusieji", - kolektyvo vidaus taisykles vardijo pašnekovas.
Naujakuriai "fanierkę" tvarko ir puošia tuo, ką randa čia pat.
Eksperimentų erdvė
Organizacijos pavadinimas - neatsitiktinis: visi jos steigėjai yra skirtingų "temų" atstovai.
Dovydas Klimavičius yra įgijęs skulptoriaus specialybę, tačiau tradiciniais žanrais seniai savęs neberiboja. "Mano veikla: nuo komercinių šaržų piešimo užsienyje iki tarptautinių projektų", - kalbėjo įspūdingojo renginio "Kvėpuojanti muzika", kurio metu violončelininkai ir smuikininkai groja polietileno burbuluose, bendraautoris.
Klaipėdos universiteto Menų fakulteto režisūros ketvirtakursis Donatas Savickis buvusiame fabrike kuria eksperimentinio teatro studiją. Jai keturių studentų bei absolventų komanda iš gausių netradicinio suplanavimo patalpų pasirinko nedidukę beveik tobulo kubo formos "dėžutę". Joje ketina sutalpinti sceną ir "laktas" trisdešimčiai žiūrovų. Kamerinėje erdvėje kūrybinė komanda ketina rodyti teatro performansus, gvildenti socialiai reikšmingas temas.
Monika Rukavičienė atstovauja sričiai, kuri labai svarbi kiekvienuose namuose, taip pat ir menininkų - kulinarijai. Vilniaus dailės akademijos dizaino studijų absolventė žavisi, anot jos, "laikinais atmosferiniais dalykais" ir eksperimentuoja virtuvėje: ne tik su ingredientų skoniu, bet ir jų spalvomis, formomis bei konsistencija.
"Kartais pavydu, kad kiti prikuria ilgalaikių apčiuopiamų dalykų, o čia - toks laikinas maistas... Bet jo gaminimas visą gyvenimą mane lydi, nuo pat "Bilduko virtuvėlės" ant virtuvės palangės vaikystėje", - sakė M. Rukavičienė.
Savo ruožtu "Temos" vyrai vieningai ją ramino ir gyrė - anot jų, merginos eksperimentai specialiai jai įrengtoje virtuvėlėje leidžia per bendrus susibūrimus aktyvuoti ne tik klausos ir regos, bet ir skonio pojūtį ir "paragauti" kiekvieno komandos renginio.
Už lango - dar viena būsimoji renginių erdvė: vidinis kiemelis su scena.
Turi patirties
Akvilė Šmaižytė drauge su bendraminčiais plėtoja dvi muzikines kryptis: būdama frankofonijos propaguotoja, ji su muzikantų komanda jau kelerius metus atlieka prancūziškus šansonus, o drauge su didžėjumi plėtoja projektą, kuris jungia vokalą, elektroninę bei instrumentinę muziką.
Fabriko mūruose aidi ir kitokie garsai: čia įsikūrė nestandartinio džiazo kvartetas I_FOUR. Klaipėdoje šis kolektyvas išskirtinis jau vien tuo, kad komandoje boso linijai atstovauja ne boso gitara, o kontrabosas. Jauni muzikantai: saksofonininkas Kęstutis Sova, gitaristas Kęstutis Kaštaunas, būgnininkas Viačeslav Krasnopiorov ir kontrabosininkas Romas Grigaitis - siekia įkvėpti naujų vėjų uostamiesčio džiazo muzikos gyvenimui. "Žinia, kad įmonė suteikė patalpas nemokamai, man sukėlė malonų šoką", - neslėpė K. Sova.
Jam antrino ir D. Savickis. "Jeigu būtume turėję stogą virš galvos, būtume pradėję savo veiklą anksčiau. Tačiau šiaip sau patalpų negausi - tik brangiai mokėdamas už nuomą arba dalyvaudamas pradedančiuosius atbaidančiuose viešųjų pirkimų konkursuose", - sakė jis.
Kolegų rūpesčius ir džiaugsmingą nuostabą puikiai supranta dar vienas iš "Temos" steigėjų, laisvai samdomas architektas Andrius Skiezgelas. "Domiuosi kūrybos žmonių kolaboracijos modeliais. Šis projektas man - nebe pirmas, Vilniuje prisidėjau kuriant "KultFlux" menų platformą prie Neries. "Temos" projektas - perspektyvus, tad mėginame nuodugniau su juo padirbėti", - sakė pašnekovas, aktyviai dalyvaujantis organizacinėje veikloje steigiant viešąją įstaigą.
Išradinga puošyba, netradicinės vaišės ir dizainerio sukurti šviestuvai - "Temos" renginių akcentai.
Sutapo interesai
Du mėnesius gyvuojantis meniškų sielų prieglobstis, L. Kutavičiaus teigimu, gimė iš stichiško entuziazmo, tačiau tam, kad jis funkcionuotų, reikia ir daugiau pastangų. Nors čia net nykią dieną jaukumo jam suteikia spragsintis židinys ir L. Kutavičiaus sukurti šviestuvai, metų metus neeksploatuotam sovietmečio pastatui reikia remonto.
Anot "Viremidos investicijų" direktoriaus Šarūno Butkaus, jis bus atliekamas, juolab kad vienas iš bendrovės tikslų - padaryti arti įvažiavimo į Klaipėdą esančio pastato išvaizdą reprezentatyvią.
Kol kas kūrybingi žmonės išsiverčia su tuo, ką turi po ranka - smulkiam remontui naudojamos čia pat surastos statybinės atliekos, repeticijų kambariai ir dirbtuvės apstatomos senais, namiškiams nebereikalingais baldais.
Menininkų noras turėti savo erdvę sutapo su bendrovės vykdomos socialinės atsakomybės programos principais. Anot Š. Butkaus, bendrovės propaguojamos sritys - verslumo skatinimas bei kultūros rėmimas.
Už patalpas iš menininkų neimamas nuomos mokestis, įmonė apmoka išlaidas komunalinėms paslaugoms.
Š. Butkus prognozavo, kad menų oazė Liepų gatvėje galėtų gyvuoti mažų mažiausiai kelerius metus.
Valerija LEBEDEVA