Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šiemet Lietuvos ugniagesiai jau 86 kartus vyko ieškoti nuskendusių žmonių. Nuo metų pradžios vien tik ugniagesiai gelbėtojai įvairiuose vandens telkiniuose surado ir ištraukė 42 skenduolius, tarp jų 3 vaikus.
Be to, 13 kartų jiems teko skubėti gelbėti skęstančiųjų, atlikti 15 kitų gelbėjimo darbų vandenyje ir po vandeniu, kurių metu suspėta išgelbėti 19 žmonių. Ypač padaugėjo skęstančiųjų pastaruoju metu šalyje nusistovėjus karštiems orams. Vien per praėjusią savaitę ugniagesiai gelbėtojai ištraukė 7 nuskendusius gyventojus.
Statistika liudija, kad skęstančiųjų pastarosiomis karštomis dienomis daugėja. Beje, nuskendusių žmonių skaičius yra dar didesnis, nes be ugniagesių skenduolius ištraukia gelbėjimo stočių gelbėtojai, policijos pareigūnai, gyventojai. Todėl ugniagesiai su nerimu laukia artėjančio savaitgalio, kai žmonės gindamiesi nuo karščio, plūstels į gamtą. Kad išvengtume skaudžių nelaimių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas nori patarti gyventojams, kaip elgtis prie vandens telkinių:
Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose: geriau pasirinkti paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai. Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.
Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.
Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Negalima plaukti ir į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų, nes plaukiantįjį vandens srovė gali įtraukti po laivo sraigtais. Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, kur galima susižaloti atsitrenkus į dugne esančius kietus arba aštrius daiktus.
Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.
Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų. Perkaitus saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
Pamačius skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Po to verta apsidairyti, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo arba parankinės priemonės (gelbėjimo rato, valties, čiužinio ir kt.), kuria naudojantis būtų galima padėti skęstančiajam. Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.