Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą penktųjų metinių proga Lietuvos nuolatinė atstovybė Europos Sąjungoje, prof. Vytautas Landsbergis ir Vilniaus universiteto choras „Pro musica“ rengia koncertą M.K. Čiurlionio kūrybai pristatyti.
Antradienį, balandžio 28 dieną, Karališkojoje Briuselio Konservatorijoje vyksiančiame koncerte skambės fortepijoniniai ir choriniai M.K. Čiurlionio kūriniai. Koncertas taip pat skiriamas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti.
„Šiemet, tokioje datų sandūroje, kai švenčiame penktuosius metus Europos Sąjungoje ir tūkstantmetį Europoje, šis koncertas – tai puiki proga parodyti tai, ką turime geriausio, vertingiausio, pasaulyje pripažinto“, – sakė Europos Parlamento narys prof. Vytautas Landsbergis.
Fortepijoninėje muzikoje M.K. Čiurlionis įkūnijo savičiausius, originaliausius ir tai epochai itin modernistinius sumanymus bei atradimus. Koncerto metu prof. V. Landsbergis atliks įvairius muzikos žanrus ir formas aprėpiančius kūrinius iš įvairių kompozitoriaus kūrybos laikotarpių – skambės preliudai, fugos, muzikiniai momentai, liaudies dainomis grįstos kompozicijos.
Chorinę kompozitoriaus kūrybą koncerte pristatys du skirtingo žanro kūrinių blokai – pirmajame skambės religinės muzikos kūriniai, o antrasis bus skirtas M.K. Čiurlionio harmonizuotoms lietuvių liaudies dainoms, kuriose kompozitorius atskleidė savo susižavėjimą lietuvių liaudies melodijų grožiu.
„M.K. Čiurlionio kūryba – svarbus etapas ir Lietuvos, ir Europos kultūriniam gyvenimui. Galimybę ją pristatyti ją Europos širdyje Briuselyje suvokiame ir kaip svarbų įpareigojimą skleisti lietuvišką muziką. Be to, dainuoti šio kompozitoriaus kūrinius yra šventė ir pačiam kolektyvui, o ši proga – išskirtinė, kadangi šiam kūrėjui bus skirtas visas koncertas“, – sakė choro „Pro musica“ vyriausioji dirigentė ir meno vadovė Rasa Gelgotienė.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) – didysis lietuvių dailės ir muzikos genijus, iškėlęs XIX ir XX amžių sandūros Lietuvos kultūrą į pasaulinį lygmenį, atvėręs naujus kelius lietuvių profesionaliojoje muzikoje ir nubrėžęs naujus horizontus dailėje. M.K. Čiurlionio muzikinis palikimas – tai lietuvių profesionaliosios muzikos aukso fondas. Per trumpą, vos 15 metų trukusį kūrybos laikotarpį, jis sukūrė per 350 kompozicijų. Tai simfoninės poemos, kūriniai fortepijonui, dainos ir religinės giesmės chorui, kūriniai vargonams, styginių kvartetui.
Koncerto metu chorinę M.K. Čiurlionio kūrybą pristatysiantis choras „Pro musica“ nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos stilius. Per savo gyvavimo istoriją kolektyvas klausytojams pristatė įvairių epochų muziką: Renesanso ir Baroko, ispaniškos bei amerikietiškos, Šiaurės Europos šalių kompozitorių muzikos programas. „Pro musica“ nuolat rengia pasirodymus Lietuvoje ir užsienyje – koncertavo Ispanijoje, Italijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Kuboje, Gruzijoje, JAV ir kitose šalyse.